V Olomouckém kraji zvítězilo ANO, ODS nevylučuje koalici

Krajské volby v Olomouckém kraji vyhrálo ANO. Má 40,42 procenta hlasů, tedy 26 mandátů. Na druhém místě jsou Starostové pro Olomoucký kraj s 15,3 procenta. Třetí Spojenci24 s vámi budou mít šest zastupitelů. Volební účast je 31,44 procenta. Lídra ANO Ladislava Oklešťka výsledek překvapil.

Průběžné výsledky krajských voleb
Loading...Loading...

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Zdroj: ČSÚ, ČT24

„Šestadvacet mandátů je výrazně nad rámec toho, co jsem očekával. Myslím, že většina lidí neočekávala takový výsledek, ani my jsme si nemysleli, že tolik mandátů můžeme získat,“ řekl lídr ANO. Výrazně silný mandát by mohl podle něj stačit pro sestavení koalice, ve které bude mít tentokrát účast také ANO.

Okleštěk upozornil na to, že některé strany a hnutí daly v předvolebních debatách jasně najevo, vůči komu se v koalici vymezují. S ohledem na účast SPD i Stačilo! v zastupitelstvu to „bez nás už postavit nedokážou, bez nás ty počty nedají“, doplnil Okleštěk.

Koalice SPD, Trikolora, PRO a Svobodní má pět mandátů, stejně tak ODS. Koalice Stačilo! dosáhla na čtyři mandáty.

ANO již ukončilo první kolo povolebního vyjednávání, debata o vytvoření krajské koalice má pokračovat v pondělí.

Suchánek: ANO zvítězilo díky kritice vlády

ODS koalici s ANO nevyloučila. S hnutím ANO a tehdejší ČSSD (dnes SOCDEM) vytvořila ODS krajskou koalici v letech 2016 až 2020. „Smyslem politické práce je účast na koalici,“ sdělil lídr ODS a hejtmanův náměstek Dalibor Horák.

Hejtman a lídr kandidátky STAN Josef Suchánek poblahopřál vítěznému hnutí ANO. Zisk devíti mandátů v krajském zastupitelstvu je pro hnutí STAN podle Suchánka velmi dobrý. Suchánek z něj má však smíšené pocity, protože pravděpodobně nebude stačit na to, aby se hnutí STAN podílelo na sestavování nové krajské rady. ANO podle Suchánka zvítězilo díky kritice vlády, v Olomouckém kraji „nic nedělalo“. Suchánek před jednáním s ANO řekl, že osobně si koalici s tímto hnutím „spíš neumí představit“. Upozornil ale, že o dalším postupu při povolebním vyjednávání rozhodnou orgány STAN.

Lídr Spojenců24 Ivo Slavotínek (KDU-ČSL) řekl, že zástupci této koalice budou hledat politickou podporu pro realizaci svého programu se všemi politickými stranami kromě koalice SPD, Trikolory, PRO a Svobodných a Stačilo!. Poslanec a lídr koalice SPD, Trikolory, Pro a Svobodných Radim Fiala (SPD) novinářům řekl, že jednání se zástupci hnutí ANO by měla v příštích dnech pokračovat. „Teď tedy není žádný závěr, řekli jsem si z každé strany svoje názory,“ uvedl.

Krajské volby v Olomouckém kraji v říjnu 2020 vyhrálo ANO, získalo 18 mandátů. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj měla 12 zastupitelů, čtvrtá ODS měla sedm mandátů. Na pátém místě byla SPD s pěti zastupiteli. Koaliční dohodu podepsala koalice Pirátů a STAN se zástupci ODS a Spojenců pro Olomoucký kraj. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získala koalice většinu 32 hlasů. V opozici skončily vítězné hnutí ANO a SPD. Hejtmanem se stal Josef Suchánek z koalice STAN a Piráti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Benzen je prokázaný ve studni v chatové oblasti, znečištění se šíří k Bečvě

Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří, prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti, uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Vláda přijala usnesení, které doporučuje olomouckému hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO) vyhlásit stav nebezpečí. Podle hejtmana o případném vyhlášení rozhodne v pátek bezpečnostní rada kraje.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Žena připravila přes sto lidí téměř o 17 milionů, dopadli ji na Tenerife

Olomoučtí kriminalisté dopadli osmadvacetiletou ženu z Ostravska, která podle vyšetřování připravila 110 právnických a fyzických osob v kyberprostoru o 16,5 milionu korun. Dalších 8,5 milionu se pokusila vylákat. Případem se kriminalisté zabývali od roku 2022, v červnu 2023 ženu obvinili poprvé. Po rozšíření trestního stíhání loni v dubnu uprchla do zahraničí, dopadena byla letos v únoru na španělském ostrově Tenerife. Kriminalisté ji obvinili ze tří trestných činů, hrozí jí až dvanáct let vězení.
27. 3. 2025

Hladík hejtmana Oklešťka k vyhlášení stavu nebezpečí nepřesvědčil

Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil Olomouckému kraji vyhlásit pro lokalitu postiženou havárií vlaku převážejícího přes tisíc tun toxického benzenu stav nebezpečí, který má sanaci urychlit. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) se ale stav nebezpečí vyhlásit nechystá. Z pohledu legislativy jde podle něho havárie za státem. Likvidace škod na místě vyjde podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) na stovky milionů korun. Ten se odpoledne s Oklešťkem sešel, ke změně názoru ho ale nepřesvědčil.
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Ekologická škoda po havárii vlaku s benzenem bude násobně vyšší než původní odhady

Škoda na životním prostředí v souvislosti s havárií cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku několikanásobně přesáhne původní odhadovanou částku sto milionů korun. Její výše se bude odvíjet od rozsahu sanačních opatření, uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Miriam Loužecká. Další škoda ve výši 125 milionů na infrastruktuře a vlaku zůstává stejná, sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
24. 3. 2025Aktualizováno24. 3. 2025

Na Prostějovsku hořela pila, škody se odhadují na desítky milionů

Ve Ptení na Prostějovsku zasáhl požár v sobotu před polednem halu pily. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. S ohněm na místě bojovalo deset jednotek hasičů, nikdo nebyl zraněn. Příčinu požáru odborníci zjišťují. Hlavní výroba pily Javořice, která patří mezi největší dřevozpracující podniky v Česku, zasažena nebyla.
22. 3. 2025

Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích klesly, oznámili rybáři

Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích nad Bečvou, jen několik desítek metrů vzdáleného od místa únorové havárie cisteren s toxickou látkou, podle posledních výsledků měření výrazně klesly, uvedli rybáři. Projevovat se podle nich již mohou opatření v podobě stavby larsenových zábran. Ty jsou hloubeny v prostoru mezi kolejištěm a jezerem až do sedmi metrů, instalují se v délce 210 metrů a mají zamezit mísení vod.
22. 3. 2025

V jezeře v Hustopečích dramaticky stoupla koncentrace benzenu

Na jednom z odběrných míst vodní nádrže v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, která leží v těsné blízkosti havárie vlaku s toxickým benzenem, dramaticky stoupla koncentrace benzenu. Povolený limit naměřené hodnoty překročily 400krát. Takto vysoké hodnoty již mohou bezprostředně ohrozit vodní organismy, úhyn ryb však zatím nebyl zaznamenán, uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
18. 3. 2025Aktualizováno18. 3. 2025
Načítání...