Ve Vsetíně podepsali koaliční smlouvu, starostou bude Jiří Čunek

Ve Vsetíně v pondělí podepsalo koaliční smlouvu vítězné hnutí ANO s lidovci, Nestraníky, ODS a PRO-pořádek-rozvoj-odpovědnost VSETÍN. Koalice bude mít v zastupitelstvu s 21 členy čtrnáct křesel. Starostou bude bývalý starosta Vsetína a někdejší zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který je senátorem. Ustavující zastupitelstvo se bude konat 24. října.

V sedmičlenné radě města bude mít ANO tři křesla, lidovci dvě, Nestraníci a ODS po jednom. Čunek bude funkci vykonávat jako neuvolněný, což znamená, že za ni nebude pobírat plný plat.

Prvním místostarostou bude lídr vítězného hnutí ANO a dosavadní místostarosta Vsetína Pavel Bartoň. Místostarostou bude i Petr Kudlík (ANO) a Jiří Růžička (KDU-ČSL), který byl starostou od dubna 2017. Nahradil tehdy Čunka, který rezignoval.

V roce 2018 lidovci komunální volby ve Vsetíně vyhráli a Růžička se coby jejich lídr stal opět starostou. Lídrem KDU-ČSL byl i letos, Čunek byl na posledním, 21. místě kandidátky, dostal však 2020 hlasů a přeskočil tak místostarostku Simonu Hlaváčovou, která kandidovala jako druhá a dostala 1810 hlasů, i lídra Růžičku, jenž dostal 1777 hlasů.

V městské radě usedne také Martina Hovořáková (ANO), Martin Metelka (Nestraníci) a Roman Kalabus (ODS). Bartoň, Růžička a Kudlík budou funkci vykonávat jako uvolnění, ostatní budou neuvolnění. Bartoň bude mít na starosti školství, sport či kulturu, Kudlík dopravu, životní prostředí i cestovní ruch a Růžička investice, sociální oblast a zdravotnictví.

Prioritou bude podle Čunka rekonstrukce nádraží

„Podařilo se sestavit tým lidí, kterému věřím, kteří jsou erudovaní a mají zkušenosti. Jiří Čunek má dlouholeté zkušenosti v politice i s vedením města a doplní ho nová generace politiků. Máme tam člověka, který dělal starostu, nového místostarostu, který vnese pohled zvenčí a má zkušenosti s projektovým managementem,“ jmenuje Bartoň.

Přestože hnutí ANO vyhrálo, starostou bude lidovec. „Dokázali jsme si spočítat, že karty nejsou rozdány tak, jak bychom si přáli, abychom si diktovali podmínky. Tudíž jsme museli jít cestou kompromisu. Myslím si, že jsme tu cestu našli. Je to tedy s kompromisem toho, že ač vítězná strana, nemáme post starosty, ale trvám na tom, že sestava, kterou máme v čele s Jiřím Čunkem, bude mít tah na branku a pro město Vsetín to bude dobrá volba,“ dodal Bartoň.

Podle Čunka budou v nadcházejících čtyřech letech prioritou investice související s rekonstrukcí nádraží. „Budeme muset také řešit to, co přinesl čas, zvýšené ceny energií a dopady na rozpočet města. Budeme muset přeskládávat priority, co může počkat, na kterých činnostech budeme šetřit, které omezovat nebudeme. Bude to poměrně náročná diskuse,“ předpokládá Čunek.

ANO získalo ve volbách pět mandátů, KDU-ČSL má čtyři křesla. Třetí Koalice pro otevřený Vsetín bude mít tři zastupitele. Starostové a nezávislí získali dva mandáty, stejně jich má SPD, ODS i Nestraníci. Jedno křeslo získali PRO-pořádek-rozvoj-odpovědnost VSETÍN. Komunisté se do zastupitelstva nedostali. V posledních čtyřech letech vedla město koalice KDU-ČSL, ANO a STAN, měla těsnou většinu 11 křesel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Rodičům u dětských hřišť chybí toalety. Hygienické předpisy je ale nevyžadují

Brněnské městské části řeší stížnosti rodičů, kterým u dětských hřišť chybějí toalety. U některých mohou rodiny využít zázemí okolních podniků, jinde ale taková možnost není. V Brně-Kohoutovicích nechalo vedení městské části toaletu vybudovat při rekonstrukci hřiště. Vzniku dalších takových WC brání především náklady, chybějící kanalizace a obavy z vandalismu. Podobné je to i v jiných městech.
30. 7. 2026

Hasiči po více než dvou týdnech ukončili zásah u budovy ve Zlíně

Hasiči v pondělí odpoledne ukončili zásah u výškové budovy v bývalém baťovském areálu v centru Zlína, uvedla na facebooku jejich mluvčí Lucie Javoříková. Objekt začal hořet 9. července, hasiči požár zlikvidovali po téměř dvou týdnech minulý týden ve středu.
27. 7. 2026Aktualizováno27. 7. 2026

Letní filmovou školu zahájí Wirbel, přijede Ocelot či Lábus

V Uherském Hradišti začíná padesátý druhý ročník Letní filmové školy (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí snímek Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka. Mezi hosty festival přivítá francouzského režiséra animovaných filmů Michela Ocelota nebo herce Jiřího Lábuse.
24. 7. 2026

Při havárii vodovodního potrubí v Kroměříži utrpěli zranění dva lidé

Při havárii, k níž došlo během opravy vodovodního potrubí v Kroměříži, utrpěli ve čtvrtek po poledni zranění dva lidé, řekla policejní mluvčí Šárka Trnková. Jeden byl převezen na urgentní příjem, druhý má méně vážné zranění, uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Veronika Slaměnová. Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž na webu uvedla, že šlo o havárii vodovodního řadu, která si ve větší části města na nezbytně nutnou dobu vyžádala přerušení dodávky pitné vody.
23. 7. 2026Aktualizováno23. 7. 2026

Zbytek vyhořelé budovy ve Zlíně se neodkladně zbourá

Stavební úřad vydal rozhodnutí o neodkladném odstranění zbylé části vyhořelé a zčásti zřícené výškové budovy v bývalém baťovském areálu v centru Zlína. Zlínská radnice to ve čtvrtek oznámila na Facebooku. Hasiči zlikvidovali rozsáhlý požár objektu po dvou týdnech ve středu odpoledne.
23. 7. 2026

Hasiči zlikvidovali požár výškové budovy ve Zlíně

Hasiči téměř po dvou týdnech prací ohlásili ve středu odpoledne likvidaci požáru výškové budovy číslo 34 v centru Zlína. Končí i doporučení, aby lidé v okolí nevětrali. I dál ale platí zákaz vstupu do blízkosti torza kvůli jeho narušené statice. Bezpečnostní perimetr vymezuje oplocení a místo hlídá také bezpečnostní agentura.
22. 7. 2026

Teploty v troskách shořelé zlínské budovy klesly, zásah pokračuje

Teploty na požářišti výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně klesají. Přispělo k tomu i počasí v uplynulých dnech, které do regionu přineslo bouřky a přeháňky. Hasiči rozsáhlý požár dál likvidují. Jak dlouho ještě jejich zásah potrvá, nechtěla mluvčí sboru v pondělí předjímat.
20. 7. 2026

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během nedělního odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
19. 7. 2026Aktualizováno19. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.