Šéf lihové mafie opět před soudem. Měl objasnit, komu prodával nezdaněný líh

Šéfa lihové mafie Radka Březinu, který si ve věznici odpykává třináctiletý trest, v úterý vyslechl krajský soud v Ostravě. Vypovídal v souvislosti s kauzou bývalého majitele likérky AB Style Milana Antoniaziho. Právě on měl být Březinův největší odběratel nezdaněného lihu.

Video Případ obchodníků s nelegálním alkoholem
video

Případ obchodníků s nelegálním alkoholem

Radek Březina, který je už šestým rokem ve vězení, sdělil, že obžalovanému Antoniazimu půjčil před 13 lety deset milionů korun na provoz jeho likérky, současně ale odmítl mluvit o tom, komu nezdaněný líh prodával.

Antoniazi má na spotřební dani dlužit státu miliardu korun a podle žalobce měl právě on koupit od Březiny čtyři miliony litrů lihu. Antoniazi všechna obvinění odmítá, označuje je za vykonstruovaná.

Březina u soudu aktuálně pouze obecně popisoval, jak s nezdaněným lihem obchodoval. „Zakázky bral jen přes šifrovaný telefon, pak jeho zaměstnanci, například bratr Tomáš, přivezli tisícilitrové barely s lihem na smluvené místo, kde si je převzal odběratel,“ doplnil redaktor ČT Jiří Loučka.

Odběratelů nezdaněného lihu má být více 

Hlavní líčení s bývalým majitelem likérky z Frýdku-Místku začalo již v dubnu. Čelí obžalobě z krácení daní. Proti Antoniazimu svědčí i Tomáš Březina, který spolupracuje s policisty už od začátku vyšetřování a usvědčil svého bratra Radka. Dostal za to nižší trest.

Případ tohoto údajného odběratele Březinova lihu není posledním, které mají žalobci zmapovány. Krajský soud tak v květnu otevřel případ dalších čtyř obchodníků s nelegálním alkoholem. Obžalovaní měli nákupem nezdaněného lihu od Radka Březiny připravit stát o půl miliardy korun. Většinou ale odmítají, že by se na nelegálních obchodech s nezdaněným lihem podíleli.

Radka Březinu spolu s dalšími sedmi lidmi už kvůli obchodům s nezdaněným lihem pravomocně odsoudil olomoucký krajský soud. Za nelegální obchody s lihem s rekordní škodou na daních 6,39 miliardy korun dostal Radek Březina třináct let, šesti obžalovaným soud uložil tresty od čtyř do 12 let, jeden vyvázl s podmínkou.

Bratr Radka Březiny Tomáš dostal čtyři roky, neboť získal statut spolupracujícího. Trest mu byl později navýšen na šest let. Oba dva proti výši trestu podali dovolání k Nejvyššímu soudu.