Severní Korea už patrně začala bourat své jaderné testovací středisko. Vyplývá to ze satelitních záběrů, jež na svém webu zveřejnil americko-korejský výzkumný institut 38 North, který se KLDR soustavně zabývá. Pchjongjang a Soul se dohodly na dalším kole jednání o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, jež se uskuteční ve středu.
KLDR začala bourat jaderné testovací středisko, dokazují to satelitní snímky
Pchjongjang tuto sobotu oznámil, že jaderné středisko na severu země u obce Pchunggje v době od 23. do 25. května „zcela“ před zástupci zahraničních médií zničí. Lokalita byla využita ke všem šesti jaderným zkouškám, které KLDR od roku 2006 provedla.
Čínští vědci nedávno uvedli, že testovací středisko na severu KLDR se po poslední jaderné zkoušce stalo zřejmě nepoužitelným, neboť část podzemního areálu se po výbuchu zhroutila.
Novináři budou moci být u uzavření areálu
Na satelitních fotografiích ze 7. května jsou patrné „první důkazy, že bourání testovacího střediska notně pokročilo“, uvedl na webu institut 38 North. Zmizelo několik důležitých provozních budov a pár menších staveb v okolí. Kolejnice, které spojovaly tunely se skládkami vytěžené horniny, byly demontovány. Hloubení nového tunelu podle americko-korejského institutu od března nepokračuje.
Na záběrech jsou také zjevné přípravné práce na oficiální likvidaci testovacího střediska před novináři: mezi hromadami horniny byla instalována plošina, odkud bude možné natáčet a fotografovat uzavření západní brány do areálu, uvedl institut 38 North. Vchody do tunelů budou podle něj také definitivně uzavřeny až před médii.
Institut 38 North připomněl, že snímky z minulého měsíce ukazují stavební aktivitu v severokorejském jaderném středisku Jongbjon.
Ve středu se sejdou delegace v Mírovém domě
Zástupci Severní a Jižní Koreje budou ve středu jednat o konkrétních krocích, jak naplnit společnou deklaraci z 27. dubna, kdy se obě země zavázaly uzavřít mír a zcela denuklearizovat Korejský poloostrov. Jednání se bude konat v Mírovém domě v jihokorejské části Pchanmundžomu, kde byla v dubna uzavřena i zmíněná deklarace.
Pětičlennou jihokorejskou skupinu vyjednávačů povede ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon; 29člennou severokorejskou delegaci Ri Son-kwon, který je šéfem Výboru pro mírové sjednocení vlasti.
Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let minulého století byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.