Povinné očkování není správnou cestou, řekl Válek po setkání s prezidentem

16 minut
Brífink V. Válka po jednání s prezidentem
Zdroj: ČT24

Schůzku s prezidentem Milošem Zemanem už na lánském zámku absolvoval i kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Na tiskovém brífinku zopakoval, že plošné povinné očkování na covid-19 není správnou cestou. Vyhláška o povinném očkování, která vyšla ve sbírce zákonů, bude podle něj upravena.

„Považuji za naprosto zásadní posílení kapacit PCR testování. Informoval jsem pana prezidenta o našem postoji k protilátkám a k tomu, že pracovní skupina připravuje změnu metodiky. Informoval jsem ho také o tom, že povinné plošné očkování nepovažuji za správnou cestu. Naopak se domnívám, že je potřeba učit se od těch nejlepších - zejména od Portugalska,“ zdůraznil Válek.

„Musíme se naučit s covidem žít. Covid se musí stát i v očích zdravotnictví standardní nemocí, která je vážná a která je smrtelná. Jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je očkování. Na tom všem jsme se s panem prezidentem shodli,“ doplnil.

S hlavou státu probíral také řadu útoků na zdravotníky. „Je to naprosto nemorální,“ konstatoval Válek a zdravotníkům za jejich práci poděkoval.

Mimo jiné slíbil, že bude dostatečná kapacita očkování třetími dávkami pro všechny už pět měsíců po dokončení předchozího očkování. V současné době je jen pro lidi nad 65 let a chronicky nemocné.

Se Zemanem probírali sedm témat. Mezi jinámi i oblast veřejného zdraví a dostupnost a kvalitu systému praktických lékařů, včetně dosažitelnosti 24 hodin denně. „Cílem je, aby český senior byl ve stejné kondici jako senior v Německu nebo v Rakousku,“ přidal. 

V koaličním programu nová vláda zmiňuje v systému veřejného zdravotního pojištění řadu změn. Plánuje pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce, která tvoří asi třetinu příjmů veřejného zdravotního pojištění.

Chce také umožnit připojištění na v současné době z pojištění nehrazenou zdravotní péči nebo zavést úhrady nemocnicím za diagnózu místo současné úhrady podle počtu zdravotních výkonů z předchozích let. Úhrady by se pak neměly plánovat meziročně jako dosud, ale na tři roky.

Omezení kontaktů a strategie proti omikronu

Válek dále vyzval občany, aby nyní i o vánočních svátcích omezili sociální kontakty. „Chceme, aby nedošlo k omezení výuky, aby děti mohly chodit do škol. Vánoce jsou svátky klidu a pokoje, ne nakupování a navštěvování obchodních center.“

Česko se podle něj musí připravit na infekčnější variantu omikron, která pravděpodobně převládne. Na plánu, jak k novému kmenu přistoupit, pracuje tým kolem epidemiologa Romana Chlíbka.

„Znalosti o této mutaci nejsou dostatečné, proto je nutné mít připravený scénář od nového roku,“ zdůraznil Válek. 

Schůzka s Nekulou po Novém roce

Válek měl být původně posledním z ministrů, které hlava státu v abecedním pořádku přijímala. Zatím se ovšem prezident nemohl setkat s nominantem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), který měl těsně před plánovaným setkáním pozitivní test na covid-19.

Podle vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře se odložená schůzka Zemana s Nekulou uskuteční ihned po Novém roce a následně proběhne jeho jmenování. Do té doby by vedením resortu mohl být dle informací Hradu pověřen lidovec Marian Jurečka.

Už v pondělí by se měl prezident znovu setkat s designovaným premiérem Petrem Fialou (ODS), aby se domluvili na termínu jmenování nové vlády. Fiala ve středu ohlásil, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády. Prezident v pátek oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Vyčítá mu nízkou kvalifikaci nebo vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěNenechám se vydat, řekl poslancům Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Dotačním případem se zabývají soudy. Babiš před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Žádost soudu o vydání ke stíhání začne věcně posuzovat mandátový a imunitní výbor příští týden v úterý, doporučení plénu by měl dát začátkem února. Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry Babišova kabinetu.
06:00Aktualizovánopřed 13 mminutami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Okresní soud v Teplicích zamítl žádost bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Žádost podal po odpykání poloviny trestu. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 tento týden obžalovala Feriho z dalšího znásilnění.
před 34 mminutami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 43 mminutami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument.
před 1 hhodinou

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 4 hhodinami
Načítání...