Ukrajina oznámila zahájení ofenzivy na jihu země, podle médií prorazila ruskou linii v Chersonské oblasti

Ukrajinská armáda oznámila, že zahájila ofenzivu na jihu země. Podle ukrajinských médií, která se odvolávají na armádní zdroje, se útočícím vojskům podařilo v Chersonské oblasti na některých místech prolomit první linii ruské obrany. Dle CNN se podařilo dobýt čtyři okupované obce. Oblastní okupační správa nejdříve označila zprávy o zahájení ukrajinské akce za nepravdivé, večer však ruské ministerstvo obrany ukrajinskou protiofenzivu v Chersonské a Mykolajivské oblasti připustilo.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

„Ukrajinské ozbrojené síly zahájily na mnoha směrech ofenzivu na jihu Ukrajiny,“ citoval deník Ukrajinska pravda mluvčí ukrajinské armády Nataliji Humenjukovou.

List s odvoláním na několik zdrojů v ukrajinské armádě uvedl, že se ze svých blíže neupřesněných pozic v Chersonské oblasti stáhl pluk Ruskem ovládané „Doněcké lidové republiky (DNR)“ a na útěk se obrátili také ruští výsadkáři, kteří této jednotce měli poskytovat podporu. Informace nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů.

Podle zdroje televize CNN je hlavním cílem protiofenzivy Cherson. „Operace začala v noci masivním ostřelováním ruských pozic a týlu,“ popsal zdroj, jehož jméno stanice z bezpečnostních důvodů nesdělila. „Zasáhli jsme pěchotu z DNR a LNR, utekli. Ruský výsadek prchnul za nimi,“ tvrdil zdroj, podle něhož ukrajinští vojáci prolomili první obrannou linii Rusů na třech místech a osvobodili čtyři vsi – Novodmytrivku, Archanhelske, Tomynu Balku a Pravdyne.

Další zdroj z ukrajinské armády podle Ukrajinske pravdy uvedl, že sice došlo k průlomu na některých místech, ale vzhledem k velikosti fronty je zatím příliš brzo na konkrétní závěry.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč později na YouTube uvedl, že ukrajinské jednotky prolomily ruskou obranu v několika místech frontové linie u města Cherson. Dodal, že ukrajinské síly ostřelují trajekty, které Moskva využívá k zásobování Ruskem okupovaného území na západním břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti.

Okupanti si protiřečí

Ruskem dosazený zástupce šéfa oblastní správy Kirill Stremousov (ukrajinsky Kyrylo Stremousov) označil zprávy o ukrajinské ofenzivě za nepravdivé. „Je to fake. Ofenziva Ozbrojených sil Ukrajiny je iluze,“ uvedl podle agentury TASS  „Nikdo nikam nepostupuje, nikdo neustupuje. Všechno je to výmysl. Žijeme v klidu.“

Web Gazeta.ru s odvoláním na šéfa okupační správy Vladimira Leontěva však píše, že Nová Kachovka v Chersonské oblasti vyhlásila hromadnou evakuaci. Město podle Leontěva čelí „masivnímu ostřelování ze strany ukrajinských ozbrojených sil“ a obyvatelé jsou rozmísťováni do krytů či sklepů. Podle ruské státní agentury TASS Leontěv uvedl, že byla vyhlášena evakuace pracovišť a že ve městě se v posledním dni odehrálo deset raketových úderů. Městem znějí sirény leteckého poplachu.

Podle mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka byl v Beryslavi nedaleko Nové Kachovky zasažen strojírenský závod, kde byly umístěné ruské jednotky. Zásah podle něj utrpěl také sklad zbraní a munice v obci Havrylivka. Výbuchy jsou slyšet i ze samotného Chersonu, uvedla televize Suspilne.

Ukrajinské vedení hovořilo o zahájení ofenzivy na jihu země od června, v polovině července pak prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil armádě dobýt tuto část Ukrajiny zpět. Ofenzivě předcházely týdny vytrvalého ostřelování mostů přes řeku Dněpr, skladišť zbraní a dalších ruských logistických cílů v Chersonské oblasti, které provádělo ukrajinské dalekonosné dělostřelectvo.

Ruské ministerstvo obrany však večer ukrajinskou protiofenzivu v Chersonské a Mykolajivské oblasti připustilo a zároveň tvrdilo, že ukrajinská armáda při ní utrpěla těžké ztráty.

„Ukrajinské vojsko podniklo ve třech směrech pokusy o ofenzivu v Mykolajivské a Chersonské oblasti. V důsledku aktivní obrany ruského vojska utrpěly jednotky ukrajinských ozbrojených sil velké ztráty,“ uvedl podle agentury TASS ruský resort obrany, jenž zároveň prohlásil, že „pokus o ofenzivu selhal“. Ukrajinská armáda přišla prý o více než 560 vojáků, 26 tanků, 23 bojových vozidel pěchoty, devět obrněných bojových vozidel a dva letouny Su-25, tvrdí Moskva.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

CNN informuje o formovací operaci

Americká stanice CNN s odvoláním na dva vysoce postavené americké činitele uvedla, že ukrajinská armáda začala „formovací operace“, které mají připravit bojiště na významný protiútok. 

Formovací operace jsou podle CNN standardní vojenskou praxí před ofenzivou a zahrnují údery na zbraňové systémy, velení, muniční sklady a další terče, což má připravit terén na plánovaný postup. Podle amerických činitelů, kteří mají přístup ke zpravodajským informacím, se Spojené státy domnívají, že očekávaná ukrajinská protiofenziva bude zahrnovat kombinaci leteckých a pozemních operací. 

USA kromě toho podle zpravodajské stanice pozorují, že ukrajinské síly těží z používání systémů HIMARS, které jim dodal Washington a Severoatlantická aliance. Umožnily jim podle ní zasáhnout a ničit cíle na Ruskem okupovaném území.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Írán přeruší útoky a budou jednat v Dauhá, napsal Axios

USA a Írán se dohodly na oboustranném přerušení vzájemných úderů a obě strany se sejdou v úterý k jednání v katarské metropoli Dauhá. S odvoláním na vysokého představitele americké administrativy to v neděli uvedl server Axios.
před 3 hhodinami

Zemětřesení ve Venezuele má téměř 1500 obětí, poškozeno je skoro osm set budov

Obyvatelé Venezuely hlásí po dvojici středečních zemětřesení na 68 900 pohřešovaných, uvedla agentura AP. Nejničivější katastrofa svého druhu, která zemi postihla za více než sto let, si podle nejnovější bilance vyžádala nejméně 1450 mrtvých a 3238 zraněných. Poškozeno bylo 774 budov, z nichž se 189 zcela zřítilo, uvedl podle AFP předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Venezuela obdržela pomoc od čtyřiadvaceti zemí, které vyslaly přes dva a půl tisíce záchranářů, sdělila prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová. Ve Venezuele už pomáhají i záchranáři z Česka.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V Rusku je nejhorší palivová krize za desítky let. Problémy potvrdil i Putin

Ukrajinské drony v neděli ráno znovu zasáhly rafinerii ve Slavjansku na Kubáni na jihu Ruska. Právě útoky na ropnou infrastrukturu způsobily v zemi agresora palivovou krizi, a to největší od začátku 90. let. Některé benzinové stanice už nemají co prodávat, jinde lze koupit jen omezené množství paliva za vyšší ceny. Rusové na něj musí čekat v dlouhých frontách. Problémy v neděli přiznal i vládce Ruska Vladimir Putin.
před 6 hhodinami

Rusko útočilo na Kyjev či Záporoží, Ukrajina zasáhla rafinerie okupantů

Rusko v noci na neděli podniklo další údery na ukrajinská města. Nejméně dva mrtvé a šestnáct zraněných včetně dětí hlásí Záporoží, po dvou zraněných uvádí Kyjev a Černihiv. Ukrajina pokračovala v náletech na ruské rafinerie, podle telegramových účtů i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zasáhla podniky v Krasnodarském kraji a v Jaroslavské oblasti. Cílem útoku se stala také tepelná elektrárna a železniční most na okupovaném Krymu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Extrémní vedra nadále trápila Německo, Polsko i Slovensko

Rekordně vysoké teploty zaznamenaly během neděle Německo i Polsko, nové maximum bylo naměřeno i pro slovenské hlavní město. V Německu předchozí rekord přitom padl teprve v sobotu. V Polsku naměřili ve městě Slubice na západě země 40,5 stupně. V Bratislavě pak krátce před 16:00 teplota na stanici ve čtvrti Koliba vystoupala na 39,5 stupně Celsia.
před 8 hhodinami

Írán si nárokuje kontrolu Hormuzského průlivu jen pro sebe

Írán si kontrolu Hormuzského průlivu nárokuje jen pro sebe, uvedl ministr zahraničí Abbás Arakčí a varoval před jakýmkoli vnějším vměšováním do této záležitosti. Otevření námořní cesty je klíčovou součástí předběžné rámcové dohody mezi USA a Íránem, podepsané 17. června. Po obnovených vzájemných útocích však Teherán opět trvá na výhradní kontrole úžiny, která je klíčovou pro globální obchod, zejména s ropou a plynem.
před 10 hhodinami

Při pádu malého letadla zahynulo ve Francii jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo v neděli o život při pádu malého letadla v Tomblaine na předměstí Nancy na severovýchodě Francie, píše agentura AFP s odvoláním na prefekturu departementu Meurthe-et-Moselle. Na místo neštěstí zamířil francouzský ministr vnitra Laurent Nuňez. Letoun dopadl na travnatou plochu u silnice v obytné zóně. Přepravoval skupinu lidí, kteří se chystali k seskoku padákem. Podle AFP řadí počet obětí nehodu mezi nejtragičtější havárie lehkých letadel v zemi.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Írán udeřil na Kuvajt a Bahrajn. Mluví o odvetě za útoky USA

Íránská státní média tvrdí, že na jihu země byly zaznamenány výbuchy. V sobotu pozdě večer to napsala agentura Reuters. Podle Íránu zasáhlo několik střel telekomunikační věž. Nové údery na Írán krátce před půlnocí na neděli SELČ oznámilo americké velitelství vojenských sil CENTCOM a později i americký prezident Donald Trump. Íránu v příspěvku na síti Truth Social pohrozil obnovením bojů. Několik zemí v regionu hlásilo nepřátelské drony a rakety na svém území.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...