TÉMA

Rastislav Maďar

Invazní komáři jsou zdravotní hrozbou pro Evropu

Evropské zdravotní úřady varují před komáry. Nejnovější údaje ukazují, že přibývá nemocí, které tento bodavý hmyz přenáší – zejména se to týká horečky dengue ale také viru západonilské horečky.
12. 6. 2024Aktualizováno12. 6. 2024, 20:11|

Hlásily se čtyři stovky, dostalo se dvacet. Ostravská univerzita přivítala první studenty zubařství

Na Lékařské fakultě Ostravské univerzity začala výuka studentů nového oboru stomatologie. Akreditaci fakulta získala teprve na začátku září, usilovala o ni dva a půl roku. Zájem o studium byl velký. Přihlásily se přes čtyři stovky lidí, fakulta jich ale mohla přijmout jen dvacet.
23. 10. 2023|

Podzimní covidová vlna přijde v polovině listopadu, míní Válek. Vyzval k očkování

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že by se počty nakažených koronavirem mohly začít zvyšovat ve druhé polovině listopadu. Kdy podzimní vlna epidemie začne, bude podle něj záležet především na počasí. Válek to řekl na středeční tiskové konferenci k očkovací kampani proti covidu-19 v pražské nemocnici Bulovka. Kampaň podle něj zabírá, výrazně se totiž zvýšil zájem rizikových skupin o vakcinaci.
9. 11. 2022|

Ostravská lékařská fakulta po prázdninách neotevře obor stomatologie. Stále nezískala akreditaci

Lékařská fakulta Ostravské univerzity v září neotevře obor stomatologie. Zatím ho nemá akreditovaný, přestože žádost poslala začátkem roku. Škola z toho viní i stomatologickou komoru. Ta namítá, že dala jasná doporučení, co je k otevření nového oboru potřeba, a nabídla i pomoc.
29. 6. 2022|

Čtvrtkem počínaje se zruší povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě, řekl Válek

Od čtvrtka se zruší povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň ale doporučil, aby veřejnost respirátory nadále nosila v prostorech s neznámými lidmi či ve špatně větraných místnostech, a to i kvůli jiným respiračním onemocněním, než je covid-19.
10. 4. 2022Aktualizováno10. 4. 2022, 13:57|

Respirátory bychom mohli odkládat v polovině března, řekl Maďar. Podle Tachezy hrozí návrat delty

Vláda uvolňuje opatření proti šíření covidu. Tento týden skončila povinnost prokazovat se covidovými certifikáty, příští týden skončí testování ve školách a firmách a následně se zvýší počet účastníků na kulturních akcích. Podle epidemiologa Rastislava Maďara mají postupné uvolňovací kroky smysl a za příznivé situace bychom mohli v polovině března někde odložit i respirátory. S viroložkou Ruth Tachezy se v Otázkách Václava Moravce shodl, že nejspolehlivější cestou z pandemie je očkování.
13. 2. 2022|

Laboratoře v sobotu odhalily téměř třináct tisíc nakažených, klesá počet testů i incidenční číslo

V Česku denní počet nově potvrzených případů koronaviru klesl v mezitýdenním srovnání pátý den v řadě. Laboratoře jich v sobotu odhalily 10 953, což je asi o třináct tisíc méně než před týdnem. Zároveň je to nejméně za sobotu od poloviny ledna. Podezření na opakované nákazy evidují statistiky 1816, minulou sobotu jich byly téměř čtyři tisíce. Klesá i incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 1506 nově nakažených. V nemocnicích bylo v sobotu s koronavirem 3484 lidí, asi o čtyři sta méně než v pátek, v těžkém stavu je 238 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Epidemiolog Maďar uvedl, že respirátory bychom někde mohli odkládat v polovině března.
13. 2. 2022Aktualizováno13. 2. 2022, 15:17|

Přibylo 34 841 případů covidu, od čtvrtka skončí prokazování covidovými certifikáty

V pondělí bylo v Česku potvrzeno 34 841 případů koronaviru. U 29 476 lidí šlo o první potvrzenou nákazu, dalších 5365 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně. Ve srovnání s minulým týdnem laboratoře provedly výrazně méně testů. Také pondělní testování ve firmách ukázalo méně pozitivních případů než před týdnem. Přibylo však hospitalizovaných. S covidem-19 leží v nemocnicích 3413 pacientů, letos dosud nejvíce. Z nich je 216 v těžkém stavu. Klesá zájem o očkování, někerá očkovací centra v Praze omezují provoz. Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, začnou platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.
8. 2. 2022Aktualizováno8. 2. 2022, 20:42|

Přibylo 50 tisíc nakažených, v Praze se plní nemocnice. Protiepidemická opatření ale skončí

Testy ve středu odhalily v Česku 50 674 případů koronaviru. Nově potvrzených případů bylo 43 307, to je o zhruba 11 400 méně než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo 7367, ve srovnání s minulou středou o 2500 víc. Lidmi, kteří se nakazili covidem-19, se opět plní nemocnice, v Praze se za tři týdny počet covidových pacientů zdvojnásobil. V Praze ale již začal klesat týdenní počet nakažených na sto tisíc obyvatel a ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nastaví harmonogram rušení protiepidemických opatření vydaných podle pandemického zákona ve druhé polovině února. První krok nastane již ve středu, kdy skončí povinnost prokazovat se covidovým certifikátem v restauracích, ubytovacích zařízeních a na hromadných akcích.
3. 2. 2022Aktualizováno3. 2. 2022, 18:08|

Lidé z některých oborů budou moci i s pozitivním testem pracovat

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že od 17. ledna spustí takzvanou pracovní karanténu, kdy zaměstnanci z vybraných oblastí, kterým vyjde pozitivní antigenní test, budou moci za zpřísněných opatření dál pracovat. Týkat by se to mělo pracovníků v sociální oblasti, zdravotnictví a kritické infrastruktuře. Svoje plány pro boj s covidem zahrnula vláda premiéra Petra Fialy (ODS) také do programového prohlášení, které zveřejnila v pátek. Ve čtvrtek přibylo v Česku 6641 potvrzených případů, zhruba o devět set více než před týdnem. Je to čtvrtý mezitýdenní nárůst v řadě.
7. 1. 2022Aktualizováno7. 1. 2022, 17:10|

Ministr zdravotnictví představil tým pro zvládání pandemie

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a epidemiolog Roman Chlíbek představili Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP). Ministr bude spoléhat na Centrální řídicí tým, jehož součástí jsou zástupci armády, i na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Expertní poradní orgán má vládě pomáhat v souboji s epidemií koronaviru, při které aktuálně hrozí nárůst infekcí způsobených variantou omikron.
6. 1. 2022Aktualizováno6. 1. 2022, 23:17|

Karantény by měly být jen pětidenní, plánuje vláda. Počet nově nakažených v pondělí vzrostl

V pondělí přibylo 9333 potvrzených případů nákazy, tedy více než minulé, ale i předminulé pondělí. Mírně přibylo hospitalizovaných, ve srovnání s předchozím pondělím jsou ale nemocnice výrazně prázdnější. Vláda se chystá kvůli chování varianty omikron zkrátit izolaci a karanténu na pět dní. Podle epidemiologa Rastislava Maďara se na nárůstu počtu případů podílí kromě omikronu také dosavadní varianta koronaviru delta. Od úterý mají všichni lidé starší osmnácti let nově nárok na posilovací dávku očkování po pěti měsících.
4. 1. 2022Aktualizováno4. 1. 2022, 17:29|

Před Vánoci preventivně protestujme celou populaci, navrhuje epidemiolog Maďar

Nejnovější vládní opatření podle epidemiologa Rastislava Maďara nejsou dostatečná, celonárodní lockdown by ale nezaváděl. Šel by spíše cestou celostátního PCR testování, které navrhuje provést před Vánoci. Praktický lékař Petr Šonka kritizuje novou očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví, motivovat by se nemělo formou strachu. O životě s covidem debatovali v pořadu Otázky Václava Moravce.
14. 11. 2021|

V pondělí přibylo 7591 nakažených covidem. Antigenní testy se budou uznávat i nadále

V pondělí laboratoře v Česku potvrdily 7591 nakažených koronavirem. Je to nejvíc od konce letošního března a zhruba o 3300 víc než před týdnem. V nemocnicích je celkem 1813 lidí s covidem, což je o 185 více než v neděli. Ve vážném stavu je 256 pacientů. Zemřelých s nákazou je od začátku epidemie 30 807, o den dříve jich bylo o 32 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Centrální řídicí tým ke koronaviru v úterý zamítl návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, aby se k prokazování bezinfekčnosti používaly pouze PCR testy. Nadále se tak budou uznávat i ty antigenní.
2. 11. 2021Aktualizováno2. 11. 2021, 19:00|

Hygiena rozdala první pokuty účastníkům zahájení MFF Karlovy Vary za nenošení roušek

Část lidí, kteří neměli na zahájení letošního karlovarského filmového festivalu nasazené respirátory nebo nanoroušky, dostala již od hygieniků pokutu. Na dotaz České televize to uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková. Zahájení festivalu proběhlo 20. srpna ve Velkém sálu hotelu Thermal a účastnilo se ho téměř dvanáct set lidí. Podle Zajíčkové šetření stále pokračuje.
9. 9. 2021|

Ostravská fakultní nemocnice otevřela stomatologii, má pomoci s nedostatkem zubařů

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela samostatné oddělení zubního lékařství. Sloužit bude pacientům, kteří budou během léčby potřebovat stomatologické ošetření, věnovat se budou i těm s handicapem. Zázemí také poslouží Ostravské univerzitě. Škola usiluje o otevření oboru zubního lékařství, který má do Moravskoslezského kraje přivést chybějící zubaře.
20. 8. 2021|

Maďar: Jsou čtyři scénáře vývoje covidu, na podzim se situace asi zhorší

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční číslo, ale epidemie nezatíží nemocnice. Pak je možné vývoj udržet měkkými opatřeními. Na diskusi zástupců oboru hotelnictví a gastronomie (HoReCa) a vládních představitelů to řekl epidemiolog Rastislav Maďar.
11. 6. 2021Aktualizováno11. 6. 2021, 17:41|

Na výuce i v kanceláři bez roušky. Vláda stupňuje pandemické úlevy, výjimkou jsou tři kraje

Žáci ani učitelé nebudou muset od úterý nosit během výuky roušky, rozvolnění se týká i zaměstnanců sedících v jedné kanceláři. Po jednání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimkou jsou Jihočeský, Liberecký a Zlínský kraj, kde nařízení zakrývat dýchací cesty zůstává (ve třídách i v kancelářích) v platnosti dál.
7. 6. 2021Aktualizováno7. 6. 2021, 22:06|

V Česku se otevírají restaurace, kluby i aquaparky

Češi mohou od pondělí navštívit restauraci uvnitř, zaplavat si v umělém bazénu nebo si zajít do sauny. Otevírají se i další provozovny a služby. Kapacita stravovacích zařízení a barů je omezená, otevírací doba už ne. Další vlna rozvolnění přichází po verdiktu Nejvyššího správního soudu, podle kterého nejde služby uzavírat plošně. Při zlepšení situace by podle ministra zdravotnictví mohl padnout třeba zákaz tance v klubech. Ve hře by mohlo být i navýšení maximálního počtu lidí na kulturních akcích nebo třeba otevření dětských koutků v obchodních centrech.
31. 5. 2021|

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s MeSES. Expertní skupina hodlá pokračovat

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES). Důvodem je zlepšující se epidemická situace i rychlejší tempo očkování. Experti i část vlády skupině děkují, krok resortu už zkritizovali někteří politici z opozice. Odborníci z MeSES se ještě v úterý dohodli na tom, že ve své činnosti budou pokračovat.
18. 5. 2021Aktualizováno18. 5. 2021, 21:58|

Blatný chce udržet opatření do konce nouzového stavu. Sedláček by nakrátko zavřel průmysl

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce udržet všechna opatření navázaná na nouzový stav do jeho konce. V Otázkách Václava Moravce řekl, že dodržování omezení pohybu je předpokladem pro postupné otevírání škol od 12. dubna. Před překotným uvolňováním restrikcí varoval i epidemiolog a člen poradního meziresortního týmu MeSES Rastislav Maďar, v opačném případě podle něj hrozí Česku i pátá vlna epidemie. Ministr Blatný si nemyslí, že by situaci prospělo uzavření průmyslu, naopak ekonom Tomáš Sedláček se domnívá, že ekonomické dopady krátkého plošného uzavření by mohly být menší než to, co se v Česku dlouhodobě děje.
28. 3. 2021|

Na konci tohoto lockdownu se nejspíš nedosáhne na úroveň pro bezpečné rozvolňování, říká epidemiolog Maďar

Kvůli zahájení plošného testování zaměstnanců nebudou ještě nejspíše klesat počty nových případů, domnívá se epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Stát v posledních týdnech podle něj dramaticky zaspal při sekvenaci viru, a tak se v Česku rozšířila nakažlivější britská varianta. Věří však tomu, že v kombinaci vysokého promoření obyvatel, postupujícího očkování a také příchodu jara se situace zlepší. Rozhovor s Rastislavem Maďarem vedl Daniel Takáč.
8. 3. 2021|

Zprovoznění obchodů se nám škaredě vrátí, školy by v naší situaci neotvíral nikdo, varuje Maďar

Česká republika se nachází v jedné z nejhorších situací celé pandemie, prohlásil v Interview ČT24 epidemiolog Rastislav Maďar. Veřejnost postupně rezignuje na dodržování ochranných opatření, počty nových nákaz jsou vysoké, a kdyby mělo v následujících čtrnácti dnech dojít k otevření obchodů a obnově prezenční výuky, Maďar varuje, že „nám to virus škaredě vrátí“.
16. 2. 2021|

Novoroční oběd prezidenta s premiérem bude, i když platí nejvyšší stupeň rizika

Index rizika epidemie covidu-19 zůstává druhý den se 71 body ve čtvrtém stupni. Do něho se dostal v neděli po devíti dnech ve stupni nejvyšším, pátém. Současná opatření odpovídají pátému stupni právě od neděle. I přes zpřísněná opatření se bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) konat tradiční novoroční oběd s prezidentem, který je naplánovaný na neděli 3. ledna. Organizaci tradičního setkání v Lánech v době koronavirových nařízení kritizuje opozice.
28. 12. 2020Aktualizováno28. 12. 2020, 21:37|