USA zrušily velké vojenské cvičení v Jižní Koreji. Kim vyrazil na konzultace do Číny

Spojené státy a Jižní Korea neuspořádají tradiční srpnové rozsáhlé manévry. Oznámila to mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová s tím, že společné vojenské cvičení bude pozastaveno do té doby, dokud Severní Korea bude v dobré víře přistupovat k mezinárodním jednáním s cílem jaderného odzbrojení Korejského poloostrova.

Americký prezident Donald Trump po singapurském summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem oznámil, že chce ukončit vojenská cvičení armád USA a Jižní Koreje. Manévry označil za nákladné a za zdroj napětí. Trump očekává, že pozastavení cvičení pomůže diplomatickým snahám o mír na poloostrově.

Srpnového cvičení se v loňském roce zúčastnilo 17 500 amerických vojáků a přes 50 000 jihokorejských. Součástí manévrů byl nejen nácvik bojových operací, ale také počítačové válečné simulace. KLDR manévry kritizuje a považuje je za přípravu invaze.

Kim Čong-un je na dvoudenní návštěvě Číny

Zastavení vojenských manévrů mezi Spojenými státy a Jižní Koreou je pozitivním a konstruktivním krokem. Doufáme, že obě strany budou pokračovat v jednáních a podporovat jaderné odzbrojení Korejského poloostrova.
Keng Šuang
mluvčí čínského ministra zahraničí

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v úterý přicestoval na dvoudenní návštěvu do Číny a setkal se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle médií přiletěl v úterý Kim do Pekingu zejména proto, aby místní představitele informoval o obsahu své nedávné schůzky s Trumpem.

Kim Čong-un na jednání se Si Ťin-pchingem ocenil Čínu „za podporu denuklearizace Korejského poloostrova“, uvedla čínská televize CCTV. Nejvyšší čínský představitel pak vyzval KLDR a USA, aby realizovaly výsledky summitu Kim Čong-una a šéfa Bílého domu Donalda Trumpa z minulého týdne.

Události: Kim Čong-un konzultoval v Číně výsledek summitu s Trumpem (zdroj: ČT24)

Čínský prezident podle státní televize CCTV rovněž vyzdvihl, že díky „soustředěnému úsilí příslušných zemí“ byla obnovena jednání o záležitostech na Korejském poloostrově a celková situace směřuje k míru a stabilitě. Summit Kim Čong-una a Donalda Trumpa v Singapuru podle Si Ťin-pchinga znamenal „důležitý krok k politickému řešení jaderné problematiky“ v oblasti.

Severokorejský vůdce je letos v Číně už potřetí. Na znamení normalizace vztahů už - na rozdíl od minulých Kimových cest - o jeho pobytu informovala Čína nikoli až po jeho odjezdu, ale předem.

„Doufáme, že tato návštěva dále prohloubí vztahy mezi Čínou a Severní Koreou, posílí strategickou komunikaci mezi oběma státy v důležitých otázkách a podpoří regionální mír a stabilitu,“ sdělil ještě před jednáním obou špiček mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová: Návštěva není překvapivá, očekávala se (zdroj: ČT24)

Pekingská policie zpřísnila bezpečnostní opatření zejména na třídě vedoucí k Paláci lidu, kde většinou čínští politici přijímají návštěvy ze zahraničí. Bezpečnostní přípravy byly patrné i před vládní rezidencí Tchiao-jü-tchaj, kde Kim s manželkou bydlel při březnové návštěvě. U východní brány vedoucí do Paláce lidu byla vztyčena zábrana, která brání pohledu dovnitř.

V březnu přijel Kim do Pekingu vlakem, byla to jeho první zahraniční cesta od nástupu k moci v roce 2011. Podruhé se vydal do Číny v květnu, kdy zvolil leteckou dopravu.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v posledních letech se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a k čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR.

Nyní se ale napětí uvolňuje a v posledních měsících Čína v dodržování sankc polevila.

Zlepšení americko-severokorejských vztahů Peking uvítal a líbí se mu zejména Trumpova ochota přerušit manévry s Jižní Koreou. „Protože jsme se rozhodli pozastavit společné vojenské cvičení, očekáváme, že i Severní Korea podnikne odpovídající kroky,“ komentoval kroky mluvčí jihokorejského ministra obrany Čchoj Hjun-su.

O přerušení manévrů budou tento týden jednat také ministři obrany a zahraniční i Trumpův bezpečnostní poradce.

Jak uvedla agentura Reuters, přerušení manévrů vyvedlo z míry mnoho bezpečnostních odborníků, kteří se o tom dověděli až po Trumpově jednání s Kimem. Japonský vládní mluvčí Jošihide Suga prohlásil, že v plánech na společná vojenská cvičení Japonska a USA se nic nemění. Jihokorejské ministerstvo obrany souhlasí se zrušením srpnových manévrů s tím, že je třeba podpořit současná jednání s KLDR.

Spojí se Kim se Spojenými státy proti Číně?  Peking má obavy

Spojené státy už dlouho vyzývaly Čínu, aby využila vliv na Severní Koreu a dovedla ji k jednání. Nakonec se to povedlo, ale vazby jsou složitější. Kim navštívil Čínu v době, kdy vztahy Pekingu s Washingtonem testují obchodní spory.

„Zároveň má Čína obavy ohledně korejsko-amerického sbližování. Přímý dialog totiž může oslabit její vliv a Peking se nyní potřebuje pojistit, aby Severní Korea neudělala strategickou otočku a neuzavřela s Amerikou koalici proti Číně,“ uvedla zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová.

„Severní Korea s Čínou významně obchoduje. Pokud naváže diplomatické vztahy s USA, může to využít ve svůj prospěch, aby oslabila páku, kterou na ni Čína má. Zejména v ekonomice,“ dodává expert Victor Teo z harvardské univerzity.

Jihokorejská vláda už naznačuje, že k uvolnění sankcí proti Pchjongjangu může dojít ještě před úplnou denuklearizací. Taky spěchá s ukončením Korejské války. Mírovou smlouvu by chtěla uzavřít do konce roku.