Soud poslal na šest let do vězení odběratele Březinova lihu Ryšku. Případ dalších dvou odročil

Olomoucký soud uložil Marianu Ryškovi z Opatovic na Přerovsku za odběr nelegálního lihu od Radka Březiny šest let vězení. Trestnou činnost podle soudu páchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Muže usvědčila především výpověď šéfa lihové mafie Radka Březiny i jeho bratra Tomáše, se kterými léta spolupracoval.

Během pěti let si nechal Marian Ryška podle rozsudku od Radka Březiny dovézt přes třicet tisíc litrů lihu, škoda na daních byla vyčíslena na osm a půl milionu korun. Obžalovanému by za krácení daní hrozila sazba pět až deset let. Kvůli tomu, že trestnou činnost páchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny, spadl do vyšší sazby devíti až třinácti let.

Soud mu uložil trest mimořádně pod hranici trestní sazby. V úvahu vzal totiž tresty, které dostali členové skupiny za daňový únik ve výši pět a půl miliardy korun. „Členové aktivně zapojení do daňového úniku se škodou 5,6 miliardy korun dostali tresty jedenáct let. Marian Ryška měl v uvozovkách únik pouze 8,5 milionu korun. Trest by byl podle soudu nepřiměřeně přísný,“ uvedl soudce Martin Lýsek.

Ryška vinu popřel s tím, že se stal obětí Březinovy msty

Marian Ryška nelegální líh od zlínského podnikatele odebíral podle rozsudku v letech 2004 až 2008. Březinovi spolupracovníci přivezli nákladním autem do Opatovic dvakrát až třikrát ročně obří nádrže a počkali na vyložení.

Ryška u soudu vše popřel. Tvrdí, že se stal obětí msty Radka Březiny, protože proti němu vypovídal. Soud však Březinovu výpověď vyhodnotil jako věrohodnou. „Březina nepopírá, že má k obžalovanému negativní vztah. Popis situace je současně doznáním v jeho velké daňové věci. Jeho podaná výpověď působí zcela logicky, soud nemá zásadních důvodů pochybovat o tom, že Radek Březina líčí to, jak to skutečně probíhalo,“ podotkl soudce.

Jeho výpověď podle soudu podpírá i svědectví jeho bratra Tomáše, který získal status spolupracujícího. Žalobcům za to podrobně popsal, jak zločinecká skupina fungovala a jaké měla odběratele. Z ní vyplývá i to, že Ryška nejen s mimobilančním lihem nakládal, ale i věděl, jak celá skupina funguje, doplnil soudce.

Dodal, že Ryšku prozradila i jeho přezdívka Mike, kterou si všichni členové mafie spojovali právě s Ryškou a pod tímto jménem měl i Radek Březina Ryšku uloženého v telefonu.

Kauzu Hemžských soud odročil

Kauzu dalších údajných odběratelů Březinova nelegálního lihu odložil olomoucký soud na polovinu června. „K soudu se nedostavil pětasedmdesátiletý Pavel Hemžský, omluvil se ze zdravotních důvodů,“ řekl soudce Petr Sušil.

Otec se synem Hemžští podle státního zástupce do své likérky v Hlubočkách u Olomouce přivezli téměř tři sta padesát tisíc litrů nezdaněného lihu, škoda na daních je vyčíslena na osmdesát osm milionů korun. Oba vinu popírají. Soud vyslechl pouze posledního svědka, k závěrečným řečem a k rozsudku se nedostal.

Kauza lihové mafie vyplula na povrch na podzim 2012, její členové v čele s Radkem Březinou jsou už pravomocně odsouzeni, Březina dostal třináct let. Podle rozsudku dodali na trh desítky milionů litrů nezdaněného lihu se škodou na daních pět miliard korun. Po odhalení mafie se začaly postupně odkrývat i případy jejich jednotlivých odběratelů, někteří z nich si již odpykávají mnohaleté tresty.