Hygiena rozdala první pokuty účastníkům zahájení MFF Karlovy Vary za nenošení roušek

Část lidí, kteří neměli na zahájení letošního karlovarského filmového festivalu nasazené respirátory nebo nanoroušky, dostala již od hygieniků pokutu. Na dotaz České televize to uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková. Zahájení festivalu proběhlo 20. srpna ve Velkém sálu hotelu Thermal a účastnilo se ho téměř dvanáct set lidí. Podle Zajíčkové šetření stále pokračuje.

„Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje již ztotožnila část fyzických osob, které se účastnily zahajovacího večera 55. ročníku MFF Karlovy Vary, a došlo k uložení několika sankcí ztotožněným fyzickým osobám,“ uvedla pro ČT Zajíčková s tím, že kvůli neveřejnosti řízení nemůže říct, o koho konkrétně šlo, a nemůže uvést ani počet lidí, kteří pokutu dostali. 

Podle Zajíčkové nelze v současné době ani uvést, kolik přesně museli zatím někteří účastníci za porušení pravidel zaplatit. „Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje má ustálenou praxi ohledně výše sankcí za tento konkrétní přestupek, která se pohybuje v rozmezí od 500 do 3000 korun,“ popsala alespoň obecný postup hygieny.

Karlovarští hygienici začali zahájení festivalu prošetřovat, protože podle platného opatření ministerstva zdravotnictví musí všechny osoby ve vnitřních prostorách staveb nosit ochranu dýchacích cest. „A to i v případě, jde-li o diváky přítomné na koncertech a jiných hudebních, divadelních, filmových a jiných uměleckých přestaveních,“ připomněla již dříve Zajíčková. Povinnost se nevztahuje na dobu nezbytně nutnou ke konzumaci jídla a pití.

Většina z dvanácti set účastníků zahajovacího ceremoniálu ochranu dýchacích cest neměla. Hygienická stanice podle dřívějších informací serveru iRozhlas musela účastníky, kteří pravidla porušili, nejprve identifikovat.

Pořadatelé festivalu se omluvili

Na absenci ochrany dýchacích cest u hostů upozornil na Twitteru epidemiolog Rastislav Maďar i některá média. „Když máte jít příkladem ostatním, ale nějak to nevyjde. Když máte ukázat, že jsme v tom všichni společně, ale zase nic,“ komentoval Maďar na Twitteru záběr na publikum v hotelu Thermal, na kterém většina lidí neměla respirátor.


Mezi účastníky zahajovacího ceremoniálu byl i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten poté vyjádřil lítost nad tím, že většina lidí neměla při zahajovacím ceremoniálu respirátor. On s manželkou ho podle svých slov měli.

„Možná u té první zahajovací projekce to nebylo úplně ideální, ale pak jsem se účastnil standardních filmových projekcí, byl jsem asi na dvou nebo na třech filmech, a musím říci, že prakticky všichni měli nasazený respirátor v průběhu představení,“ řekl v srpnu Vojtěch.

Pořadatelé filmového festivalu se za porušení pravidel omluvili. „Jsme si vědomi, že během slavnostního zahájení MFF Karlovy Vary došlo bohužel z části k nedodržení nařízení ministerstva zdravotnictví o povinném zakrytí dýchacích cest respirátory nebo nanorouškami,“ uvedli.

„Vzniklá situace nás mrzí, protože jsme ve spolupráci s odborníky a Krajskou hygienickou stanicí Karlovy Vary připravili rozsáhlý systém bezpečnostních opatření a jeho součástí byla i informační kampaň týkající se podmínek návštěvy festivalových představení,” uvedli na svém webu s tím, že návštěvníci byli před zahajovacím večerem i v jeho průběhu upozorňováni na podmínku používání respirátorů či nanoroušek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Karlovarský kraj

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 6 mminutami

Elektrárny bychom už zavřeli, kdyby nevyráběly teplo, hlásí Sokolovská uhelná

Konec uhlí v tuzemsku se blíží. Společnost Sokolovská uhelná by už nyní uzavřela své elektrárny, kdyby nesloužily i k výrobě tepla, řekl České televizi předseda dozorčí rady společnosti Pavel Tomek. Odstavení zdrojů předpokládá v příštích letech. Minulý týden oznámil zavření svých uhelných provozů majitel skupiny Sev.en Pavel Tykač.
3. 12. 2025

Novela dopadá na malé školy. Ta v Novém Boru skončí, rodiče protestují

Zastupitelé Nového Boru rozhodli o zrušení Základní školy Generála Svobody v Arnultovicích. Důvodem je nízký počet žáků, který nesplňuje limity stanovené novelou školského zákona. Rodiče proti uzavření sepsali petici. Pod hranicí požadovaných 180 dětí se podle resortu školství nachází přibližně dvě tisícovky obecních škol v obcích s více než jednou školou.
1. 12. 2025

Meteorologové varují před náledím na západě Čech

Především v západní polovině Čech se začne ve středu v noci a ve čtvrtek ráno tvořit náledí, varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v aktuální výstraze. Během dne bude na většině území sněžit. Zejména v Beskydech, na severním návětří Jeseníků a na severu Čech připadne místy až deset centimetrů sněhu, v Jeseníkách kolem 25 centimetrů. Sněžení během večera a noci zeslábne. Počasí komplikuje dopravu v Česku od pondělí.
26. 11. 2025

Vlak Českých drah vykolejil v německém pohraničí, nikdo se nezranil

Osobní vlak Českých drah v sobotu ráno vykolejil na přeshraniční železniční trati z Karlových Varů do Německa nedaleko německého města Johanngeorgenstadt. Strojvedoucí i cestující motorové jednotky 844 RegioShark vyvázli bez zranění, informoval server Zdopravy.cz.
23. 11. 2025

Na hejtmana Karlovarského kraje navrhl klub ANO Kubise

Hejtmanem Karlovarského kraje se po Janě Mračkové Vildumetzové (ANO), která odstoupila, stane Petr Kubis (ANO). Složí funkci starosty Sokolova. Na novém hejtmanovi se dohodl klub ANO v zastupitelstvu Karlovarského kraje, definitivně schválen by měl být v prosinci. Novou radní se stane Michala Málková (ANO), starostka Pramenů na Chebsku.
15. 11. 2025Aktualizováno15. 11. 2025

Referendum v Chebu přípravu průmyslového parku nezastavilo, přišlo málo lidí

Příprava Strategického podnikatelského parku v Chebu bude pokračovat. K referendu, které se ve městě konalo v sobotu, nepřišlo dost lidí. Volit přišlo jen 20,71 procenta oprávněných voličů, pro platnost referenda bylo potřeba podle zákona 35 procent. Z 22 912 voličů přišlo vyjádřit svůj názor 4745 lidí. Podle starosty Chebu Jana Vrby (ANO) ti, kteří proti záměru nemají větší výhrady, k referendu nepřišli. Příprava dle něj může dál pokračovat.
8. 11. 2025

Soud kvůli pochybení volební komise v Blansku podá trestní oznámení

Nejvyšší správní soud (NSS) už vyřídil všechny volební stížnosti, které obdržel po volbách do Poslanecké sněmovny. Žádné nevyhověl, výsledek voleb je tak potvrzený. Soud zjistil chyby při sčítání hlasů v okrsku 28 v Blansku. Komise ubrala hlavně Pirátům, přidala hnutí ANO. Výsledek voleb to neovlivnilo, NSS tedy nezasáhl, rozhodl se však podat trestní oznámení kvůli maření přípravy a průběhu voleb.
6. 11. 2025Aktualizováno6. 11. 2025
Načítání...