Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

Velká cena Brna

Video Události
video

2. den Velké ceny Brna bez dopravních komplikací. Policie kontroluje parkoviště z dronů

Financování Velké ceny

  • Velkou cenu v Brně dlouhodobě provázejí potíže s financováním. Do roku 2015 závody pořádal Automotodrom Brno, kvůli ztrátám v řádu desítek milionů korun ale nepodepsal další smlouvu o pořádání akce.
  • Peníze dlužil společnosti Dorna, španělskému promotérovi poskytujícímu licenci na pořádání závodů. Kvůli tomu musí pořadatelé zaplatit takzvaný zalistovací poplatek, který se každý rok zvyšuje. Například pro rok 2018 činí 4,1 milionu eur.
  • V roce 2015 proto vznikl Spolek pro Grand Prix, založený městem Brnem, Jihomoravským krajem a regionální centrálou cestovního ruchu. Stal se organizátorem akce, se společností Dorna podepsal promotérskou smlouvu. Díky smlouvě se závody v Brně budou konat i v letech 2016 až 2020.
  • Dluhy splatilo ministerstvo školství v roce 2016 mimořádnou dotací. Závody dlouhodobě dotuje město Brno, Jihomoravský kraj a ministerstvo školství.
  • Přínos Velké ceny je podle některých politiků i v jeho ekonomické výhodnosti pro region při příjezdů fanoušků z celého světa. Závod navíc dělá městu i regionu dobrou reklamu.