Nová polská vláda vedená Tuskem získala důvěru

Nová vláda vedená Donaldem Tuskem v úterý získala důvěru poslanců polského Sejmu, dolní komory tamního parlamentu. Podpořilo ji 248 ze 449 hlasujících poslanců. Tusk v Sejmu řekl, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu v Evropě náleží. Slíbil také, že jeho kabinet bude usilovat o mobilizaci Západu na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi. Ve středu přísahu nových členů vlády přijme prezident Andrzej Duda.

„Budeme hlasitě a rozhodně požadovat plnou mobilizaci svobodného světa, západního světa, na pomoc Ukrajině v této válce,“ prohlásil Tusk.

Podle listu Gazeta Wyborcza řekl, že už nemůže poslouchat, jak někteří politici hovoří o „únavě“ z Ukrajiny. Podle agentury AP hovořil v této souvislosti o některých evropských politicích ze západních zemí. Chce vyřešit co nejrychleji také protesty automobilových dopravců na ukrajinské hranici.

Tusk také řekl parlamentu, že Polsko bude loajálním spojencem Spojených států a že znovu získá vedoucí postavení v Evropské unii, ale naznačil, že nebude souhlasit s žádnými změnami smluv EU, které by Polsko znevýhodnily.

„Jakékoli pokusy o změnu smluv, které jsou proti našim zájmům, nepřipadají v úvahu... v Evropské unii mě nikdo nepřeválcuje,“ řekl. Slíbil, že své zemi z Bruselu „přiveze miliardy eur“ ze zmrazených evropských fondů.

Dále mimo jiné prohlásil, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu v Evropě náleží. „Každý, kdo podkopává pozici Polska v EU, kdo si hraje na izolaci... s tím, co se děje na našich hranicích, vystavuje existenci naší vlasti velkému riziku,“ prohlásil.

Důvěru získala nová proevropská vláda složená z Tuskovy Občanské koalice, středové Třetí cesty a Nové levice. Koalice má v Sejmu většinu. Zákonodárci stran nové koalice výsledek hlasování přijali skandováním „Donald Tusk“. Odpoledne jednání Sejmu narušil incident, kdy poslanec ultrapravicové Konfederace Grzegorz Braun hasicím přístrojem zhasil židovský svícen menoru hořící v parlamentním předsálí. Ze současné schůze ho vedení dolní komory následně vyloučilo, neúčastnil se tak hlasování o vyslovení důvěry vládě. To se kvůli Braunově činu o nějaký čas opozdilo.

V pondělí zákonodárci vyslovili nedůvěru vládě Mateusze Morawieckého, což symbolicky ukončilo osm let vlády národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS)

Tusk byl polským premiérem už v letech 2007 až 2014, pak jako předseda Evropské rady předsedal summitům Evropské unie. Ve volební kampani slíbil napravit vztahy s Bruselem, který kvůli pochybám o právním státu v Polsku za vlád PiS zablokoval Varšavě miliardy eur z fondů EU.

4 minuty
Donald Tusk a nová polská vláda
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Severní Korea poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Severní Korea poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s Ukrajinou. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Bělgorodské oblasti na západě Ruska.
05:52Aktualizovánopřed 1 mminutou

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 7 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 8 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 14 hhodinami
Načítání...