Trump i Biden zabojují na mítincích o Floridu. Šance zde mají vyrovnané

Do amerických prezidentských voleb zbývá méně než týden. Republikánský prezident Donald Trump a jeho demokratický protikandidát Joe Biden finišují kampaň a na mítincích v pro ně klíčových státech se snaží získat poslední politické body. Čtvrtek je zaslíbený Floridě, která už několik voleb rozhodla. Trump i Biden vystoupí v Tampě a každý po svém.

Mítinky obou prezidentských kandidátů se pořádají v režimech, které jsou příznačné i pro předvolební boj. Jejich ráz totiž určují (ne)opatření v souvislosti s koronavirem.

Zatímco Donald Trump pořádá politický mítink venku a počítá s účastí tisíců lidí, kteří mnohdy nedodržují rozestupy a někteří z nich nemají roušky, Joe Biden se rozhodl pro takzvaný „drive-in“. Diváci po celou dobu zůstanou ve svých autech.

Biden v kampani vůči Trumpovi hraje na koronavirovou notu. Prezidenta kritizuje za podcenění pandemie a vyčítá mu, že situaci nezvládá. Šéf Bílého domu si naopak žádných chyb vědom není a tvrdí, že jeho administrativa boj s covidem zvládá. 

  • Ve Spojených státech si koronavirus podle americké Univerzity Johnse Hopkinse vyžádal téměř čtvrt milionu obětí. Počty nakažených podle zpravodajského webu BBC aktuálně stoupají ve 39 z 50 amerických států.

Obyvatelé Floridy jsou v hodnoceních obou mužů rozdělení: 48 procent respondentů průzkumu Ipsos/Reuters třetího nejlidnatějšího státu USA uvedlo, že by lépe řešil pandemii Biden, naproti tomu 42 procent důvěřuje spíš Trumpovi.

3 minuty
Kampaň vrcholí. Biden i Trump se pouštějí do zásadních témat i do sebe
Zdroj: EBU

Boj o Floridu

Výsledky výše zmíněného průzkumu naznačují, že volby na Floridě by mohly být extrémně vyrovnané. V ekonomických záležitostech totiž naopak respondenti více věří Trumpovi, 52 procent. Pro Bidena se vyslovilo 41 procent dotázaných. To samé platí pro volbu jako takovou: 49 procent respondentů chce volit Bidena, 47 procent Trumpa. 

Vyrovnaná čísla jen potvrzují dlouhodobý trend na Floridě. O více než dvou desítkách volitelů tu mohou rozhodovat i stovky hlasů. V předchozích volbách zde Donald Trump vyhrál nad Hillary Clintonovou o 113 tisíc hlasů, ve Spojených státech ale pamatují na volby v roce 2000, kdy republikán George Bush mladší porazil demokrata Ala Gora o méně než pět stovek hlasů. 

Florida tak tradičně patří mezi takzvané „swing states“, tedy státy, jejichž voliči se mohou přiklonit doprava i doleva. Podle zpravodaje ČT ve Spojených státech Davida Miřejovského má Trump velkou šanci vítězství v „domovském“ státě uzmout. „Bez vítězství na Floridě Donald Trump prakticky nemá šanci obhájit prezidentský mandát, proto tam směřuje tolik pozornosti,“ doplňuje Miřejovský.

Trump se snaží na poslední chvíli strhnout přízeň většiny voličů na svoji stranu

Prezident Spojených států se po zotavení z covidu-19 snaží být co možná nejaktivnější a navštěvuje jeden stát za druhým. Průzkumy totiž naznačují, že by měl vyhrát Biden. Trump se proto snaží v posledních dnech kampaně získat co nejvíce z „voličského koláče“.

Zázemí mu tak vytváří převážně prezidentský letecký speciál Air Force One. Jen od pondělí do středy hlava státu navštívila pět států: Pensylvánii, Michigan, Wisconsin, Nebrasku a Arizonu. Ve čtvrtek vedle Floridy přidá ještě Severní Karolínu.

Ve finálních dnech kampaně Donalda Trumpa doprovází i známý probrexitový politik Nigel Farage. Fotografie je z posledního mítinku v Arizoně
Zdroj: Jonathan Ernst/Reuters

Biden poprvé v kampani vystoupí společně s Obamou

Také demokratický kandidát Joe Biden má v posledních dnech napilno. Reagovat musel na nařčení o napojení svého syna Huntera na čínskou státní firmu CEFC. Vazby na Čínu rezolutně odmítl.

Voličům bývalý viceprezident slíbil, že pokud se stane prezidentem, změní přístup k pandemii. Odsoudil Trumpovy „falešné sliby, že pandemii lze vypnout stisknutím vypínače“. Biden také nevyloučil možnou budoucí uzávěru neboli „lockdown“ a řekl, že vodítkem rozhodnutí by měla být věda.

Demokratický kandidát rovněž kritizoval snahu prezidenta Trumpa zneplatnit systém zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta Baracka Obamy. Právě o svého bývalého „kolegu“ z Bílého domu se teď, ve finále kampaně, může opřít.

V sobotu s ním totiž poprvé vystoupí na jedné z předvolebních akcí. Pro tento den má Biden vystoupit v několika městech státu Michigan, v jakém z nich se objeví společně s Obamou, ale zatím neupřesnil.

Viceprezidentští kandidáti křižují klíčové státy

Kromě obou aspirantů na prezidentské křeslo jsou v plném nasazení i viceprezidentští kandidáti. Zatímco demokratická uchazečka Kamala Harrisová byla ve středu v Arizoně, její republikánský protějšek Mike Pence pořádá mítinky v pěti státech na americkém středozápadě.

Harrisová je přitom první ženou z etnické menšiny, která má reálnou šanci se stát viceprezidentkou. Její rolí je teď především podpořit Bidena jako kandidáta, který zvládne pandemii. „Máme plán, jak podpořit malé podniky a pracující rodiny. Američané si zaslouží prezidenta, který má reálný plán na záchranu životů, podniků a pomoc naší ekonomice,“ prohlásila dříve Harrisová.

Pence zase pomáhá Trumpovi doběhnout rozdíl v preferencích. Rovněž sází na ekonomiku a připomíná dobré časy před epidemií koronaviru. „Je před námi rozhodnutí. V těchto prezidentských volbách to bude volba mezi oživením pod vedením Trumpa, nebo Bidenovou krizí,“ řekl Pence.

3 minuty
Události: Kampaň viceprezidentských kandidátů
Zdroj: ČT24

Pence i Harrisová křižují klíčové státy, neustále odpovídají na otázky do kamer a promlouvají na mítincích. Čekají vyrovnaný souboj a tuší, že rozhodnout může relativně malá skupina lidí.

Před čtyřmi lety během minulých prezidentských voleb byl v Pensylvánii rozdíl mezi ziskem tehdejší demokratické kandidátky Hillary Clintonové a Trumpa jen 44 tisíc hlasů. Podobně vyrovnaný souboj se čeká i letos, nerozhodnutých voličů příliš není. Kandidáti se proto také snaží odradit od cesty do volebních místností stoupence svého protivníka.

Republikánská strana ve Wisconsinu ohlásila hackerský útok

Hackeři z účtu Republikánské strany v americkém státě Wisconsin ukradli 2,3 milionu dolarů (54 milionů korun), které měly být využity ve prospěch Trumpovy předvolební kampaně. Ve čtvrtek to oznámil šéf wisconsinských republikánů Andrew Hitt.

Strana si podle něj všimla podezřelé aktivity 22. října a obrátila se na Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který se věcí začal zabývat. Zpráva o hackerském útoku se objevuje krátce před volebním 3. listopadem, v němž ve Wisconsinu půjde Trumpovi i Bidenovi o deset tamních volitelů.

V minulých volbách v roce 2016 zde Trump zvítězil o méně než 23 tisíc hlasů a svou třetí cestu za uplynulý týden si do tohoto severoamerického státu naplánoval na pátek. V tentýž den tam zavítá i Biden. Podle průzkumů zde bude i tentokrát výsledek těsný, Biden v anketách sice nepatrně vede, ale pouze v rámci statistické odchylky.

Podle Hitta měly být ukradené peníze použity v posledních dnech kampaně. Hackeři manipulovali s fakturami čtyř firem, které měly dostat zaplaceno například za rozesílání mailů ve prospěch Trumpova zvolení. Manipulace s fakturami umožnila hackerům odklonit platby na své účty místo na účty poskytovatelů služeb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velvyslanci EU se sešli kvůli celním hrozbám USA ohledně Grónska

V Bruselu začalo narychlo svolané jednání velvyslanců států Evropské unie konané v reakci na oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa o zvýšení cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko. Podle listu Financial Times chystá EU balík odvetných tarifů proti americkému zboží a službám ve výši 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Jeho součástí by mohlo být také omezení vstupu amerických firem na evropský trh.
14:25Aktualizovánopřed 11 mminutami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně patnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně patnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
před 2 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Syrská vláda uzavřela příměří s Kurdy vedenou aliancí

Damašek uzavřel na všech frontách příměří s koalicí Syrské demokratické síly (SDF), uvedla podle agentury Reuters tamní státní média. Syrská armáda o víkendu pokračovala v ofenzivě proti kurdským jednotkám na severu a východě země. Síly Damašku ovládly klíčové ropné pole a také největší přehradu v zemi, píše agentura AFP. Zdroj ze syrských kmenů spřízněných s vládou v Damašku potvrdil televizi al-Džazíra, že bojovníci převzali kontrolu nad některými oblastmi ve městě Rakká.
14:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři vyprostili v neděli těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách v neděli potvrdilo tuzemské ministerstvo zahraničí. APA také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.
11:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruský dronový úder si v noci na neděli vyžádal dvě oběti, uvedl Zelenskyj

Ruský dronový úder na Ukrajinu v noci na neděli zabil dva lidi a desítky dalších kvůli němu utrpěly zranění, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve v neděli informoval starosta Charkova Ihor Terechov o zabité dvacetileté ženě a několika zraněných. Další čtyři lidé utrpěli zranění při ruských útocích v Sumské oblasti. Poškozeno bylo přinejmenším patnáct obytných budov.
před 5 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Při protestech v Íránu zemřelo nejméně pět tisíc lidí, píše Reuters

Při protivládních protestech v Íránu, které začaly koncem prosince, zemřelo nejméně pět tisíc lidí včetně asi pěti set členů bezpečnostních složek, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného íránského činitele. Lidskoprávní organizace tento týden uváděly nejméně 3400 obětí. Podle svědků se na zabíjení odpůrců režimu podílely kromě íránských revolučních gard i milice z Iráku, Afghánistánu či Pákistánu.
11:29Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...