Veřejnost si bude moci prohlédnout středověký Žatecký poklad. Získává stálou expozici

Regionální muzeum v Žatci poprvé v úplnosti představí Žatecký poklad z počátku 11. století. Soubor stříbrných šperků, hřiven, více než tří set mincí, dvou zlatých prstenů a dalších předmětů váží téměř tři kilogramy. Dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší depot uložený před rokem 1050 v Čechách. Nová stálá výstava bude veřejnosti přístupná od 12. ledna.

Unikátní poklad obsahuje nejširší škálu předmětů z raného středověku. Ve své době představoval pro jeho vlastníka pohádkové bohatství. „Jmenoval bych například stříbrné hřivny, dva zlaté prsteny, přičemž jeden je zcela prestižní a unikátní, osazený almandinem a pravými perlami. Jako jediný z pokladů raného středověku obsahuje takzvané kaptorgy, což jsou miniaturní duté taštičky a uvnitř se dávaly předměty, kterým se přikládal magický význam,“ řekl archeolog z regionálního muzea Petr Holodňák.

Poklad našli v roce 1937 lidé při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí v Žatci. Od té doby byl vystaven pouze pětkrát a podle Holodňáka nikdy v kompletní sestavě. V žateckém muzeu byl poklad představen dvakrát při mimořádných příležitostech. Naposledy ho viděli návštěvníci Pražského hradu v roce 2015.

Multimediální expozice

V nové expozici se návštěvníci dozvědí o okolnostech jeho objevu a získají i informace, které se podařilo sebrat po podrobném vědeckém zkoumání a vyhodnocení nálezu. Předpokládá se, že vlastníkem pokladu, který byl do země uložen v roce 1012 nebo krátce poté, byl někdo z nejbližšího okolí českého knížete Jaromíra.

Výstava je doplněna videoprogramy se záznamy experimentální výroby šperků, odlévání hřiven a ražby mincí. Zájemci mohou zakoupit suvenýry s tématem pokladu.

Na přípravě expozice pracovali odborníci a pracovníci muzea dva roky. Vyšla na dva miliony korun a přispěl na ni zřizovatel muzea, město Žatec. Návštěvu nového prohlídkového okruhu si mohou zájemci zarezervovat předem na webu muzea. Podle vedení muzea by se mohl poklad stát lákadlem pro turisty z Čech i zahraničí. „Jeho význam přesahuje hranice našeho státu,“ uzavřel archeolog.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoPolitické spektrum: Levice, Nová sociální demokracie a Konzervativní strana

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 27. června přijali Pavel Čižinský (Levice), Jiří Dienstbier (Nová sociální demokracie) a Dušan Stuchlík (Konzervativní strana). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 1 hhodinou

Česko má nový absolutní teplotní rekord. Podívejte se na mapu

Dosavadní české teplotní maximum 40,4 stupně Celsia, které od 20. srpna 2012 držely středočeské Dobřichovice, padlo. Stanice Doksany na Litoměřicku v sobotu odpoledne naměřila 40,6 stupně Celsia. Teploty ale ještě mírně stoupají, nemusí tak jít o konečnou hodnotu, uvedl na facebooku po 15. hodině Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
15:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tropická noc byla na pětině míst, na východě Česka bude extrémní vedro i v pondělí

Tropickou noc, kdy teplota neklesne pod dvacet stupňů Celsia, změřili meteorologové v noci na sobotu na pětině měřicích stanic. Nejteplejší prožili lidé v centru Prahy, v Klementinu neklesla teplota pod 23,7 stupně Celsia. Teplé noci se očekávají i na neděli a pondělí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). O tomto víkendu se očekává překonání absolutního českého rekordu 40,4 stupně Celsia ze srpna 2012. Na východě Česka vydrží extrémní vedro i v pondělí, teploty tam s velkou pravděpodobností překročí 37 stupňů, upozornili také meteorologové.
09:14Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Mobilní technologie turistů komplikují práci strážcům národních parků

Satelitní navigace a neověřené on-line aplikace vodí turisty na místa, kam by se správně vůbec neměli dostat. To komplikuje práci správcům českých národních parků. České televizi to potvrdili mluvčí z Krkonoš, Šumavy i Českého Švýcarska. Technologie totiž posílají řidiče i pěší turisty do zón, kam je vjezd nebo vstup kvůli ochraně přírody přísně zakázán. Například v Krkonoších proto začali k dopravním značkám přidávat tabulku, která řidiče upozorňuje, že nemají slepě poslouchat navigace.
před 10 hhodinami

VideoŠpindlerův Mlýn je blíž novému centru

Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších se začíná rýsovat budoucí centrum. Porota doporučila dva architektonické návrhy, z nichž má vzejít finální podoba. Součástí nového centra má být pěší zóna, podzemní garáže i hotel a byty. Právě nové byty jsou však pro tuzemské obyvatele největším problémem. Podle starosty Špindlerova Mlýna Martina Jandury (nestr.) je už ve městě bytů přehršel. Hlavními majiteli pozemků je město a společnost Penta Real Estate. Stavba by mohla začít už v roce 2029.
před 11 hhodinami

Horký víkend pomohou zchladit pítka či mlžítka. Podívejte se, kde je najít v Praze a Brně

Lidé se mohou na různých místech v Praze a Brně během spalujícího víkendu ochladit u mlžítek či jiných vodních prvků. Takzvaná mlžítka, která rozprašováním vody dokážou snížit teplotu v okolí, zvýšit vlhkost a snížit prašnost, se stávají čím dál větším trendem. Poslední červnový víkend mají padat celorepublikové teplotní rekordy.
před 12 hhodinami

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 21 hhodinami
Načítání...