Smart systém bude jenom pro hradeckou MHD. Záchranáři či hasiči by museli investovat další peníze

2 minuty
Smart doprava v Hradci bude smart jenom pro MHD
Zdroj: ČT24

Inteligentní dopravní systém v Hradci Králové za stovky milionů korun nebudou využívat složky Integrovaného záchranného systému (IZS), tedy hasiči, záchranáři ani policisté. Přitom právě jim měl moderní systém umožnit projíždění městem přes křižovatky díky takzvané zelené vlně. Ovšem aby to tak fungovalo, potřebovali by k systému ještě speciální řídicí jednotky, na ty už ale nejsou peníze.

Nový systém řízení křižovatek v Hradci Králové měl zdejší městské hromadné dopravě, ale hlavně záchranářům, umožnit vytvořit si takzvanou zelenou vlnu. Ještě loni na podzim to slibovala radnice. Jenže vozidla IZS by k tomu musela mít speciální řídicí jednotky. Ty ale nemají, a ani mít nebudou. 

„Investice, které bychom do toho museli vynaložit, neodpovídají tomu efektu,“ sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák. Peníze na tento systém nemají ani hasiči.

„Bohužel by to pro nás znamenalo tak velkou počáteční investici, že nejsme schopni to sami bez nějakého dalšího spolufinancování zvládnout,“ doplnila mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová. 

„S největší pravděpodobností nebude možné tímto zařízením osadit všechna vozidla tak, jak bychom potřebovali,“ uzavřela mluvčí policistů Magdalena Vlčková.

Inteligentní systém jenom pro MHD

Inteligentní dopravní systém tak budou nakonec využívat jenom autobusy a trolejbusy královéhradecké MHD. „Tam se s pořízením preferenčních jednotek počítalo už v rámci zajištění a pořízení inteligentního dopravního systému,“ řekla mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková. 

Podle odborníků je tak investice za víc než tři sta milionů korun včetně nákladů na šestiletý provoz diskutabilní. „Pokud vozidla Integrovaného záchranného systému nejsou vybavena systémem na sledování, tak samozřejmě ten celkový systém postrádá smysl,“ míní expert na dopravu Ivo Drahotský.  

Město Hadec Králové zmodernizovalo celkem 37 křižovatek. Nový systém řízení začne naplno fungovat v květnu letošního roku, bude umět zachytit i dopravní přestupky řidičů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platí výstraha před ledovkou

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 7 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 9 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 10 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 11 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 12 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 21 hhodinami

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
před 21 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 22 hhodinami
Načítání...