Velká cena v Brně dostane letos od kraje o pět milionů víc. Jaká bude dotace státu, se zatím neví

Jihomoravský kraj dá na letošní ročník motocyklové Velké ceny v Brně dvacet pět milionů korun. Schválilo to zastupitelstvo. V minulých letech kraj dával dvacet milionů. Podporu navýšil, protože minulý ročník Grand Prix skončil ve ztrátě. Pořadatelský spolek na ni shání peníze. Závody mistrovství světa se v Brně pojedou v srpnu a letos počtvrté je bude pořádat spolek kraje a města.

Navýšení podpory závodům schválilo v balíčku několika bodů všech padesát sedm přítomných krajských zastupitelů, nikdo nebyl proti ani se nezdržel. O navýšení podpory z dosavadních deseti na patnáct milionů se mluvilo i na brněnské radnici, městské zastupitelstvo ale zatím vyšší částku neschválilo.

Spolek má s promotérskou společností Dorna smlouvu na pořádání pěti ročníků Grand Prix, dohoda vyprší příští rok. Loňský ročník měl náklady kolem sto sedmdesáti milionů korun. Ze vstupného se vybralo sedmdesát milionů, kraj dal dvacet milionů, Brno deset a ministerstvo školství přispělo částkou třicet devět milionů korun, přestože spolek původně žádal od státu podporu sto milionů. Kvůli tomu vznikla ztráta jedenatřicet milionů korun.

Kraj na smazání ztráty přispěl dalšími více než devíti miliony a Brno téměř pěti miliony. Zbylých zhruba sedmnáct milionů spolek žádá od ministerstva školství, které už ale další peníze na loňský ročník dát nechce. Zástupci kraje a města už v minulosti připustili, že pokud se peníze z ministerstva nepodaří získat, budou nejspíš muset ztrátu řešit sami.

Kromě toho pořadatelé jednají se státem o podpoře na zbylé ročníky. Podle posledních informací ministerstvo pro místní rozvoj navrhne vládě, aby dala na letošní závody šedesát pět milionů korun.

Brněnské Velké ceně hrozil v minulosti zánik, protože její předešlý organizátor Automotodrom Brno ji nechtěl kvůli ztrátovosti pořádat. Velký problém činí zalistovací poplatek na získání licence: v minulosti byl ve výši desítek milionů, nyní přesahuje sto milionů korun. Politici se ale před čtyřmi lety shodli na tom, že závody dělají městu i kraji dobrou reklamu a přinášejí na souvisejících službách do státní kasy stovky milionů na daních.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Když vyjíždí sanitka, o život pacientů už bojují first respondeři

Takzvaní first respondeři zachraňují životy v průměru o tři minuty dříve, než se na místo dostanou profesionální záchranáři. V Královéhradeckém kraji například zdravotníkům asistuje přes čtyři sta dobrovolníků, kteří jen loni pomáhali u více než sto padesáti případů. Spolupráci s veřejností si chválí i v Plzeňském kraji. V tuzemsku ale není zapojení veřejnosti plošné. Ostatní kraje spoléhají na first respondery z řad profesionálů a spolupráci s veřejností odmítají.
před 11 hhodinami

Pískovny lákají čistou vodou, plavcům ale může hrozit nebezpečí

Letní teploty přitahují lidi k vodě, často ale i tam, kde je koupání zakázané. Například na pískovny v okolí Suchdola nad Lužnicí. Z pěti místních pískoven jsou, až na jednu výjimku, všechny využívány k těžbě či jako zdroj pitné vody. Přesto je lidé navštěvují a ohrožují vlastní bezpečnost i kvalitu vody.
před 14 hhodinami

„Láska pro všechny.“ Centrem Brna prošel duhový průvod

Poklidným tempem s duhovými vlajkami, deštníky i transparenty prošel centrem jihomoravské metropole průvod Brno Pride Parade, který zakončuje festival Brno Pride Week. Ten se zaměřuje na lidi nejrůznějších sexuálních a genderových identit. Pořadatelé se k akci vrátili po roce, předtím se čtrnáct let nekonala. Odpůrci komunity ji v minulosti opakovaně narušovali.
včera v 19:47

V Opatovicích nad Labem postaví skladovací halu, navzdory odporu části obce

Přes letitý odpor části obyvatel začne v Opatovicích nad Labem na Pardubicku stavba skladovací haly, proti níž se v referendu vyslovila většina hlasujících. Podle developerské firmy místní obyvatelé najdou díky hale práci a Opatovice z ní budou mít prospěch na dani z nemovitostí.
včera v 08:31

Kvůli odklonu od uhlí může teplo zdražit milionům Čechů

Tuzemské teplárny postupně opouštějí uhlí a nahrazují ho ekologičtějšími zdroji, především plynem. Do roku 2030 má přechod na čistší technologie stát až dvě stě miliard korun. Část pokryjí evropské dotace. Zbytek se ale promítne do cen tepla. Vyšší účty tak mohou čekat miliony lidí.
včera v 06:00

Vlaky na koridoru mezi jihem Čech a Prahou nejezdily několik hodin

Kvůli poškození trakčního vedení nejezdily v pátek několik hodin vlaky na železničním koridoru mezi Českými Budějovicemi a Prahou. Porucha se týkala úseku Veselí nad Lužnicí – České Budějovice, v němž cestující vozily náhradní autobusy. Provoz byl po osmé hodině večerní obnoven, uvedly České dráhy.
20. 6. 2025Aktualizováno20. 6. 2025

Násilí ze strany blízkých čelí téměř třetina seniorů, ukázal průzkum

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ vraždy nemocné seniorky. Obžalovaná je sociální asistentka, která podle spisu úmyslně zanedbávala své povinnosti, kvůli čemuž její známá zemřela. Násilí od blízkých osob čelí skoro třicet procent starších lidí, ukázal nový sociologický průzkum Masarykovy univerzity. Ten se zaměřil také na situaci v pobytových službách.
20. 6. 2025

V Praze vznikne nová čtvrť. Panují spory o to, kdo na ní víc „vydělá“

Na zanedbaném a nepříliš vábném území kolem Florence a Masarykova nádraží má v metropoli vzniknout nová moderní čtvrť postavená společností Penta. Praha ve čtvrtek schválila dvě změny územního plánu, které byly pro výstavbu nutné. Podle organizace Arnika mělo město za tuto „úlitbu“ vyjednat například větší počet dostupných bytů, podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) ale metropole získala od developera mnohem víc, než předpokládala. Otázkou zůstává, co se stane s autobusovým nádražím.
20. 6. 2025
Načítání...