Pracovnice Českých drah obviněné kvůli pádu dítěte z vlaku budou definitivně bez trestu. Žalobce dovolání nepodá

Zproštění obžaloby dvou pracovnic Českých drah, které se rok zodpovídaly před soudy kvůli tragickému pádu dívky z vlaku na Olomoucku, je definitivní. Státní zástupce se po prostudování rozsudku nakonec rozhodl, že dovolání k Nejvyššímu soudu nepodá.

Vlakvedoucí Jarmilu Soukupovou a průvodčí Janu Stejskalovou původně okresní soud označil za viníky tragédie, neboť podle něj nedohlédly na řádné uzavření dveří, ze kterých dítě za jízdy vypadlo. Krajský soud je však nakonec obžaloby zprostil s tím, že za tragédii odpovědnost nenesou.

Po prostudování písemného vyhotovení rozsudku jsem uzavřel, že nebudu podávat dovolání. Neshledal jsem tam extrémní rozpor mezi zjištěnými skutečnostmi a tím, jak to hodnotil odvolací soud.
Libor Skácel
státní zástupce olomouckého krajského státního zastupitelství

Okresní soud obě pracovnice drah původně potrestal za usmrcení z nedbalosti podmíněným trestem 18 měsíců s dvouletou zkušební dobou, hrozilo jim až šest let vězení. Podle soudu ženy porušily své povinnosti, když se nepřesvědčily o řádném uzavření dveří. Vlak totiž z olomoucké stanice vyjel s nedovřenými dveřmi, z nichž později ve stokilometrové rychlosti dítě vypadlo.

Ženy porušení předpisů před soudem několikrát odmítly. Podle odvolacího krajského soudu se jednoznačně neprokázalo, že za tragédii nesou odpovědnost. Nejde tak o trestný čin.

Vlakvedoucí: Nebylo to lehké období

Žalobce po vynesení rozsudku nechal otázku případného dovolání otevřenou. Definitivní uzavření kauzy vlakvedoucí Jarmila Soukupová považuje za satisfakci. „To, čím jsme si prošly a jak se k nám chovala policie a média, je víc než smutné. Naše rodiny to snášely s námi a nebylo to vůbec lehké. Dodnes se z toho všichni vzpamatováváme,“ řekla žena. Doplnila, že celá kauza se podepsala také na jejím zdraví.

Neštěstí se stalo na trase z Luhačovic do Prahy v červenci 2016. Holčička po pádu z vlaku na místě zemřela. České dráhy, které se s rodinou vyrovnaly mimosoudně, poté zavedly opatření, aby podobné tragédii zabránily.

Svou roli totiž sehrál typ vozu bez automatického zajištění dveří i tehdejší předpisy Českých drah včetně snížení počtu personálu, který měl na starosti celý vlak. Policisté při vyšetřování uvedli, že kdyby se tragédie stala později, mohly být obviněny jako právnická osoba také České dráhy. V době tragédie to neumožňoval právní řád.

Smrt dítěte ve vlaku

Podobné neštěstí se stalo u obce Střeň

Podobné neštěstí se stalo v roce 2006 zhruba o pět kilometrů dále u obce Střeň na Olomoucku. Tehdy vypadl z vlaku pětiletý chlapec, zemřel na následky mnohočetných poranění. Matce se ztratil poté, co odešel v jedoucím vlaku sám na toaletu.

Jeho tělo nalezli policisté zhruba po týdnu, když v rojnici prohledávali přibližně dvacetikilometrový úsek po obou stranách kolejiště směrem od Štěpánova do Moravičan. Matku nakonec soud potrestal podmínkou. Podle něj se dopustila ublížení na zdraví z nedbalosti, když nechala chlapce běhat po vlaku bez dozoru.