Závažného týrání zvířat přibylo. V nejrozsáhlejším případě odebrali veterináři dvě stě zubožených psů

V Česku loni vzrostl počet závažných případů týrání zvířat. Státní veterinární správa (SVS) kvůli tomu podala osm trestních oznámení, což je dvakrát víc než o rok dříve. Veterináři také zaznamenali více stížností na týrání zvířat od veřejnosti a o osm procent zvýšili počet kontrol potravin. Na pokutách za porušení legislativy vybrali 26,7 milionu korun, což je zhruba o 2,8 milionu korun méně než v roce 2017.

Chovatelce v Kamenici nad Lipou loni veterinární správa odebrala přes 200 týraných psů
Zdroj: SVS

Na základě podnětu veřejnosti na týrání zvířat loni veterinární správa uskutečnila 42 procent kontrol, zatímco v roce 2017 byl tento podíl 35 procent. Celkem veterináři loni provedli 7200 kontrol.

Nějaké porušení předpisů správa zjistila u 26 procent kontrol domácích zvířat, v roce 2017 to bylo 23 procent. V chovech hospodářských zvířat je podíl závad dlouhodobě o něco nižší – loni dosáhl necelých 18 procent. V roce 2017 to bylo 14 procent.

Veterinární inspektoři řešili i řadu velmi závažných případů týrání zvířat. Velkou kauzou bylo odebrání více než dvou stovek zubožených psů v rodinném domě v Kamenici nad Lipou na Vysočině. „Z hlediska počtu zvířat chovaných na jednom místě ve zcela nevhodných podmínkách se jednalo o nejrozsáhlejší případ na území Česka v historii,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Další desítky zvířat naráz veterináři odebrali také na Plzeňsku či v Pardubickém kraji.

Video Události
video

Události: Týrání zvířat

Ptačí chřipka loni nebyla 

Zato se loni v tuzemsku nevyskytlo ani jediné ohnisko ptačí chřipky a podařilo se zabránit šíření afrického moru prasat v populaci prasat divokých. Do konce letošního dubna by Česko mohlo získat status země bez výskytu této choroby, uvedla veterinární správa.

Českým exportérům se dařilo navyšovat vývoz živočišných produktů mimo Evropskou unii. Loni jich vyvezli 103 tisíc tun, meziročně o čtvrtinu více.