Za měsíc začne v Brně oprava Zábrdovického mostu. Řidiči i cestující se bojí kolapsu dopravy

Zhruba za měsíc začne jedna z nejkomplikovanějších dopravních uzavírek v Brně. Dělníci začnou v druhé polovině října pracovat na rekonstrukci mostu v Zábrdovické ulici u Vojenské nemocnice. Bude to znamenat komplikace pro osobní, ale i hromadnou dopravu.

Přes most u Vojenské nemocnice vedou ke Staré osadě jediné tramvajové koleje. Místo je zároveň důležitou tepnou pro auta. Za necelý měsíc ho zavřou dělníci.

Část řidičů bude jezdit přes nedaleké Tomkovo náměstí, další přes souběžnou Táborskou ulici. Stejnou ulicí pojede také jediná zbývající tramvaj na západ od centra. „Část cestujících, kteří v současnosti přestupují na Staré osadě, především z Líšně a od Vinohrad, bude přesunuta k Dělnickému domu, kde bude výrazně posílena tramvajová doprava,“ vysvětlil provozní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.

Rekonstrukce jsou plánované i v objížďkách

Židenická radnice se obává kolapsu, protože i na objízdných trasách byly naplánované rekonstrukce. Třeba tramvajových ostrůvků právě v Táborské ulici. „Tím, že se oprava mostu posouvala, dostává se celý záměr do konfliktu s opravou kanalizace na ulici Gajdošova a také s plánovanou výlukou hlavního nádraží,“ řekl místostarosta Brna-Židenic Petr Kunc (TOP 09).

Investiční odbor magistrátu obavy mírní. Všechny zmíněné práce v Židenicích podle něj dělníci stihnou buď do začátku rekonstrukce mostu, nebo až po jejím skončení. A samotný most opraví rychleji, než je v plánu, tedy ještě před zimou příštího roku. „Některé činnosti se v těch zimních měsících dělat prostě nedají, proto věřím, že zhotovitel tyto práce stihne v termínu někdy kolem listopadu,“ řekl náměstek primátora města Brna Richard Mrázek (ANO).

Oprava letitého mostu už podle magistrátu nesnese další odklady. Jezdí po něm denně tisícovky aut. A další zátěž za dva roky ještě přibude. Až se začne s rekonstrukcí Tomkova náměstí, povede přes most jedna z hlavních objízdných tras.

Uzavírky pokračují i v dalších ulicích Brna

Uzavírka mostu bude komplikací i pro pacienty Vojenské nemocnice. K potřebné péči se dostanou, sanitky i návštěvníci ale budou moct jezdit jen z jedné strany. Navíc tramvaje nahradí autobusy.

S dopravním omezením musí řidiči v Brně stále počítat v ulicích Koliště, Milady Horákové a Lidické. Stavební práce tam začaly vloni v dubnu, končit by měly letos na podzim. Bez komplikací neprojedou auta ani přes Obřany. Už přes rok tam dělníci pracují na rekonstrukci ulice Valchařské, přičemž opravy potrvají až do listopadu.

Problémové mosty v Břeclavi a Znojmě

Rekonstrukce podobně frekventovaného mostu čeká za dva roky také Břeclav. Shodli se na tom zástupci města a Ředitelství silnic a dálnic. „I přes veškerou údržbu naše diagnostika nám říká, že je potřeba vyměnit nosnou konstrukci, protože už je ve stavu číslo šest, což je velmi špatný stav,“ vysvětlil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Dopravu v místě ale rekonstrukce neomezí, vedle této silnice totiž nejprve vznikne mostní provizorium. Akce vyjde na zhruba sto milionů korun.

V podobném stavu je také lávka ve Znojmě. S opravami měli začít dělníci už v polovině září, stavební práce se ale posunuly, zřejmě na začátek příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Babiš po incidentu v Pardubicích vyzval firmy k zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu vyzval v souvislosti s požárem v Pardubicích firmy vyrábějící vojenský materiál, aby si zabezpečily své areály na úrovni nejvyšších technologií. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) řekl, že nemá informace o tom, že by hrozilo další nebezpečí. Policejní prezident Martin Vondrášek upřesnil, že vyšetřovatelé mají čtyři verze vzniku požáru, všechny pracují s úmyslným zaviněním, které „mají v podstatě za prokázané“. Incident vyšetřuje jak policie, tak tajné služby.
12:57Aktualizovánopřed 6 mminutami

Lidé v obci u Prahy mohou opět pít vodu z řadu. Po více než týdnu

Lidé v Holubicích mohou po více než týdnu pít vodu z řadu, podle rozborů je zdravotně nezávadná. Vodu minulý týden ve čtvrtek kontaminovaly chemikálie, šlo o výpary z nátěrů při údržbě vodojemu. Hygienici doporučují, aby lidé ve všech domácnostech a na všech odběrových místech vodu odtočili, odtékat by měla přibližně pět minut, informovala v pátek mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Kontroly vody a odběr vzorků budou pokračovat i příští týden, upozornily Středočeské vodárny na webu obce.
před 3 hhodinami

Hasiči zlikvidovali požár haly v Pardubicích

Požárem haly v Pardubicích se začala zabývat centrála proti terorismu, prověřuje podezření na teroristický útok. K zapálení se přihlásila konkrétní skupina. Ta se podle prohlášení na internetu označuje za mezinárodní organizaci a svůj čin dává do souvislosti s válkou v Gaze. Skladovací hala vzplála časně ráno a oheň se rozšířil na vedlejší administrativní budovu. Hasiči v pátek odpoledne uvedli, že už požár zlikvidovali. Podle Miroslava Poláka z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje nebylo v hale nic, co by souviselo s vlastní výrobou. Uvnitř byl uskladněn hlavně stavební materiál připravený na chystanou rekonstrukci.
07:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Otevřela se zmodernizovaná stranice metra B Českomoravská

Cestující pražské MHD mohou od pátečního dopoledne znovu využívat stanici linky metra B Českomoravská. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po rekonstrukci, která trvala přes 14 měsíců. Město usilovalo o její zprovoznění před začátkem mistrovství světa v krasobruslení, které se koná v přilehlé O2 areně od 24. do 29. března.
před 9 hhodinami

Kriminalisté odhalili korupci u zkoušek pro revizní techniky

Ústečtí kriminalisté obvinili tři zaměstnance Technické inspekce České republiky (TIČR). Viní je z desítek nelegálně vydaných osvědčení pro revizní elektrotechniky a přijímání úplatků. Policisté zadrželi u jednoho z nich čtyři miliony korun v hotovosti.
před 14 hhodinami

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 22 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včeraAktualizovánovčera v 16:28

Suspendovaný lékař u tragických porodů v Litoměřicích nebyl, potvrdilo šetření

Gynekolog Petr Holba nebyl u porodů v litoměřické nemocnici, potvrdilo interní šetření, které po úmrtí dvou novorozenců na konci loňského listopadu provedla Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří. Lékař tak podle ní profesně nepochybil, uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová. Neštěstí se stalo z 26. na 27. listopadu, dvě další novorozené děti doktoři resuscitovali. Lékař už dřív uvedl, že u porodů, které skončily úmrtím, nebyl. Případem se zabývají kriminalisté.
včera v 14:26
Načítání...