Ve Valašském Meziříčí se objevil koronavirus mezi bezdomovci. V izolaci nevydrží, bojí se starosta

2 minuty
Události: Ve Valašském Meziříčí se objevil koronavirus mezi bezdomovci
Zdroj: ČT24

Valašské Meziříčí má nové covidové ohnisko. Nákaza zasáhla komunitu bezdomovců, kteří se potkávají v charitním denním centru a noclehárně. Dva lidé skončili v provizorní izolaci na místním koupališti. S dalšími pětadvaceti byli v úzkém kontaktu, o jejich možné nákaze bude jasno v nejbližších hodinách.

Covid pozitivní šestašedesátiletý muž bez domova je teď pod zámkem v areálu valašskomeziříčského koupaliště. Ve druhém pokoji je žena, která čeká na výsledek testu. Jídlo a pití jim nosí terénní služba. „Oni jsou v areálu zamknutí. Mohou se volně pohybovat jen po terase, pokoj mají odemčený,“ řekl vedoucí terénní služby Charita Valašské Meziříčí Jaroslav Došek.

„Jsem takový slabý, točí se mi hlava, jsem unavený,“ popsal svůj stav nemocný muž bez domova jménem Zdeněk. V noci na úterý spal ještě v charitní noclehárně. To už mu nebylo dobře. V malých místnostech byl s dalšími pětadvaceti lidmi, včetně personálu.

Charita i město chtějí plošné testování lidí bez domova

„Mělo by dojít k plošnému testování všech uživatelů. Když se s nimi nepotkal tady, tak určitě ráno vyšel do denní místnosti,“ řekl ředitel Charity Valašské Meziříčí Jiří Gavenda.

Pro nemocí silně zasažený region je to další problém. Ve Valašském Meziříčí museli narychlo vymyslet, jak lidi bez domova izolovat a zajistit jim jídlo. Starosta Robert Stržínek (ANO) mluví i o alkoholu: „Řeknu to zcela otevřeně. Raději ho nakoupím a dám, než abych riskoval, že nám budou utíkat.“

Jako nouzové ubytování pro bezdomovce, které by hygienici poslali do karantény, by měla posloužit ubytovna s dvaceti samostatnými pokoji. Sanitka pro plošné testování ale přijede do Valašského Meziříčí nejdřív za týden. Do té doby mohou lidé, kteří měli rizikový kontakt, ale nemají příznaky, chodit dál volně po městě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 14 mminutami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 53 mminutami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 3 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 5 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 6 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 9 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 12 hhodinami
Načítání...