Ekvádorský prezident ustoupil protestům. Zruší úspory, domorodí obyvatelé ukončí mobilizaci

Prezident Ekvádoru Lenín Moreno odvolá balíček úsporných opatření, kvůli jehož zavedení zemí v posledních dnech zmítala vlna nepokojů. Dohodl se na tom podle agentury AP s lídry domorodých národů, kteří výměnou za ústupek vyzvou své stoupence k ukončení protestů a silničních blokád.

Obě strany ohlásily, že budou společně pracovat na nové sadě opatření, která by snížila vládní výdaje. Morenova vláda úsporný balíček zavedla, aby splnila podmínky půjčky ve výši 4,2 miliardy dolarů (98,3 miliardy korun) od Mezinárodního měnového fondu.

Obyvatele pobouřilo zejména zrušení dotací na pohonné hmoty, po kterém ceny nafty v Ekvádoru vzrostly o více než sto procent.

Následovaly necelé dva týdny protestů, v jejichž čele stálo domorodé obyvatelstvo. Demonstrace paralyzovaly místní ekonomiku a vyžádaly si nejméně sedm mrtvých a přes dva tisíce zraněných.

Klíčová dohoda

V sobotu prezident Moreno ohlásil čtyřiadvacetihodinový zákaz vycházení po celé zemi. Nedělní jednání s představiteli domorodých organizací bylo první takovou schůzkou od začátku nepokojů.

„Soudruzi, dohoda znamená kompromis na obou stranách,“ řekl Moreno po několika hodinách jednání, které živě přenášely televizní kamery. „Domorodá mobilizace skončí a dekret 883 bude odvolán,“ prohlásil s odkazem na balíček úsporných opatření.

„Pro Ekvádor nastal okamžik míru a shody,“ řekl místní koordinátor OSN Arnaud Peral, který působil v roli zprostředkovatele rozhovorů. Uzavřenou dohodu označil za výjimečný krok. Její součástí je také vytvoření nové komise, která bude hledat náhradu za stažená opatření. Ve výboru zasednou i lídři domorodých národů, uvedla agentura Reuters.