Irák vydal zatykač na Trumpa, viní ho z vraždy Solejmáního a Muhandise

Irácký soud ve čtvrtek vydal zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Viní jej z loňského zabití klíčového íránského generála Kásema Solejmáního a vlivného člena vedení proíránské milice v Iráku Abú Mahdího Muhandise. S odvoláním na iráckou justici o tom informovala agentura AP.

Zatykač vydal soudce bagdádského soudu, který byl pověřen vyšetřováním Trumpem nařízeného útoku ze 3. ledna loňského roku, při němž raketa z amerického dronu na letišti iráckého hlavního města usmrtila kromě zmíněné dvojice velitelů také dalších osm lidí.

Solejmání vedl jednotky Kuds, které kontrolují libanonský Hizballáh, proíránské milice v Sýrii, Iráku nebo Jemenu. Byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu.

Muhandis byl zástupcem šéfa Lidových mobilizačních sil (PMF), aliance Íránem podporovaných milic původně vzniklé s cílem bojovat proti teroristické organizaci Islámský stát.

Zatčení Trumpa je prakticky vyloučené, jde o symbolický krok

V zatykači vydaném nedlouho po prvním výročí útoku na bagdádském letišti se uvádí, že Trump je podezřelý z úkladné vraždy. Za ní by mu v případě odsouzení mohl být uložen i trest smrti.

Podle AP je zatčení hlavy amerického státu na základě iráckého zatykače prakticky vyloučené, jedná se však o symbolický krok v posledních dnech Trumpova prezidentství.

Zabití Solejmáního přivedlo Írán a Spojené státy na pokraj války a značné napětí způsobilo i ve vztazích mezi Washingtonem a Bagdádem. Poslanci z řad šíitů prosadili v iráckém parlamentu nezávaznou rezoluci, která vyzývala iráckou vládu, aby přiměla USA stáhnout ze země svá vojska.