Homosexuálům hrozí ukamenování. V Bruneji začíná platit tvrdý islámský zákon

V asijském státě Brunej ve středu začal platit islámský zákon, který umožní trestat homosexualitu nebo nevěru smrtí a krádež amputací ruky nebo nohy. Brunej se stává sedmou zemí světa, kde mohou lidé zemřít kvůli své sexuální orientaci.

Trest smrti za ni je zakotven i v právním systému Íránu, Saúdské Arábie, Jemenu, Nigérie, Súdánu a Somálska. Mauritánie sice umožňuje odsoudit osobu k ukamenování, ale zároveň v ní platí moratorium na tresty smrti.

Čtyřistatisícová Brunej ohlásila záměr zavést šaríu v roce 2013, nové tresty však začnou platit až nyní.

Rozhodnutí vyvolalo pozornost na celém světě a konalo se několik demonstrací. „Kruté a nelidské tresty“ odsoudila OSN, celebrity jako George Clooney a Elton John vyzvaly k bojkotu luxusních hotelů spojených s Brunejí. Francie Brunej v úterý vyzvala, aby od „tohoto projektu“ odstoupila. Protest vzneslo také Německo.

Brunej patří díky svému nerostnému bohatství k zemím s vysokým hrubým domácím produktem, avšak v posledních letech se potýká v souvislosti s nižšími cenami ropy s recesí. Sultán Hassanal Bolkiah očekává, že zavedení šaríe posílí mezi konzervativci jeho pozici coby islámského vůdce, napsala agentura AFP.

Odbornice na Asii Bridget Welshová se domnívá, že se z Bruneje stává Saúdská Arábie jihovýchodní Asie. „Rostoucí závislost režimu na náboženství se dá vysvětlit oslabením brunejské ekonomiky a obavami z úpadku podpory obyvatelstva,“ řekla Welshová.

Odklon od Západu sblíží Brunej s Čínou

Orientace Bruneje může odradit západní podniky a usnadnit naopak sbližování s Čínou, která nemá ve zvyku kritizovat své partnery kvůli porušování lidských práv. Čínské podniky už v Bruneji značně investovaly v rámci nové Hedvábné stezky do rafinérie, přehrady a dálnice.

To potvrdil i indonésista z Orientálního ústavu Akademie věd Tomáš Petrů. „Je tady problém geopolitický, kdy izolace ze strany Západu může Brunej vehnat úplně v náruč Číny,“ uvedl Petrů.

Brunejci svého sultána nekritizují, takže není jasné, jak se dívají na novou legislativu. „Brunej je absolutní monarchie, neexistuje jakýkoli odpor vůči králi. Ten je považován automaticky za velezradu, a tudíž se může trestat také smrtí. Lidé nejsou ani zvyklí zvednout hlas. Je tady tak silná cenzura, mravnostní policie a islámská byrokracie, že lidé žiji v podstatě v takovém velmi luxusním vězení,“ popsal indonésista.

Nahrávám video
Tomáš Petrů: Homosexualita je v zemi trestná už dlouho a fyzické tresty jsou běžné
Zdroj: ČT24

Přinejmenším ale mezi muslimy, kteří tvoří 70 procent obyvatelstva, zavedení šaríe podporu má. Některé z nich rozhořčila výzva k bojkotu hotelů kontrolovaných sultanátem v Evropě a USA. Brunejský sultán je podle Petrů jedním z nejbohatších lidí světa. 

Expert: Fyzické tresty jsou v oblasti běžné

To, zda se budou tresty smrti ukamenováním vykonávat, není jisté. Homosexualita je ale podle Petrů v zemi trestná už dlouho a fyzické násilí není výjimkou. „Homosexualita se trestá odnětím svobody až na 10 let. Fyzické tresty jsou v této oblasti běžné. Například v Singapuru je to nejčastěji bití rákoskou,“ doplnil dále Petrů.

Brunejský zákoník také zahrnuje už dlouho tresty oběšením, avšak naposledy byl tento trest vykonán v roce 1957. Předseda vlády navíc minulý týden ujistil, že platit budou dva právní systémy. Jeden islámský, který se bude týkat výhradně muslimů, a druhý civilní pro společnost jako celek.

Některé z nových zákonů se ale budou dotýkat i obyvatel jiného než muslimského vyznání. „Bude to případně podle toho, jak v tom kterém sexuálním styku budou lidé propojeni. Pokud jde o muslima a nemuslima, tak se týká automaticky obou,“ vysvětlil Petrů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Macinka: Airbus v Jordánsku vyzvedne Čechy v úterý, druhý místo Egypta zamíří do Ománu

Tuzemský armádní airbus vyzvedne Čechy v jordánském Ammánu kvůli uzavření vzdušného prostoru až v úterý. Původně tam měl přistát v pondělí pozdě večer. Druhý větší airbus, který měl podle původního plánu doletět do egyptského Šarm aš-Šajchu v pondělí v 19 hodin, místo toho zamíří na Krétu a následně do Ománu. Změny oznámil na podvečerním brífinku ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
01:38Aktualizovánopřed 7 mminutami

Saúdská Arábie a Katar hrozí Íránu odvetou

V Jeruzalémě se ráno ozvalo několik výbuchů a rozezněly se sirény. Armáda dříve varovala, že Írán vypálil na Izrael další rakety, píše agentura AFP. Exploze byly slyšet i v oblasti Tel Avivu v centrální části země. Útoky hlásí i Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Některé zasažené země už pohrozily Teheránu odvetou.
08:30Aktualizovánopřed 14 mminutami

Macron nařídil navýšit počet jaderných zbraní, o odstrašení jedná s dalšími státy

Francie a Německo v reakci na bezpečnostní situaci zahájí užší spolupráci v oblasti vojenského odstrašení, která bude koordinovat strategickou spolupráci – včetně konzultací ohledně vhodné kombinace konvenčních a francouzských jaderných kapacit. V prohlášení to uvedli francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz. Informace přichází poté, co Macron uvedl, že nařídil zvýšit počet francouzských jaderných zbraní a že Francie musí zvážit rozšíření své jaderné strategie na celou Evropu. O programu nukleárního odstrašení jedná Paříž i s Varšavou.
16:24Aktualizovánopřed 23 mminutami

Trumpa překvapily odvetné údery Íránu vůči arabským zemím

Americký prezident Donald Trump v pondělí v rozhovoru se stanicí CNN prohlásil, že ačkoliv americká armáda „dává Íráncům pořádně na frak“, „velká vlna“ útoků teprve přijde. Dál řekl, že Spojené státy jsou v operaci rychlejší, než předpokládaly. Podle něj zatím Washington neví, kdo převezme vedení Íránu po zabitém duchovním vůdci Alím Chameneím. Také vyjádřil překvapení nad tím, že Teherán v odvetě zasahuje arabské země.
18:00Aktualizovánopřed 41 mminutami

Izraelské údery na Libanon si vyžádaly nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných

Nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných si vyžádaly údery izraelské armády na Libanon, informovalo libanonské ministerstvo zdravotnictví, které citovala agentura Reuters. Podle AP jsou zhruba dvě třetiny mrtvých a zraněných na jihu Libanonu. Hizballáh předtím podle Reuters zaútočil v reakci na zabití íránského duchovního vůdce Alího Chameneího drony a střelami na izraelské území. Stovky izraelských letadel zaútočily v pondělí na cíle v Libanonu a v Íránu současně, dodal později mluvčí izraelské armády Effie Defrin. Šéf zpravodajské služby Hizballáhu Husajn Mukalled přišel o život.
02:10Aktualizovánopřed 49 mminutami

Kuvajt omylem sestřelil stíhačky USA, Katar hlásí likvidaci íránských bombardérů

Tři americké letouny F-15, které se ráno zřítily nad Kuvajtem, omylem sestřelila kuvajtská protivzdušná obrana, oznámilo regionální velitelství americké armády (CENTCOM). Příčina střelby se vyšetřuje, Kuvajt incident potvrdil. Všech šest členů posádek se bezpečně katapultovalo. Íránská armáda dříve oznámila, že zaútočila na americkou leteckou základnu v Kuvajtu a na plavidla v Indickém oceánu. Katar zároveň během dne sestřelil dva íránské bombardéry sovětské konstrukce, drony a balistické střely mířící z Iránu, píše al-Džazíra.
09:08Aktualizovánopřed 53 mminutami

Důkazy o zamýšleném íránském útoku zřejmě chybí. Trump jím obhajoval údery na Teherán

Představitelé vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa neposkytli zákonodárcům v Kongresu důkazy o tom, že Írán chystal útok na americké síly, napsala agentura Reuters. Bílý dům přitom tímto zdůvodňoval, proč zahájil údery proti Teheránu. Většina demokratů a někteří republikáni navíc odsoudili rozhodnutí zaútočit bez souhlasu Kongresu, který vyžaduje americká ústava. Trump však není prvním prezidentem, který testoval limity tohoto pravidla.
před 55 mminutami

Skotská policie zatkla muže, který v Edinburghu pobodal dva lidi

Muž ve skotském městě Edinburgh pobodal dva lidi, kteří skončili v nemocnici. Podle policie je útočník zatčen a situace je pod kontrolou a nehrozí další nebezpečí. Čin zároveň policie nepovažuje za teroristický, napsala agentura Reuters. „Vyšetřování pokračuje a policisté zůstanou v této oblasti,“ uvedla na síti X skotská policie.
12:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...