Před Vánoci preventivně protestujme celou populaci, navrhuje epidemiolog Maďar

39 minut
Otázky Václava Moravce: Debata Rastislava Maďara a Petra Šonky
Zdroj: ČT24

Nejnovější vládní opatření podle epidemiologa Rastislava Maďara nejsou dostatečná, celonárodní lockdown by ale nezaváděl. Šel by spíše cestou celostátního PCR testování, které navrhuje provést před Vánoci. Praktický lékař Petr Šonka kritizuje novou očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví, motivovat by se nemělo formou strachu. O životě s covidem debatovali v pořadu Otázky Václava Moravce.

Kabinet v demisi po souhlasu AntiCovid týmu přijme opatření, podle kterého se nadále nebudou uznávat antigenní testy a samotesty na covid-19, ale pouze nejspolehlivější PCR testy. Žádné další restrikce však přijaty nebudou.

Podle epidemiologa a děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara to samo o sobě není dostatečné, ale je to krok správným směrem. Situace je tragická a bude se ještě zhoršovat. Celopopulační incidence je nevídaná. K tomu máme dle něj extrémně vysoké reprodukční číslo, takže je jasné, jak se situace bude vyvíjet.

Opatření však nejsou dostatečná také proto, že ta stávající režimová se dodržují stále velmi zlehka, myslí si. Druhá věc je, co ministerstvu dovolí stávající legislativa bez nouzového stavu. Je ale dle něj celkem pochopitelné, že ti, co odcházejí, nechtějí být za ty zlé a ti, co přicházejí, nechtějí být hned zlí. Nouzový stav ale není lockdown, podotkl.

„Já bych šel cestou hlavně PCR testů. Kdybychom masivně protestovali populaci PCR testy, tak bychom po několika cyklech uměli incidenci v řádech týdnů dostat po kontrolu,“ řekl s návrhem, že by v celém Česku mohlo před Vánoci proběhnout zdarma plošné PCR testování celé populace, včetně naočkovaných.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka si myslí, že po zrušení uznávání antigenních testů je možné, že se lidé budou více očkovat. PCR testování je náročné nejen finančně, ale i časově. Na výsledek PCR testu se totiž stále čeká několik dní stejně jako na začátku pandemie.

Šonka si myslí, že je potřeba s lidmi férově komunikovat. Je nutné také říci, jaké má očkování limity. „Já nemám pocit, že by nám tady běhalo velké množství lidí, kteří nemají příznaky a šíří covid. Lidé většinou nějaké lehké příznaky mají. Je důležité, aby měli odpovědnost a ohleduplnost k sobě i k ostatním a nechali se včas testovat,“ řekl. 

Vláda i nadále vyzývá k očkování

Chytrá karanténa tento týden na Twitteru uvedla, že alespoň jednu dávku má za sebou 70 procent dospělé populace v ČR. Pokud jde o rychlost očkování, tak za poslední týden bylo naočkováno téměř čtvrt milionu lidí.

Počet očkovaných sice narůstá, ale je to především díky aplikaci třetí podpůrné dávky, na kterou začínají chodit senioři. Za poslední měsíc dostalo posilující dávku půl milionu lidí.

AntiCovid tým říká, že by stát měl vytvořit lepší podmínky pro proočkovanost těch nejrizikovějších skupin, například v domovech pro seniory. Šonka ale nemá informace o tom, že by očkování v domovech pro seniory nefungovalo. Také si nemyslí, že by v Česku byli lidé, kteří k očkování nemají přístup, vakcín je také dostatek.

„Lidé prostě z nějakého důvodu nechtějí, ty důvody jsou různé a mohou se také měnit. To je práce praktického lékaře, aby to s neočkovaným probral,“ řekl s tím, že praktici jsou k tomuto motivováni finančně a i tím, že více očkovaných pro ně znamená méně těžkých případů.

„Brutální“ kampaň

V Česku se spustila polemika ohledně nové šokující kampaně ministerstva zdravotnictví. Řeší se, zda jsou použité obrázky na místě, či už za hranou etiky.

„Když se podívám na to, v jakém stavu jsou zdravotníci, jak jsou unavení a přepracovaní, už nechtějí sloužit na covidáriích, už toho mají dost. Je obrovský problém s personálem. Kdybychom se zeptali těchto lidí, tak řeknou, ukažte jim to, ať to vidí, možná to na někoho zafunguje,“ komentoval současnou kampaň Maďar.

Šonkovi naopak kampaň přišla zbytečně brutální a nemyslí si, že bude mít zamýšlený efekt. Chápe, proč ministerstvo s kampaní přišlo, ale neztotožňuje se s ní.

Maďar upozornil na to, že jsou i mnozí lidé, kteří se bez problémů nechali naočkovat dvěma dávkami, ale tu třetí už odmítají. To je dle něj nepochopitelné a právě na ně může kampaň cílit. Šonka by ale v tomto případě sázel spíše na férovou komunikaci. Uznal, že vakcíny v lidech nedůvěru vyvolávají, ale nemyslí si, že by se měl stupňovat tlak.

Choroba tu je, vakcíny fungují, jen to není tak, jak jsme si od toho slibovali, shrnul Šonka na závěr. Maďar ale dodal, že rychle neklesá jen doba post-vakcinační, ale i ta post-infekční. Proto jsou nutné posilovací dávky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zásadní bude, zda se Babiš nebude snažit ovlivňovat chod Agrofertu, zní z opozice

Je dobře, že premiér Andrej Babiš (ANO) naplňuje, co slíbil. Zásadní ale bude, zda se skutečně nebude snažit chod holdingu Agrofert jakkoli ovlivňovat, míní předseda opoziční TOP 09 Matěj Ondřej Havel. Zda v pondělí oznámeným řešením prostřednictvím fondu RSVP Trust Babiš skutečně naplní evropskou a národní legislativu, musí dle šéfa opoziční KDU-ČSL Marka Výborného posoudit právní experti, a to především, až se tak skutečně stane. Dle šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba určení správce a protektora nemůže zakrýt fakt, že fond ze své podstaty není „slepý“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Babiš vloží Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust

Premiér Andrej Babiš (ANO) do 8. ledna nevratně vloží holding Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust, který založila poradenská společnost Roklen s právní podporou právní kanceláře DBK. Ta o tom v pondělí informovala agenturu ČTK a Babiš následně potvrdil, že tak učiní do termínu stanoveného zákonem, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem. Správcem tohoto fondu je bankéř Wilfried Reinhard Elbs a dohlížet na něj bude protektorka Věra Výtvarová. Elektorem je právník Patrik Bureš.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Okamura: Resort obrany připraví podklady k ukončení své role v muniční iniciativě

Předseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura sdělil, že peníze ze státního rozpočtu nepůjdou na zbraně a munici pro Ukrajinu. Řekl to na tiskové konferenci po pondělním jednání poslaneckého klubu SPD, kde jeho členové projednávali mimo jiné i výroky ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD). Ten se bude napříště vyjadřovat k armádě a jejímu zabezpečení, zatímco postoje vlády k zahraničním otázkám včetně toho k Ukrajině bude sdělovat premiér Andrej Babiš (ANO). Dohodla se na tom koaliční rada ANO, SPD a Motoristů, oznámil už dříve místopředseda SPD Radim Fiala. Šlo o reakci na Zůnovy páteční výroky. Muniční iniciativu, ke které se Zůna v pátek také vyjádřil, projedná sedmého ledna Bezpečnostní rada státu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
před 7 hhodinami

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prodejci zbraní letos nahlásili devět podezřelých pokusů o nákup

Policie za rok řešila devět podezřelých nákupů nebo pokusů o nákup zbraní. Osm jich vyhodnotila jako nezávadné, jeden případ ještě prověřuje, uvedlo pro ČT policejní prezidium. Jednalo se například o situace, kdy se někdo pokusil koupit zbraň bez potřebných dokladů. Prodejci zbraní a střeliva mají novou povinnost hlásit policii podezřelé nákupy od ledna.
před 10 hhodinami

Pokud Babiš navrhne Turka na ministra, Pavel ho nejmenuje

Prezident Petr Pavel předpokládá, že premiér Andrej Babiš (ANO) na ministra životního prostředí čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka nenavrhne. Pokud by ho navrhl, prezident by ho nejmenoval, ač to považuje za mimořádný krok. Uvedl to Hrad po Turkově schůzce s Pavlem. Podle předsedy Motoristů Petra Macinky Turek kandidátem na ministra zůstává. Babiš se chce s Turkem a Macinkou do Vánoc sejít, Pavlovi stanovisko řekne 7. ledna u novoročního oběda.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...