Česká charita posílá vysoušeče do povodněmi zasaženého Německa. Oplácí tak dřívější pomoc

Nahrávám video

Na dvě stě vysoušečů se sešlo v celostátní sbírce pro Německo. Tragické povodně zemi zasáhly před osmi týdny a tamní charita teď požádala české kolegy o pomoc. Je to vůbec poprvé, kdy česká diecézní charita pomáhá Německu, třicet let to bylo opačně.

Vysoušeče pro pomoc za hranicemi nakládali v pondělí pracovníci charity do přepravy. Část z nich je označená německými vlajkami, sousední země je totiž do tuzemska poslala po povodních před několika lety. Teď přístroje zamíří zpět. „Nebýt té masivní podpory, neměli bychom dnes takové vybavení,“ popsal koordinátor Diecézní charity Litoměřice Roman Striženec.

Vysoušeče pomáhaly například v libotenickém kostele. Při záplavách před osmi lety ho farář nestihl vystěhovat. Ačkoliv je teď už opravený, zůstává prázdný. „Mobiliář tady samozřejmě žádný není. Bojíme se, co kdyby přišla zase nějaká voda,“ přiblížil farář Wolfgang Karel Horák.

Do sbírky přispěly charity z celého Česka

Německo zasáhly bleskové povodně v polovině července. Zemřelo při nich nejméně 180 lidí a škody přesáhly 120 miliard korun.

Ve stejné době lokální povodně udeřily i v Česku, s jejich následky se stále potýkají třeba manželé Kredbovi. Potok pod jejich okny v Dolní Poustevně má teď pár centimetrů. Po deštích se ale voda valila skrz domy. I kvůli nim charita neposlala do Německa všechny své vysoušeče. Přístroj u nich jede už sedmý týden v kuse, stěny ale zůstávají vlhké. „To už je období, kdy se jenom čeká a člověk se cítí nepříjemně. Že si jednou za čas mohou vylít vodu, je hmatatelný důkaz toho, že se situace zlepšuje,“ popsal Striženec.

Do sbírky pro pomoc za hranicemi přispěly charity napříč Českem. Vysoušeče v litoměřické pobočce zaplnily postupně všechny chodby a kanceláře. Až je v Německu už nebudou potřebovat, vrátí se zpátky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ústecký kraj

Řidiče čeká v létě řada uzavírek. Podívejte se na ty nejvýznamnější

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i krajští správci komunikací zahájí během léta desítky oprav a stavebních akcí. Řidiče čekají omezení na dálnicích D1, D5 a D11, komplikace přinesou také opravy významných silnic v Praze, Ostravě nebo Liberci. Přinášíme přehled nejdůležitějších rekonstrukcí silnic a dálnic, staveb a s nimi spojených dopravních omezení ve všech krajích.
5. 6. 2026

Semtex v igelitce i zbraně z druhé světové. Za měsíc končí zbraňová amnestie

Zbraňová amnestie, během které lidé mohou beztrestně odevzdat nebo zaregistrovat nelegálně držené zbraně a střelivo, potrvá poslední měsíc. Od ledna Češi policii předali 3736 zbraní. Množství se blíží minulé amnestii z roku 2021, při které jich lidé odevzdali 3820, sdělila ČT mluvčí policejního prezidia Violeta Siřišťová. Nejčastěji lidé odevzdávají zbraně ve Středočeském kraji. Do konce června je možné je dobrovolně předat na kterékoli služebně.
2. 6. 2026

Policie chce kvůli požáru v Mostě poslat dva lidi před soud

Kriminalisté navrhli obžalovat dva lidi obviněné v souvislosti s tragickým požárem restaurace U Kojota v Mostě. Viní je z obecného ohrožení z nedbalosti. České televizi to sdělil mluvčí ústeckých policistů Kamil Marek. K tragickému požáru došlo loni v lednu a vyžádal si sedm mrtvých a deset zraněných. V případě odsouzení hrozí obviněným až deset let vězení.
2. 6. 2026

Přes Česko přešly silné bouřky, bez proudu skončily tisíce lidí

Hasiči především v Jihočeském kraji řešili na mnoha místech následky odpoledních bouřek. Šlo o úklid spadaných větví a čerpání vody ze sklepů. Tisíce lidí v regionu skončily bez elektřiny. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v neděli odpoledne napršelo na jihu Čech místy i přes 40 milimetrů. Foukal i silný vítr a padaly kroupy. Výstraha meteorologů před bouřkami platí do nedělní půlnoci na většině území Čech vyjma Královéhradeckého kraje a východu Libereckého a Pardubického kraje, ale také pro jihozápadní část Jihomoravského kraje a téměř celou Vysočinu.
31. 5. 2026Aktualizováno31. 5. 2026

Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí

Travinu, která je schopna rychle růst i na kontaminovaných a na živiny chudých půdách, vysazuje tým vědců v okolí bývalého lomu ČSA na Mostecku. Z ozdobnice obrovské lze získat biomasu, která má výhřevnost srovnatelnou s hnědým uhlím.
30. 5. 2026

Feri opustil vězení, soud ho podmíněně propustil

Okresní soud v Teplicích v úterý vyhověl žádosti Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Stanovil zkušební dobu tři roky a dohled nad odsouzeným, jenž se musí omluvit poškozeným a podrobit se vhodnému programu, který nabízí probační a mediační služba. Feri teplickou věznici opustil v úterý o půl čtvrté odpoledne. Někdejší politik si odpykal dvě třetiny z tříletého trestu za znásilnění.
26. 5. 2026Aktualizováno26. 5. 2026

Exředitel ústecké správy silnic je odsouzený za manipulaci se zakázkami

Teplický soud v pondělí schválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a bývalým ředitelem krajské správy a údržby silnic Liborem Tačnerem, obviněným z manipulace veřejných zakázek. Tačner se k trestné činnosti doznal. Zaplatit musí 850 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný. Policie Tačnera zadržela v srpnu 2024 spolu s tehdejším primátorem Chomutova Markem Hrabáčem (zvoleným za ANO) a dalšími. Vyšetřování rozsáhlé kauzy se chýlí ke konci, trestnímu stíhání čelí dvacet lidí a osm firem, jeden z obviněných už dříve přistoupil na dohodu o vině a trestu.
25. 5. 2026

Na magnetickou rezonanci stále čekají neakutní pacienti týdny i měsíce

Pacienti v Jihomoravském kraji čekají na vyšetření magnetickou rezonancí několik týdnů i měsíce. Situaci v regionu má zlepšit nový přístroj v brněnské Úrazové nemocnici, na který město přispěje desítkami milionů korun. Dlouhé čekací lhůty na neakutní vyšetření hlásí i další kraje.
21. 5. 2026
Načítání...