Soud dal za pravdu odpůrcům větrných elektráren u Jívové, ovšem jen částečně. Stavba tak pokračuje

3 minuty
Spor o větrné elektrárny u Jívové
Zdroj: ČT24

Budování pěti větrných elektráren u Jívové na Olomoucku může pokračovat. A to i přesto, že soud částečně uznal žalobu odpůrců – spolku Nízký Jeseník. Soud ani krajský úřad ale nerozhodly o odkladném účinku stavby. Krajští úředníci však budou znovu posuzovat odvolání spolku, který upozorňuje na to, že turbíny naruší pohledy do krajiny a stavba poškodí zemědělskou půdu.

Lopatky větrných elektráren u Jívové by měly dosáhnout výšky až sto padesáti metrů. Dohromady jich má být pět. Investor už v minulosti získal všechna potřebná povolení. Proti se ale postavil spolek Nízký Jeseník. Krajský úřad jeho odvolání zamítl, obrátili se tak na soud, který mu částečně vyhověl.

„Dva důvody, kvůli kterým to zrušil soud, považujeme za hodně důležité, jde o krajinný ráz a zemědělský půdní fond, ten už je teda za ten půlrok výstavby hodně zdevastovaný,“ řekl člen spolku Josef Kapitán. 

V kopcích nad Šternberkem už ale několik větrných elektráren stojí, konkrétně u obcí Hraničné Petrovice a Horní Loděnice. Nové stožáry mají stát nedaleko. Právě proto by podle krajského úřadu nové větrníky do krajinného rázu víc nezasáhly. Jenže taková úvaha je podle soudu nezákonná.

Turbíny zatím stopku nedostaly

„Krajský úřad Olomouckého kraje je vázán právním názorem, který soud v rozsudku vyslovil. Krajský úřad bude tedy v novém projednávání postupovat v duchu tohoto právního názoru a následně ve věci rozhodne,“ reagovala mluvčí úřadu Alena Minxová. 

Než se tak stane, chtěli odpůrci, aby se stavba zastavila. Jenže tomu nevyhověl soud ani Olomoucký kraj. 

„Stavba stále disponuje stavebním povolením. Nebylo nařízeno její odstranění. Pro nařízení odstranění stavby nejsou ani splněny základní zákonné podmínky. Naše společnost zahájila stavbu v dobré víře a v souladu s vydaným stavebním povolením. Je také zřejmé, že je oprávněna nadále postupovat ve výstavbě,“ stojí ve vyjádření firmy Synergion Jívová pro ČT.

„Jejich hlavní motivace je to co nejrychleji postavit, ať je to černá stavba, nebo ne. A pak už se nenajde v tomto státě síla, která by byla ochotna to zlikvidovat,“ konstatoval Kapitán. 

Vznikla i petice, zastupitelstvo ale stavbu podporuje

V Jívové žije asi šest set lidí. Ne všichni jsou pro výstavbu větrného parku. „Byla tady jednou petice, kde se nasbíralo kolem 170 podpisů od občanů obce,“ řekl obyvatel Jívové Lukáš Šlížek. 

Naopak zastupitelstvo výstavbu elektráren podporuje. „V současné době koukáme asi na dvacet větrných elektráren, koukáme na ně zadarmo. Pokud by se tyto větrné elektrárny realizovaly v našem katastru, tak bychom na ně koukali za peníze,“ řekl starosta Jan Pewner (nestr.). Konkrétně by měla do obce každý rok přitéct částka 900 tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 21 hhodinami

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
před 21 hhodinami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 22 hhodinami

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
20. 12. 2025

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
20. 12. 2025

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
19. 12. 2025Aktualizováno19. 12. 2025
Načítání...