SPOLU, Piráti a STAN podepsali koaliční smlouvu na pražském magistrátu

Nahrávám video
Události v regionech: SPOLU, Piráti a STAN podepsali koaliční smlouvu na pražském magistrátu
Zdroj: ČT24

Zástupci SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN ve středu podepsali koaliční smlouvu na pražském magistrátu. Koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Strany dokument podepsaly po téměř pěti měsících od komunálních voleb, což je nejdéle v historii Česka. Praha zůstala poslední obcí bez nového vedení. Volba radních a primátora je plánována na čtvrteční jednání zastupitelů. Kandidátem na primátora je lídr SPOLU Bohuslav Svoboda (ODS).

V jedenáctičlenné městské radě bude mít pět zástupců SPOLU, přičemž ODS bude mít tři včetně primátora a TOP 09 dva. KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě místa předsedů dvou magistrátních výborů. Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva.

„Konečně bude mít Praha zvoleného primátora a bude mít nové vedení. Koaliční jednání bylo velmi obtížné a složité. Myslím si, že před námi stojí řada nelehkých úkolů. Jsem přesvědčen, že jsme se na ně dobře připravili,“ řekl Svoboda.

„Mě opravdu těší, že jsme se po všech těch peripetiích dostali do tohoto slavnostního okamžiku. Vyjednávání bylo pochopitelně komplikované,“ podotkl dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Rozpory při domlouvání koalice se týkaly hlavně obsazení a rozdělení míst v radě hlavního města. Situaci odblokovalo to, že se vítěz voleb rozhodl vzdát většiny míst v pražské radě, a také to, že Piráti vystoupili z Aliance stability, ve které byli s Prahou sobě. Ta nyní skončí v opozici.

Nahrávám video
Tisková konference nové pražské koalice
Zdroj: ČT24

Nová koalice se podle předsedy zastupitelů SPOLU Zdeňka Zajíčka (ODS) chce zaměřit zejména na tři oblasti. V případě dopravy chce prohloubit a nastavit užší spolupráci se státem, což považuje za dobře uskutečnitelné. Druhou oblastí je energetická soběstačnost a bezpečnost. Třetí pak bydlení. Zastupitelka Kateřina Arnotová (STAN) řekla, že se koalice zaměří také na územní rozvoj a školství.

Bez podpisu Kordové Marvanové

Smlouvu nyní začnou podepisovat jednotliví koaliční zastupitelé. „Stihneme to, aby před jednáním zastupitelstva byli na arších všichni podepsaní,“ podotkl Zajíček. Chybět bude podpis dosluhující radní Hany Kordové Marvanové, která kandidovala za SPOLU. Zajíček řekl, že pod smlouvou jsou podepsaní ti zastupitelé, u kterých je SPOLU schopna garantovat, že splní závazky z ní vyplývající.

Koalice už nabídla opozici místa předsedů osmi z 22 výborů zastupitelstva. Čtyři posty předsedů obsadí ANO, které povede výbor kontrolní, majetkový, pro hospodářský rozvoj a dotační vztahy k městským částem.

Praha sobě bude předsedat finančnímu výboru, výboru pro národnostní menšiny a sport a volný čas. „Požádali jsme o územní rozvoj, dopravu, finance a sociální věci. Z toho, co jsme chtěli, nám byly bohužel nabídnuty pouze finance,“ poznamenal předseda Prahy sobě Jan Čižinský. Zdravotnický výbor pak připadne SPD. Koaliční strany obsadí zbylá místa předsedů výborů.

Čižinský: Prahu čeká stagnace

Nově vzniklá koalice bude podle vyjádření některých opozičních zastupitelů nestabilní. „Gratuluji pražské koalici. Zítra zastupitelstvo, bude veselo a zbytek volebního období to vypadá na popcorn a colu s tím, že se podle mě vyplatí sedět v první řadě,“ komentoval poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO). Zástupci ANO ale podle něj budou férovou a konstruktivní opozicí.

Prahu čeká podle Čižinského stagnace. „V Praze právě vzniká ospalá koalice z lidí, pro které podpis smlouvy nic neznamená a nemohou si navzájem věřit. Prahu čeká bohužel stagnace. Energie odborníků z Prahy Sobě bude chybět. Budeme pro koalici fungovat jako budíček a prosazovat a podporovat každou smysluplnou věc,“ uvedl.

Opoziční zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě) na Twitteru napsal, že „není nic zbytečnějšího než podpis smlouvy s Piráty a stranami tvořícími SPOLU. S těmi prvními mám čerstvou osobní zkušenost, ti druzí se dokázali vzájemně za primátora Svobody podrazit třikrát za čtyři roky,“ napsal.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice SPOLU, získala devatenáct mandátů. Druhé skončilo ANO se čtrnácti. Piráti mají třináct zastupitelů a Praha Sobě jedenáct. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.

Pospíšil skončí jako předseda správní rady Muzea Kampa

Europoslanec a kandidát na náměstka pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) po podpisu koaliční smlouvy uvedl, že rezignuje na místo předsedy správní rady Muzea Kampa. „Z muzea odcházím. Za prvé mu věnuji bezplatně obrovské množství času a nechci, aby bylo předmětem politických debat a bojů. Nechci to muzeum ohrozit,“ řekl. Zcela však prý kvůli morálnímu závazku k zakladatelce muzea mecenášce Medě Mládkové ale neodejde.

V případě europarlamentu je přesvědčen o tom, že je možné skloubit práci řadového europoslance a neuvolněného člena městské rady pro kulturu a cestovní ruch. „Naopak, já v tom vidím výraznou synergii a už začínám pracovat,“ podotkl Pospíšil. Řešit bude mimo jiné rekonstrukci Pražského domu nebo výstavy galerie hlavního města v Bruselu. Překryv podle něj nastane také v projektech péče o zvířata. Pospíšil si ponechá plat europoslance, peníze, které bude brát za činnost pro město, dá na dobročinné účely, řekl.

V budoucí radě má být kromě Pospíšila několik dalších politiků, kteří už zastávají jiné funkce. Svoboda už uvedl, že zůstane řadovým poslancem a vzdá se funkcí ve sněmovních výborech, členství ve správní radě VZP a odstoupí z místa přednosty gynekologické kliniky. Podle svého dřívějšího vyjádření jako místostarosta Prahy 4 skončí po zvolení do rady Michal Hroza (TOP 09) a v čele radnice v Kolovratech skončí Antonín Klecanda (STAN). Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) sdělila, že se poradí se svými kolegy v Praze 2.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mluvčí kraje k tomu sdělil, že o nikoho z úřadu nejde, policii měli jen poskytnout dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoJaro je pro plazy kritické. Hady v Podyjí ohrožují cyklisté

Plazi jsou na vrcholu jarní aktivity. V Národním parku Podyjí se teď turisté mohou potkat s ještěrkou zelenou nebo užovkou stromovou. Právě nejdelší tuzemský had na turistický ruch doplácí. Desítky těchto chráněných živočichů přejedou cyklisté za jediný rok. Nejvíce na jaře a v září, kdy je v terénu nejvíce mláďat. Pro hady jsou nejrizikovější tiché asfaltové cesty. V ohrožení nejsou jen teplomilní plazi, ale například v Jizerských horách i mloci.
před 5 hhodinami

V Brně na akci SPD se protestovalo proti konání sjezdu sudetských Němců

V Brně se protestovalo proti nadcházejícímu sjezdu sudetských Němců. Akci pořádalo vládní hnutí SPD, jejíž šéf a předseda sněmovny Tomio Okamura řekl, že sjezd je „nebetyčná ostuda“. Sjezd sudetských Němců se v Brně má uskutečnit od 22. do 25. května, v rámci festivalu Meeting Brno. V polovině dubna vzali brněnští zastupitelé na vědomí informaci o květnovém konání sjezdu a usnesli se, že vítají snahy o usmíření.
před 6 hhodinami

Šluknov požádá o dotaci na odkup bytů na problémovém sídlišti

Šluknov na Děčínsku požádá o evropskou dotaci 200 milionů korun z operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) na odkup bytových domů na problémovém sídlišti. Město je chce vykoupit, aby získalo nad lokalitou se sociálně vyloučenými obyvateli kontrolu. Odkup by mohl začít v září. Postup města při přeměně sídliště schválila už vláda Petra Fialy (ODS) s tím, že se stát bude na projektu podílet i finančně. Prostředky ve státním rozpočtu ale minulá vláda na projekt nevyčlenila.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Daczická míří z ODS ke Kubovu hnutí, středočeskou koalici to ovlivnit nemá

Středočeská zastupitelka a předsedkyně krajského výboru pro kulturu Kateřina Daczická odchází z ODS k hnutí Naše Česko jihočeského hejtmana Martina Kuby. Podle ní to neovlivní fungování středočeské koalice STAN a SPOLU, která se v pětašedesátičlenném zastupitelstvu opírá o nejtěsnější možnou většinu třiceti tří hlasů. Také hejtmanka Petra Pecková (STAN) sdělila, že na dosavadní koalici nechtějí nic měnit. Daczická by ráda zůstala v krajském klubu ODS.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Komunita, či problém? Spor o ostravskou Bedřišku pokračuje, popsali Reportéři ČT

Ostravská osada Bedřiška, kterou její obyvatelé proměnili z problematické lokality v komunitu, má ustoupit plánům města. Demolice domků vyvolaly odpor místních i aktivistů, do sporu vstoupil i prezident Petr Pavel. Spor o budoucnost kolonie dál pokračuje. Reportéři ČT Bedřišku navštívili, aby zjistili, v čem je osada unikátní a proč některým politikům tolik vadí.
před 8 hhodinami

V kauze pokusu o zapálení synagogy v Brně dostal mladík celkem devět let vězení

V kauze pokusu o zapálení brněnské synagogy z ledna 2024 uložil tamní krajský soud obžalovanému mladíkovi dohromady devět let vězení. Potrestal ho za pokus o teroristický útok, pokus o vraždu a další skutky. Další dva roky vězení soud muži následně uložil za podporu propagace terorismu. Maximální možný trest v hlavní věci byl deset let. Obžalovaný se totiž některých činů dopustil jako mladistvý. Mladík se k větší části skutků doznal. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Čeští vědci chtějí odstraňovat léky z vody s pomocí světla. Popsali, jak na to

Tým vědců z Ostravy a Olomouce úspěšně otestoval uhlíkový materiál, který za pomoci světla rozkládá zbytky léčiv ve vodě a snižuje tak jejich rizika pro vodní organismy. Výzkum tak naznačil, jak by se v budoucnosti daly šetrnějším způsobem čistit odpadní vody v tuzemsku.
před 14 hhodinami
Načítání...