Vláda v Tripolisu vyhlásila příměří, podpořili ho i rivalové

Libyjská vláda podporovaná OSN vyhlásila příměří a vyzvala ke stažení vojáků ze strategického města Syrta. Ukončení bojů záhy podpořil i předseda východolibyjského parlamentu, který vládu premiéra Fáize Sarrádže se sídlem v Tripolisu neuznává. Informovala o tom agentura Reuters. Libye se v násilí zmítá od pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Prohlášení obou stran podle agentury Reuters dávají naději, že by v severoafrické zemi s asi sedmi miliony obyvatel mohl zavládnout klid zbraní. Zároveň ale připomíná, že podobné snahy v minulosti několikrát selhaly. Političtí lídři totiž mají jen omezený vliv na jednotlivé ozbrojené skupiny v zemi.

Sarrádžova vláda i předseda východolibyjského parlamentu Akíla Sálih označili shodně za důvod, proč vyzvali k příměří, šíření koronaviru v zemi.

Vláda premiéra Sarrádže bojuje s východolibyjskými silami, kterým velí polní maršál Chalífa Haftar. Ten se zatím k výzvám ke klidu zbraní nevyjádřil. Tripoliskou vládu podporuje OSN a Turecko, na straně Haftara a východolibyjského parlamentu je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

Sísí příměří vítá

Na konci července parlament v Káhiře schválil možnost rozmístění jednotek egyptské armády v zahraničí. Krok podle analytiků uvolnil cestu případné intervenci v Libyi. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí prohlášení o příměří přivítal.

Premiér Sarrádž, jehož vládě se před dvěma měsíci podařilo zastavit s tureckou pomocí Haftarovu ofenzívu na Tripolis, v dnešním prohlášení vyzval také k demilitarizaci strategického města Syrta a uspořádání prezidentských a parlamentních voleb v březnu příštího roku. Nutné je ale podle něj obnovit nejdřív těžbu a vývoz ropy. Haftarovy síly v poslední době blokovaly důležité rafinerie a dopravní uzly včetně přístavního města Syrta.