Většina obviněných ve vedlejší větvi kauzy Stoka se přiznala. Obžaloba hovoří o úplatcích za zakázky

Ovlivňováním zadávání veřejných zakázek na Správě nemovitostí Brna-střed se začal zabývat soud. Většina z jedenácti obžalovaných v této vedlejší větvi kauzy Stoka na začátku jednání doznala vinu. Obžalováni jsou někdejší úředníci radnice Brna-střed, podnikatelé a živnostníci, kteří podle státního žalobce podpláceli, včetně jedné firmy.

Podle obžaloby dávali zástupci stavebních firem a živnostníci za to, aby získali zakázku, patnáct procent její ceny na úplatcích. Původně policie obvinila asi tři desítky lidí, ale případy těch, kteří se přiznali, mohly být vyřešeny mimosoudně. Před soudem tak stanulo deset lidí a jedna právnická osoba.

Tři z obžalovaných působili před rokem 2020, kdy policie podezřelé obvinila, na radnici. Je mezi nimi někdejší šéf technického oddělení správy nemovitostí Petr Kosmák, který již byl loni podmíněně potrestán v hlavní větvi kauzy Stoka. Ten podle obžaloby oslovil tehdejšího technika úřadu Marka Slováka a chtěl po něm, aby mu pomohl oslovit řemeslníky, kteří úplatky budou platit. Slovák pak podle žalobce úplatky vybíral. „Osobně je pak v hotovosti předával Kosmákovi nebo mu je nechával v šuplíku,“ uvedl žalobce.

Jeho obhájce uvedl, že obžalovaný se cítí vinen, avšak s výhradou. Míní, že se skutku nedopustil jako člen organizované skupiny. To mu jako jedinému klade žalobce za vinu, a v případě odsouzení by to byla přitěžující okolnost.

Obžalobě čelí také Jan Molitor, podle žalobce jako živnostník předával úplatky za zakázky spoluobžalovanému Filipu Robertovi. Molitor se u soudu přiznal, a také obhájce Roberta uvedl, že se obžalovaný cítí vinen. Přiznal se i podnikatel Marcel Slováček.

„Na vině je systém. Dneska se dostat k práci, která je stálá, není až tak jednoduché, a když mi Kosmák řekl podmínky, pochybuju, že by jinde byly jiné. Systém je tady tak nastavený, že nás k tomu tlačí. Nezbývá mi nic jiného,“ řekl u soudu Slováček.

Vinu naopak popřeli Jakub Churý, Miloš Müller či Vlastimil Ströer. 

Obžaloba se týká trestných činů přijetí úplatku, podplácení a zjednání výhody. Úplatky byly podle státního zástupce někdy v řádu jednotek tisíc korun, jindy ale podstatně vyšší. V souhrnu u několika obžalovaných dosáhly statisícových až milionových částek.

Krajský soud v Brně v kauze Stoka rozhodl loni na konci května, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám. Bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (dříve ANO) dostal 9,5 roku vězení, podle rozsudku byl hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popřel a proti rozsudku se odvolal, stejně jako žalobce a další obžalovaní. Případ tedy není u konce, bude se jím zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
včera v 12:35

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...