Dvanáct amerických států žaluje u federálního soudu administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, která jsou podle nich nezákonná a vnáší chaos do americké ekonomiky, napsala agentura AP. Státy chtějí, aby soud zakázal úřadům cla vymáhat.
Dvanáct amerických států žaluje Trumpovu administrativu za uvalení cel
Žalobu k americkému soudu pro mezinárodní obchod podaly státy Oregon, Arizona, Colorado, Connecticut, Delaware, Illinois, Maine, Minnesota, Nevada, Nové Mexiko, New York a Vermont. Minulý týden podala obdobnou žalobu Kalifornie.
Dokument zpochybňuje Trumpovo tvrzení, že může svévolně zavádět cla na základě zákona o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních (IEEPA). V žalobě se mimo jiné píše, že prezidentova celní politika podléhá spíše jeho „rozmarům, než rozumnému výkonu zákonné moci“.
„Vnesl do americké ekonomiky chaos“
„Tím, že si prezident přisvojil pravomoc uvalovat obrovská a neustále se měnící cla na jakékoli zboží dovezené do Spojených států, narušil ústavní pořádek a vnesl do americké ekonomiky chaos,“ stojí v žalobě.
Arizonská ministryně spravedlnosti Kris Mayesová ve svém prohlášení označila Trumpova cla za „šílená, ekonomicky nerozvážná a nezákonná“. Mimo jiné dodala, že pravomoc uvalit cla má pouze americký Kongres a že prezident může IEEPA použít pouze v mimořádných situacích.
Dvanáctka států proto žádá soud, aby cla prohlásil za nezákonná a zablokoval vládním úřadům a úředníkům, aby je mohli prosadit. Ministerstvo spravedlnosti na žádost o komentář zatím nereagovalo, podotkla agentura.
Kalifornie minulý čtvrtek zažalovala Trumpovu administrativu kvůli clům jako vůbec první americký stát. Kalifornie se totiž obává, že tarify zasáhnou vývoz jejích mandlí, pistácií a mléčných výrobků.