Při mezinárodní akci proti balkánským pašerákům drog zadrženi i dva čeští piloti

Při mezinárodní akci zaměřené proti balkánskému drogovému kartelu zadržela policie i dva české piloty, kteří podle ní převáželi soukromými letadly kokain z Jižní Ameriky do Evropy. Na webu to uvedla Národní protidrogová centrála (NPC). Po zásahu skončilo v poutech 16 lidí, z toho 11 dopadli policisté v Evropě a dalších pět v Hongkongu. Při prohlídkách policie našla přes tunu kokainu a dva miliony eur (51 milionů korun) v hotovosti.

Video Události
video

V rámci fiktivních letů do Jižní Ameriky dopravovali piloti kokain zpátky do Evropy

Operace Familia, kterou koordinoval Europol a americká agentura DEA, byla součástí širší evropské strategie proti síti organizovaného zločinu ze západního Balkánu známé jako Balkánský kartel.

Vyšetřování, které zahájila počátkem roku 2018 chorvatská policie, ukázalo, že balkánští obchodníci s kokainem nepůsobili pouze v Evropě a Jižní Americe, ale také v Asii, zejména v Hongkongu a Macau.

U jednoho z pilotů se při domovní prohlídce našel milion eur

Podle Národní protidrogové centrály v loňském a letošním roce uskutečnili pachatelé několik letů z Jižní Ameriky a Evropy. Centrála v této souvislosti soustavně monitorovala dva české piloty. 

„Celá činnost byla maskovaná jako provozování VIP letů do Jižní Ameriky, kdy v rámci této činnosti piloti dopravovali do Evropy kokain,“ vysvětluje náměstek ředitele protidrogové centrály Břetislav Brejcha.

Šlo o luxusní tzv. private jet. Balkánský drogový gang si stroje i dva české piloty najímal na konkrétní lety. Piloti měli jasné instrukce: „Dojednali fiktivní pasažéry. Ti potom s nimi létali do Jižní Ameriky, zde se ubytovali a měli vše hrazené,“ popisuje detektiv z Národní protidrogové centrály.

Jeden z pilotů byl společně s dalšími podezřelými zadržen letos v květnu při pašování kokainu z Uruguaye přes Francii a Švýcarsko. Ve 21 cestovních zavazadlech našla policie ukrytých 600 kilogramů kokainu.

„V České republice byl následně zadržen druhý z pilotů, přičemž v rámci provedených domovních prohlídek u něj byl zadržen v přepočtu téměř jeden milion eur,“ napsala NPC.

V Evropě policie zatýkala také v Chorvatsku a Srbsku. Vedle hotovosti zajistila také luxusní hodinky a vozidla v hodnotě přes jeden milion eur. Dalších 421 kilogramů kokainu odhalila policie v Hongkongu.