V Albánii i přes protesty demolují Národní divadlo. Morální zločin, hodnotí prezident

V albánské metropoli Tiraně odstartovala demolice budovy Národního divadla. Než mohla v neděli ráno kontroverzní akce začít, musely bezpečnostní síly vytlačit z budovy bezmála čtyři desítky umělců a aktivistů, kteří se tam zabarikádovali. Policie také rozehnala pepřovými spreji pouliční demonstraci několika desítek umělců, kteří se snažili zablokovat přístup k místu chystané demolice. Demonstranti bránící budovu divadla provolávali hesla jako „hanba“ a „diktatura“.

Při střetech policie zadržela 37 lidí, mezi nimi také manželku prezidenta Ilira Mety Moniku Kryemandhiovou, která stojí v čele malé opoziční strany. Jeden policista byl převezen k ošetření do nemocnice, očitý svědek agentury Reuters viděl také jednoho demonstranta se zraněním na hlavě.

Více než dva roky bojovali herci, aktivisté a opoziční představitelé proti plánu socialistického premiéra Ediho Ramy na výstavbu nového divadla a stržení původní budovy, kterou její zastánci označují za součást národního kulturního dědictví.

Protesty proti demolici albánského Národního divadla
Zdroj: ČTK/ABACA

Odpůrci premiérových plánů kromě toho Ramu obviňovali z korupčních praktik. Část veřejnosti rozhořčila i skutečnost, že se předseda vlády rozhodl jednat v době restrikcí kvůli epidemii koronaviru. Ramova vláda argumentovala tím, že nezbytně nutná rekonstrukce budovy by byla příliš drahá.

Legální, morální a ústavní zločin, míní prezident

Prezident Meta, který byl do roku 2004 členem Socialistické strany Albánie a nyní patří mezi její nejostřejší kritiky, podal proti demolici stížnost k ústavnímu soudu. Nazval ji „legálním, morálním a ústavním zločinem“. Soud má o stížnosti teprve rozhodnout.

Divadelní budova byla v Tiraně postavena v roce 1939, v roce 1945 pak byla povýšena na Národní divadlo a stala se kolébkou albánských kulturních institucí. Plány budovy ve futuristickém stylu vypracoval italský architekt Giulio Berte.