Běluha s ruským armádním výcvikem? Norové našli kytovce s popruhy popsanými azbukou

Nahrávám video
Pravděpodobně ruská běluha unikla z chovu a zatoulala se k norskému pobřeží
Zdroj: ČT24

Rybáři u pobřeží Norska našli běluhu, která měla popruhy. Když je odstranili, objevil se na vnitřní straně nápis „vybavení Petrohradu“, napsala agentura AP. To vyvolalo spekulace, že zřejmě ochočený kytovec unikl z ruského vojenského zařízení. Popruhy mohly sloužit pro připevnění videokamery nebo zbraně.

Norští rybáři si běluhy všimli minulý týden. Kytovec s popruhy sám připlul k rybářské lodi, začal se o ni třít a snažil se tahat za lana připevněná k plavidlu. Zvíře se zdálo být ochočené a navyklé přijímat potravu od lidí. Poté, co se rybářům podařilo sundat popruhy s úchytem, běluha odplula.

Profesor Audun Rikardsen z norské arktické univerzity v Tromsö tvrdí, že zvíře by mohlo pocházet z námořní základny v Murmansku na severu Ruska. Dodal zároveň, že norští ani ruští odborníci v současné době neprovádí žádný výzkum související s běluhami. 

„Je to ochočené zvíře, které je zvyklé dostávat krmení, proto se nebálo kontaktu s rybáři,“ prohlásil Rikardsen. „Otázka zní, zda bude schopno samo přežít a zajistit si potravu. Zaznamenali jsme případy, kdy jiným kytovcům, kteří žili v Rusku v zajetí, se (ve volné přírodě) dařilo dobře,“ dodal.

Britský deník The Guardian připomněl, že Rusko v minulosti několikrát usilovalo o výcvik různých kytovců k vojenským účelům. Naposledy o tom informovala v roce 2017 ruská armádní televize Zvězda. V roce 2016 si tamní ministerstvo obrany pořídilo pět delfínů v hodnotě v přepočtu asi 536 tisíc korun, napsal britský list, který se odvolává na veřejné vládní dokumenty.

Norský rybář s popruhem z běluhy
Zdroj: Joergen Ree Wiig/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Není jisté, zda mírová jednání USA a Íránu proběhnou, píší média

Nejistota stále panuje kolem mírových jednání mezi Spojenými státy a Íránem plánovaných na pátek či sobotu v pákistánském Islámábádu, píše stanice BBC. Teherán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast íránských zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými nepřestávajícími údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh. Předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf večer uvedl, že před zahájením vyjednávání musí mimo jiné začít příměří v Libanonu.
13:54Aktualizovánopřed 37 mminutami

Izraelské útoky v jižním Libanonu zabily devatenáct lidí

Izraelské útoky na jiholibanonské město Nabatíja v pátek zabily devatenáct lidí, píše libanonský deník L’Orient-Le Jour (OLJ). Mezi oběťmi je osm civilistů a jedenáct příslušníků bezpečnostních složek. Nejméně patnáct lidí bylo zraněno. Izrael pokračuje v ostřelování jihu Libanonu den poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že chce s Libanonem v nadcházejícím týdnu zahájit přímé rozhovory, které by zahrnovaly i mírová jednání.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rada EU schválila český plán na využití fondu SAFE pro vojenské účely

Rada EU, která zastupuje členské státy, oznámila, že schválila český plán na využití prostředků z evropského finančního nástroje SAFE, který byl zřízen loni a umožňuje půjčky na vojenské vybavení. Česko může využít částku 2,06 miliardy eur (50,3 miliardy korun). Česká strana dokument ještě v lednu upravovala, proto se schvalování protáhlo. Schválení půjčky ocenil premiér Andrej Babiš (ANO).
12:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Šéfka MMF zařadila Řecko mezi přední ekonomiky eurozóny

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na akci fondu před jarním zasedáním označila Řecko za jednu z nejvýkonnějších ekonomik eurozóny.
před 3 hhodinami

Astronauti mise Artemis II se vrací na Zemi. Kritický bude průlet atmosférou

Mise Artemis II, při které první lidé od sedmdesátých let minulého století obletěli Měsíc, v noci na sobotu ukončí svou více než milion kilometrů dlouhou cestu. Čtveřice astronautů v kosmické lodi Orion proletí atmosférou a potom by měla bezpečně dopadnout do Tichého oceánu nedaleko západoamerického San Diega.
před 4 hhodinami

Buckinghamský palác vystavuje oblečení královny Alžběty II.

Královská galerie Buckinghamského paláce v pátek zahájila výstavu zachycující život zesnulé královny Alžběty II. prostřednictvím jejího stylu a oblečení. Mezi přibližně třemi sty kusy vystavených předmětů jsou Alžbětiny šaty, doplňky či návrhy oblečení, nechybí ani pláštěnka, kterou se chránila před proslulým britským proměnlivým počasím, píše agentura AP. Británie se tak připravuje na oslavy stého výročí narození bývalé královny, které připadá na 21. dubna.
před 4 hhodinami

Aplikaci Telegram v Rusku téměř úplně zablokovaly tamní úřady

Ruské úřady v pátek téměř úplně zablokovaly komunikační platformu Telegram. Úroveň anomálií, svědčící o blokování telegramu, k ránu dosáhla 95 procent, informoval server Agentstvo. Ruské úřady podle portálu nyní blokují Telegram dokonce přísněji než západní aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp nebo Signal.
před 6 hhodinami

Ukrajina tvrdí, že zasáhla vlajkovou loď ruské Černomořské floty

Ukrajina pokračuje v útocích na plavidla ruského Černomořského loďstva. Tento týden uvedla, že zasáhla fregatu Admiral Makarov, která je jeho vlajkovou lodí. Kyjev dále tvrdí, že se mu podařilo vyřadit z provozu poslední železniční trajekt, který skrz Kerčský průliv zásoboval ruské síly na okupovaném Krymu.
před 6 hhodinami
Načítání...