Slovenský parlament odmítl vydat Fica k vazebnímu stíhání

Nahrávám video

Slovenský parlament ve středu nevydal k vazebnímu stíhání obviněného expremiéra a šéfa opoziční strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica. Bude tak dál vyšetřován na svobodě. Prokuratura, která do sněmovny žádost o souhlas s jeho stíháním ve vazbě podala, tvrdila, že na svobodě by politik mohl ovlivňovat svědky. Fico obvinění opakovaně označil za politickou mstu a snahu o likvidaci opozice.

Proti vazebnímu stíhání Fica byli podle očekávání poslanci opozice a část nezařazených poslanců, při hlasování se zdrželi zejména poslanci vládního hnutí Sme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára. Žádost prokuratury podpořilo 74 ze 150 přítomných poslanců.

„Děkujeme všem poslancům, kteří se postavili na stranu zdravého rozumu a hlasovali pro demokracii a právní stát na Slovensku,“ reagoval Smer-SD.

Fica spolu s jeho stranickým kolegou a exministrem vnitra Robertem Kaliňákem a dalšími dvěma obviněnými policie podezírá v souvislosti se zneužíváním policie a finanční správy proti politickým oponentům Smeru-SD v době, kdy byli Fico a Kaliňák u moci. Kaliňák, který na rozdíl od Fica poslancem není, soud už dříve poslal do vazby.

Poškozenými v kauze byli podle policie hlavně bývalý prezident Andrej Kiska a někdejší opoziční politik, nyní ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

Z klubu OĽaNO při hlasování žádost prokuratury nepodpořily dvě poslankyně, které pak hnutí podle slovenských médií vyloučilo ze svého poslaneckého klubu; ten tak má nově 48 zákonodárců. Už dříve klub OLaNO opustili nebo z něj byli vyloučeni dohromady tři poslanci.

Matovič: Poslanci hlasováním ukázali nadřazenost

Matovič, který před posledními parlamentními volbami kritizoval politiku Smeru-SD a který sliboval očistu společnosti, po hlasování sněmovny uvedl, že spravedlnost prohrála jednu z bitev. „Omlouvám se všem, i našim voličům i dalším lidem, kteří očekávali, že padesát bojovníků za OĽaNO neselže. Osmačtyřicet jich skutečně neselhalo, dva selhali. Dvě poslankyně našeho hnutí plus sedmnáct poslanců hnutí Sme rodina svým hlasováním ukázali, že si myslí, že poslanci jsou něco víc než obyčejní lidé,“ prohlásil Matovič.

„Toto je největší prohra politické kariéry lídra OĽaNO. A porazil ho nejen jeho oblíbený koaliční partner, ale i vlastní poslankyně. Už nikdy nebudou moci hovořit o boji proti korupci,“ uvedl ministr hospodářství a předseda vládní strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík. Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová zase řekla, že výsledek hlasování je popřením protikorupčního smyslu současné vládní koalice. 

Fico ještě jako premiér označoval Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a na veřejnost unikly také neveřejné informace o Kiskově firmě. Na bývalého prezidenta prokurátor v dubnu podal obžalobu v souvislosti s daňovou kauzou jeho firmy; Kiska, který Fica porazil v prezidentských volbách v roce 2014 a pak se vůči Ficovi politicky vymezoval, své stíhání označil za expremiérovu mstu.

„Čekám další pokusy na moji kriminalizaci, to je v pořádku, od toho jsem tady. Moje baterky jsou však naplno nabité, nejen díky podpoře klubu, ale i díky podpoře veřejnosti,“ řekl někdejší ministerský předseda.

Ficovi hrozí roky za mřížemi

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico je obviněný z trestných činů zneužití pravomocí, dále ze založení a podpory zločinecké skupiny a z ohrožení daňového tajemství. Za to mu v případě prokázání viny u soudu hrozí dlouholeté vězení.

Zákonodárce na Slovensku může soud poslat do vazby pouze v případě, že s tím předem souhlasil parlament. K samotnému Ficovu obvinění policie ale souhlas sněmovny nepotřebovala. Slovenští zákonodárci totiž mají imunitu jen pro hlasování a pro výroky v parlamentu a v jeho orgánech.

Kaliňák i Fico o funkce v kabinetu přišli během politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018. O dva roky později pak Smer-SD po porážce v parlamentních volbách skončil v opozici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pozůstatky velryby Timmyho zůstanou v moři u dánského ostrova

Pozůstatky keporkaka zvaného Timmy zůstanou v moři u dánského ostrova Anholt, kde je moře vyplavilo. Místní úřady s nimi nehodlají nijak manipulovat, uvedlo ministerstvo životního prostředí německé spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko. Velryba v březnu a dubnu několikrát uvázla na mělčině na severu Německa, v květnu ji dobrovolníci odvezli do Severního moře. Následně ale keporkak uhynul.
před 31 mminutami

Počet nelegálních vstupů do EU loni klesl o 26 procent, míra návratů vzrostla

Nelegální cestou loni přišlo do Evropské unie o 26 procent méně lidí ve srovnání s rokem 2024, vyplývá z nejnovější zprávy Evropské komise o stavu Schengenu. Podle ní se rovněž podařilo docílit efektivnějších návratů lidí, kteří nemají právo pobývat v EU. Míra návratů dosáhla hodnoty 28 procent, což je nejvyšší úroveň za posledních deset let.
před 1 hhodinou

Loď s hantavirem zakotvila v Rotterdamu k dezinfekci

Do nizozemského přístavu Rotterdam v pondělí dopoledne připlula výletní loď MV Hondius, na níž se v dubnu objevila nákaza smrtelným hantavirem. Plavidlo, z něhož se cestující vylodili už dříve, dovezlo 25 členů posádky, dva lékaře a tělo jedné ze zemřelých cestujících, informují tiskové agentury. Přímo z lodi míří posádka do karantény, kde by měla strávit šest týdnů. Loď čeká důkladná dezinfekce.
před 1 hhodinou

Ve stockholmské kavárně člověk slouží umělé inteligenci

Kávu sice nalévá lidská ruka, ale za pultem v experimentální kavárně ve Stockholmu tahá za nitky něco mnohem méně tradičního. Začínající firma Andon Labs se sídlem v San Franciscu svěřila vedení kavárny Andon Café ve švédském hlavním městě zástupkyni umělé inteligence (AI), které říkají Mona, napsala agentura AP.
před 1 hhodinou

Ukrajina i Rusko hlásí mrtvé. Rusové zasáhli loď s čínskou posádkou

Jednoho mrtvého a kolem čtyřiceti zraněných si vyžádaly další útoky, které ruská armáda podnikla na různých místech na Ukrajině, informují ukrajinské úřady. Jen v Dnipru utrpělo zranění osmnáct lidí, mezi nimi dvouletá dívka a desetiletý chlapec. Další zraněné hlásí Oděsa, Záporožská oblast či Chersonská oblast, kde mělo dojít i ke zmíněnému úmrtí. Ruský dron zasáhl rovněž obchodní loď s čínskou posádkou v Černém moři. Ruské úřady informovaly o dvou mrtvých, které podle nich zabil ukrajinský dron.
08:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Musíte odejít! A odejdete,“ vzkázal Magyar prezidentovi, jenž odejít odmítá

Maďarský prezident Tamás Sulyok nevidí ústavní nebo právní důvody pro to, aby rezignoval. Řekl to v rozhovoru pro server index.hu. Agentura MTI připomíná, že nový maďarský premiér Péter Magyar vyzval Sulyoka a další veřejné činitele, aby odešli do konce května, jinak je odvolá. Označuje je za loutky bývalého dlouholetého předsedy vlády Viktora Orbána.
před 2 hhodinami

Jermak byl propuštěn. Prý netuší, kdo za něj zaplatil kauci

Bývalému šéfovi ukrajinské prezidentské kanceláře Andriji Jermakovi, který je obviněn z praní špinavých peněz, se podařilo shromáždit 140 milionů hřiven (asi 66 milionů korun) na kauci a byl propuštěn z vazební věznice. Bude ale muset odevzdat cestovní doklady a nosit elektronický náramek monitorující jeho pohyb. S odvoláním na vyjádření nejvyššího protikorupčního soudu to oznámila ukrajinská média. Soud vzal minulý týden Jermaka do vyšetřovací vazby.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při letecké show v Idahu se srazily dvě stíhačky

Při letecké show na vojenské základně v americkém státě Idaho se ve vzduchu srazily dvě stíhačky. Posádky se bezpečně katapultovaly, píše s odvoláním na organizátory agentura AP. Na místě jsou záchranáři, úřady budou věc vyšetřovat.
před 7 hhodinami
Načítání...