Firma OKD žádá po státu více než miliardu. Aby prý nemusela propouštět či snižovat platy

Těžební společnost OKD požádala stát, aby jí proplatil 1,2 miliardy korun, které vynaložila na útlum. Radiožurnálu to řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková. Firma podle ní v žádném případě nechce propouštět ani snižovat platy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že o pomoci se rozhodne až po schválení rozpočtu.

Staňková řekla, že se firma obrátila na ministerstvo financí, Úřad vlády i Prisko. „Požádali jsme je, aby společnost Prisko plnila ujednání ze smlouvy o koupi akcií OKD, naší firmy, která předpokládá, že společnost Prisko jako zástupce státu, což je náš společný akcionář, bude nést náklady na útlum. Ty jsme až do dnešního dne ve vzájemné shodě s Priskem platili my. Požádali jsme tak o proplacení 1,2 miliardy korun,“ řekla Staňková Radiožurnálu.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale v pátek uvedla, že o žádosti OKD zatím nemá dostatek informací. Nejprve chce shromáždit všechny podklady a poté o podpoře jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Dodala, že rozhodnutí vlády padne až po schválení rozpočtu.

„V tuto chvíli je velmi brzo, nemám dostatek informací, abych k tomu dala autoritativní vyjádření. Určitě ho budu muset dát, protože jsme akcionáři. Pokud je to žádost o peníze, musím to dát na vládu, to ale bude až po schválení rozpočtu,“ řekla Schillerová.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že ministerstvo průmyslu a obchodu nemá v OKD finanční oblast v přímé kompetenci, resort se podle něj zaměřuje na termíny útlumu uhlí, sanace a rekultivace.

Staňková uvedla, že firma společnost Prisko požádala o řešení situace dopisem 20. dubna a zaslala návrh řešení situace. „Žádost byla od daného dne již několikrát námi doplněna a urgována. Podle našich informací probíhá vyhodnocování této žádosti jak naším akcionářem, společností Prisko, tak ministerstvem financí,“ řekla.

Nejedná se podle ní o nedovolenou podporu státu, ale pouze o plnění v rámci nařízení a pravidel. „Věříme, že tato částka v součtu s řadou dalších opatření, která činíme uvnitř firmy i ve spolupráci s našimi s partnery, pomůže krýt naši potřebu. Tak, aby tato společnost byla zachráněna a dál plnila tak jako i teď všechny svoje závazky včetně mezd svých zaměstnanců,“ uvedla předsedkyně představenstva.

Stát je majitelem společnosti OKD znovu od roku 2018, kdy ji převzal prostřednictvím své firmy Prisko. OKD v té době bylo v insolvenci, převedení dolů i se zaměstnanci na stát bylo součástí reorganizačního plánu.

OKD zavírá doly

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Uhlí těží na Karvinsku ve čtyřech dolech, jež se mají postupně utlumovat. Loni firma ukončila těžbu v Dole Lazy. Když stát doly přebíral, mluvilo se o ukončení těžby v posledním dole v roce 2023. Později premiér Andrej Babiš řekl, že by se černé uhlí mohlo na Karvinsku těžit až do roku 2030.

„Naším původním záměrem bylo pokračování těžby do roku 2025 s postupným útlumem jednotlivých těžebních lokalit. Dnešní situace OKD, nepředvídatelnost vývoje cen uhlí a celkový stav ekonomiky naší země ale mohou tuto dobu ovlivnit,“ uvedla Staňková. O termínu ukončení těžby v OKD se podle ní zatím nerozhodlo. „Termín ukončení těžby bude vyplývat ze závěrů uhelné komise, které budou koncem roku. Současně počítáme, že si plně převezmeme zahlazování následků po těžbě,“ uvedl Havlíček.

Radiožurnálu Staňková řekla, že firma je ve složité situaci i kvůli nízkým cenám uhlí, které spadly na několikaleté minimum. „Loni poklesly ceny o 24 procent a teď to bylo řádově o dalších víc než 20, ale je to i kvůli menšímu odběru ze strany zákazníků. V důsledku koronavirové krize nepotřebovali a momentálně pořád nepotřebují tolik našeho uhlí,“ řekla Staňková.

Firma musela snížit produkci také kvůli bezpečnostním opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru. V Dole Darkov, kde je ohnisko nákazy, se už několik týdnů netěží a dělají se tam jenom práce nezbytné pro zajištění bezpečného chodu dolu. Pracuje tam zhruba 8400 lidí.