Výbuchy v Sýrii mají čtrnáct obětí. Jsou mezi nimi civilisté i vojáci

Nejméně čtrnáct lidí včetně tří syrských civilistů zemřelo v neděli pozdě večer při sérii vzdušných úderů, které zřejmě provedl Izrael na několik vojenských objektů včetně vědeckého výzkumného střediska na západě Sýrie. Informovala o tom v noci na pondělí tisková agentura AFP s odvoláním na nevládní Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) a ráno i syrská státní média. Původní bilance útoků byla výrazně nižší.

Nedělní útok, který zranil dalších 43 lidí, zničil také vojenské budovy a střediska v okolí Masjáfu v centrální provincii Hamá. V této oblasti se nacházejí vědecká výzkumná centra, „v nichž jsou přítomny proíránské skupiny a odborníci na vývoj zbraní“, dodala nevládní organizace. SOHR upřesnila, že zaznělo třináct „silných výbuchů“.

SOHR původně mluvila o sedmi obětech. „Konkrétně šlo o tři civilisty, včetně muže a jeho syna, kteří byli v autě, a čtyři neidentifikované vojáky,“ uvedla organizace, která sídlí v Londýně, ale v Sýrii disponuje rozsáhlou sítí zdrojů.

Chemické zbraně a Írán

Agentura Reuters s odvoláním na dva své zdroje z místních zpravodajských kruhů uvedla, že zasaženo bylo opakovaně významné vojenské výzkumné centrum pro výrobu chemických zbraní. Také podle Reuters zde sídlil tým íránských vojenských expertů, kteří se na výrobě těchto zbraní podílejí.

Zpravodajský web The Times of Israel napsal, že oblast Masjáfu byla v posledních letech opakovaně terčem Izraeli přisuzovaných útoků a nachází se zde Středisko vědeckých studií a výzkumu, známé pod zkratkami CERS či SSRC, které podle Izraele využívají íránské síly k výrobě naváděných raket země-země.

Od roku 2011, kdy vypukla v Sýrii občanská válka, provedl Izrael stovky úderů zaměřených na síly prezidenta Bašára Asada a na proíránské skupiny, které v zemi působí a podporují Asadův režim. Teherán je věrným Asadovým spojencem a do Sýrie posílá své vojenské poradce, poznamenala AFP.

Dva rozsáhlé požáry

Syrská státní agentura SANA s odvoláním na vyjádření ředitele tamní nemocnice dříve informovala, že údery si vyžádaly pět mrtvých a 19 zraněných.

„V neděli kolem 23:20 (22:20 středoevropského letního času) uskutečnil izraelský nepřítel vzdušnou agresi směrem ze severozápadního Libanonu, jejímž cílem bylo několik vojenských objektů v centrálním regionu,“ citovala SANA svůj vojenský zdroj. „Naše protivzdušná obrana některé z raket sestřelila,“ dodal tento zdroj.

Syrská státní média rovněž informovala, že v důsledku úderů vypukly dva rozsáhlé požáry, které se snaží zlikvidovat hasiči.

Izrael zprávy o jednotlivých útocích na území Sýrie obvykle nekomentuje a ani k nedělním úderům se bezprostředně nevyjádřil. Od říjnového teroristického útoku palestinského hnutí Hamás, podporovaného Íránem, Izrael vedle odvetné války proti Hamásu a jeho spojencům v Pásmu Gazy vystupňoval také údery na proíránské ozbrojené skupiny a s nimi spojené cíle na území Sýrie. Některé izraelské útoky míří i na syrskou protivzdušnou obranu a síly režimu prezidenta Bašára Asada.

Na konci srpna úder dronu na automobil poblíž syrsko-libanonské hranice zabil tři členy teroristické organizace Palestinský islámský džihád a jednoho příslušníka libanonského šíitského hnutí Hizballáh. K tomuto úderu se izraelská armáda přihlásila, což je u útoků na území Sýrie poměrně vzácné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 20 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 25 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 5 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 6 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...