Egyptský prezident nařídil armádě, ať se připraví na akci v Libyi

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nařídil armádě, aby byla připravena provést jakoukoli akci uvnitř země i za jejími hranicemi. Sísí zdůraznil, že pokud libyjský lid požádá o zásah, je připraven ukázat, že Egypt a Libye jsou jedna země a mají jeden zájem. V oblasti nyní panuje napětí ohledně zapojení Turecka do libyjského konfliktu.

Sísí navštívil leteckou základnu v blízkosti asi 1200 kilometrů dlouhé západní hranice s Libyí. Na televizních záběrech bylo vidět, jak sleduje starty stíhaček a vrtulníků a prohlíží si stovky tanků a dalších obrněných vozidel. „Buďte připraveni podniknout jakoukoli misi tady, uvnitř našich hranic, nebo, jestliže to bude potřeba, i mimo ně,“ řekl egyptský prezident několika pilotům a příslušníkům speciálních jednotek na základně.

Sísí rovněž varoval síly, které jsou loajální vládě národní jednoty (GNA) v Tripolisu uznávané OSN, aby nepřekročily současnou frontovou linii s východolibyjskou armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara.

Turecká podpora vlády národní jednoty vedla k odvrácení čtrnáct měsíců trvajícího postupu Haftarových jednotek na Tripolis. Stále agresivnější roli Turecka v Libyi zkritizovala nedávno Francie. Haftara naopak podporují Spojené arabské emiráty, Rusko a právě Egypt.

Sísí je připraven ukázat, že Egypt a Libye jsou jedna země

Egypt nedávno přišel s návrhem na příměří v Libyi, součástí plánu bylo i zvolení rady, která by zemi měla vládnout. Zatímco USA, Rusko či Spojené arabské emiráty plán uvítaly, Turecko ho odmítlo a označilo za pokus zachránit Haftara poté, co utrpěl několik porážek v boji.

Sísí v sobotu uvedl, že Egypt se nechce vměšovat do dění v Libyi a obecně dává přednost politickému řešení. Jak ale dodal, situace se v poslední době dost změnila. „Jestliže nás libyjský lid požádá, abychom zasáhli, bude to signál pro celý svět, že Egypt a Libye jsou jedna země a mají jeden zájem,“ dodal egyptský prezident.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O ovládnutí země vedle mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy armády, neuznává vládu premiéra Fáize Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.