Hradec Králové zhasne staré semafory. Chystá se vybudovat desítky „smart“ křižovatek

V Hradci Králové by měla v polovině června začít stavba Inteligentního dopravního systému (IDS) za 229 milionů korun bez DPH. Systém má zvýšit plynulost a bezpečnost dopravy ve městě, s jeho spuštěním se počítá v roce 2023. Součástí systému bude i modul na měření rychlosti aut a hlídání průjezdů křižovatek na červenou. Hlavní částí systému bude osazení 38 křižovatek novými semafory se zabudovaným řízením dopravy. 

Doprava v Hradci Králové
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Vybudování inteligentního dopravního systému v Hradci Králové nás posune mezi takzvaná chytrá města nové generace. Od projektu čekáme především zajištění plynulejší a bezpečnější dopravy s ohledem na upřednostnění městské hromadné dopravy,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Současný systém semaforů a řízení provozu je podle radnice zastaralý a odepsaný. Na investici má město schválenou dotaci 176,8 milionu korun z evropského programu ITI Hradecko-pardubické aglomerace.

Bez kolon a plynulejší MHD

Systém má dopravu řídit tak, aby se netvořily kolony, například v ranní či odpolední špičce. Současně se může upravovat provoz o svátcích nebo v době předvánočních nákupů tak, aby byl u nákupních center plynulý provoz.

Systém bude také umět komunikovat s auty, která mají zabudované chytré palubní počítače. „U MHD systém bude preferovat vozidla se zpožděním,“ popsal Ivo Gajdošík z firmy Cross Zlín.

V rámci takzvaného penalizačního modulu bude šest míst u škol osazeno radary s okamžitým měřením rychlosti. Dále se na čtyřech místech bude měřit rychlost úsekově a na dvou křižovatkách bude hlídání průjezdu na červenou. „Systém nebudujeme kvůli vybírání pokut, ale kvůli bezpečnosti provozu. Penalizační modul by měl mít výchovnou funkci,“ ujistil Hrabálek.

Systém se bude budovat po etapách. „Zahájit bychom chtěli křižovatkami na Pražské třídě, kde nyní probíhají opravy, na výpadovce na Náchod, kde se kříží ulice Koutníkova a Jilemnického, na křižovatce u vily Aničky a před čerpací stanicí na křižovatce Rašínovy třídy a ulice Na Rybárně,“ upřesnil náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Město očekává, že na pokutách vybere desítky milionů

Tendr na dodavatele systému radnice vypsala v roce 2019, smlouvu s vítěznou firmou Cross Zlín podepsala loni v lednu. Společnost pak začala celý systém a jeho stavbu projektovat. Nyní má projekt hotový a může začít stavět.

Firma Cross Zlín bude systém po výstavbě dalších šest let i provozovat. Po uplynutí šesti let se město rozhodne, zda další provozování svěří dál firmě Cross Zlín, městským Technickým službám či jinému subjektu.

Roční náklady na provoz systému Cross Zlín odhaduje na miliony korun. Podle studie, kterou si město nechalo k zavedení systému před vypsáním tendru zpracovat, by se na pokutách mohlo ročně vybrat zhruba 37 milionů korun.