V senátním obvodu Náchod postupují do druhého kola Červíček a Borůvka

Po sečtení všech okrsků se v senátním obvodu Náchod jako první umístil Martin Červíček (ODS) se ziskem 48,73 procenta, postupuje do druhého kola. Obdobně postupuje i Jan Borůvka (ANO) se ziskem 30,8 procenta. Třetím a současně nepostupujícím kandidátem je Tomáš Magnusek (TMS) se ziskem 20,45 procenta. Voleb se zúčastnilo 34,55 procenta voličů.

Zdroj: ČSÚ, ČT24

Červíček v sobotu vyzval voliče, aby přišli k volbám i ve druhém kole. „Bude to souboj dvou kandidátů s trochu odlišným pohledem na to, co pro region v souvislosti s politickým angažmá a zázemím mohou udělat. Snažím se o synergii s tím, co se nazývá každodenní regionální politika. Za získanou důvěru v senátním obvodu jsem nesmírně vděčný, výsledek považuji za vynikající,“ prohlásil Červíček. Ve volbách do Senátu má podporu od KDU-ČSL, STAN i TOP 09.

Borůvka označil výsledek senátních voleb za úspěch, před druhým kolem se chce zaměřit na setkávání s voliči v ulicích. „Je to pro mě velice zavazující, myslím si, že druhé kolo je hratelné. V prvním kolem šlo o to, aby se lidé vůbec dozvěděli, že nějaký pan Borůvka existuje, protože v politice jsem teprve dva roky. Takže to považuji za skvělý výsledek,“ uvedl.

Třetí v pořadí, filmař, také radní Náchoda a ředitel náchodské terénní sociální služby Společné cesty Tomáš Magnusek, se v sobotu k možné podpoře některého z postupujících kandidátů nevyjádřil. Získal 20,45 procenta hlasů. „O podporu pana Magnuska budu usilovat,“ uvedl Borůvka.

V roce 2018 zvítězil v Náchodě Červíček, ve druhém kole získal 56,46 procenta hlasů. Druhý skončil Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Voleb se zúčastnilo šest kandidátů.

Červíček byl v říjnu 2018 byl zvolen senátorem za obvod č. 47 – Náchod a v listopadu 2020 byl zvolen hejtmanem Královéhradeckého kraje. V krajských volbách v roce 2020 byl lídrem vítězného bloku ODS, STAN a Východočeši. V krajských volbách v roce 2016 byl lídrem kandidátky ODS v Královéhradeckém kraji a stal se zastupitelem. V letech 2016–2020 byl prvním náměstek hejtmana pro oblast dopravy a silničního hospodářství. V letošních krajských volbách vedl kandidátku Silní lídři pro kraj (ODS, KDU-ČSL, Východočeši), která skončila na druhém místě za hnutím ANO. Je bývalým policejním prezidentem, v roce 2013 jej exprezident Miloš Zeman jmenoval do hodnosti brigádního generála.

Borůvka stojí v čele dvanáctitisícové Jaroměře od podzimu 2022. Tehdy vedl v komunálních volbách vítěznou kandidátku hnutí ANO, které po volbách vytvořila širokou koalici všech pěti subjektů, které se dostaly do zastupitelstva. Do politiky vstoupil v roce 2012, kdy stál u zrodu náchodské buňky hnutí ANO, které i předsedal. V roce 2013 se stal poradcem poslance a parlamentním zpravodajem na ministerstvu dopravy. O rok později inicioval založení senátorského klubu ANO a stal se jeho tajemníkem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School.
před 1 hhodinou

Zakázku na cyklověž v Hradci vyhrál uchazeč kritizovaný z nezkušenosti

Hradec Králové chce postavit novou cyklověž pro 120 kol s fotovoltaikou. Zakázku za 22,4 milionu korun bez DPH vyhrál podnikatel a učitel královéhradecké průmyslové školy Václav Břeň, který přitom podobný objekt dosud nikdy nerealizoval. Podoba ani provoz systému zatím nejsou veřejně známé.
5. 2. 2026Aktualizováno5. 2. 2026

Cestující v Hradci Králové si stěžují na nový systém placení v MHD

Cestující v Hradci Králové si stěžují na problémy s nově zavedeným systémem placení v městské hromadné dopravě. Podle dopravního podniku je systém účinný v boji proti zneužívání krátkodobých jízdenek, cestujícím ale kvůli technickým potížím často znemožňuje jeho využití.
3. 2. 2026

Pět kilogramů ryzího zlata. Zakopaný poklad našli turisté

Novověký poklad nalezený loni u Zvičiny u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku je podle Puncovního úřadu zlatý, informovali zástupci Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové. Poklad byl zakopán po roce 1921. Zlaté předměty obsahující 598 mincí a více než tři desítky šperků, tabatěrek a jednotlivostí našli turisté na úbočí vrchu a odevzdali muzeu. Provedená analýza potvrdila ryzost zlata téměř u šesti set mincí. Hodnota nalezeného zlata je přes 11 milionů korun.
30. 1. 2026

Virtuální tržiště propojuje školní jídelny s místními farmáři

V Královéhradeckém kraji už rok funguje virtuální tržiště, které propojuje regionální zemědělce a potravináře s místními školními jídelnami. Kraj se jeho prostřednictvím snaží dostat dětem na talíř co nejvíce regionálních a kvalitních potravin. Podle novely vyhlášky o školním stravování by měly jídelny od 1. září 2026 povinně využívat minimálně dvě procenta biopotravin a deset procent ovoce a zeleniny by mělo být sezonních.
28. 1. 2026

Světový pohár v biatlonu i druhý den přilákal tisíce fanoušků

Biatlonisté na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě mají za sebou druhý den závodů. Na místě je i přes mrazivé počasí sledovaly tisíce fanoušků. Podle organizátorů jich mělo v pátek dorazit přes deset tisíc stejně jako předešlý den. Program tam ještě nekončí. O víkendu se pojedou i závody Světového poháru v alpském lyžování – ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších.
23. 1. 2026

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
21. 1. 2026Aktualizováno21. 1. 2026

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
20. 1. 2026
Načítání...