Na výuce i v kanceláři bez roušky. Vláda stupňuje pandemické úlevy, výjimkou jsou tři kraje

3 minuty
UDÁLOSTI: Výuka smí probíhat bez roušek
Zdroj: ČT24

Žáci ani učitelé nebudou muset od úterý nosit během výuky roušky, rozvolnění se týká i zaměstnanců sedících v jedné kanceláři. Po jednání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimkou jsou Jihočeský, Liberecký a Zlínský kraj, kde nařízení zakrývat dýchací cesty zůstává (ve třídách i v kancelářích) v platnosti dál.

„Výuka bez roušek (jak učitelé, tak žáci) bude od zítřka (úterý) možná v jedenácti krajích (kromě Zlínského, Jihočeského a Libereckého). O přestávkách a ve společných prostorách povinnost nošení roušek zůstává,“ informoval na Twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). 

„Jsem rád, že k opatření došlo,“ reagoval na úlevu prezident Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý. „Čím větší bylo vedro, tím méně bylo příjemné se v rouškách učit. Doufám, že to nezpůsobí nějakou pohromu. Vnímám školní prostředí jako poměrně bezpečné, prostředí třídy je stálá skupina a ve společných prostorách roušky zůstávají.“

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dříve navrhoval, aby povinnost roušek a respirátorů i při výuce ve třídách zůstala až do konce školního roku. Plaga ho ale oslovil s tím, že by roušky nemusely být povinné ve třídách při frontální výuce, pokud žáci sedí v lavicích, a pro totéž se vyslovila i rada hlavního města Prahy.

6 minut
Události, komentáře: Rektor Martin Bareš o změně pravidel nošení roušek ve školách
Zdroj: ČT24

Podle aktuálního vyjádření ministra Vojtěcha je pro odložení roušek incidence 25 případů na 100 tisíc obyvatel, horší pandemická situace proto z úlevy vyňala zmíněnou trojici krajů. Jinde mohou žáci při výuce roušky odložit – a totéž opatření se týká i zaměstnanců sedících v jedné kanceláři (i mimo oblast školství). Při cestě do jídelny nebo do šaten musí mít ale i zaměstnanci stále zakrytá ústa a nos.

Výjimku získávají i vysokoškolští studenti při přezkoušení, je-li vzdálenost mezi dvěma lidmi minimálně dvoumetrová. Roušky nově nemusí nosit ani všichni předškoláci (dosud se tato výjimka vztahovala jen na dvouleté a mladší děti). Bez roušek se bude možné pro příště také pohybovat v bazénech a wellness centrech.

20 minut
Brífink po jednání vlády 7. června
Zdroj: ČT24

Plavání a velká setkání

Bazény a wellness centra se navíc od úterý mohou připravit na větší kapacitu provozu – počty návštěvníků smějí zvednout až na padesát procent kapacity. Až dosud zde nemusejí mít návštěvníci zakrytá ústa a nos prakticky jen ve vodě. V saunách, wellness nebo solných jeskyních smí být kapacita naplněna na maximálně třicet procent.

Upravuje se i režim velkých setkání. Na oslavy, svatby nebo pohřby může přijít až 500 lidí. Pokud se ale událost koná uvnitř, bude to jen 200 osob. Bez potvrzení o bezinfekčnosti se může sejít nanejvýš deset lidí.

Pravidla pro restaurace a hospody zůstávají zatím stejná. Mezi stoly stále musí být aspoň jeden a půl metru – a u každého můžou sedět nanejvýš čtyři hosté. Sportovat se v současnosti může ve skupinách do třiceti lidí. Podmínkou jsou rozestupy, na každých patnáct metrů čtverečních může být jeden člověk.

Režim testování

Sjednocuje se také systém prokazování bezinfekčnosti. „Už to nebude tak, že někde stačí pouze laboratorní test, jinde mohou být samotesty, potvrzení od zaměstnavatele nebo ze školy, čestná prohlášení a tak dále,“ řekl ministr.

V současné době se lidé mohou prokazovat na některých místech, akcích či ve službách jen negativním antigenním testem provedeným zdravotníkem nebo laboratorně vyhodnoceným PCR testem. Například do restaurace je ale možné jít i s potvrzením ze školy či zaměstnání o provedeném samotestu, a provozovatelé navíc nemají povinnost bezinfekčnost kontrolovat.

Od června se změnil také počet profesionálních antigenních či PCR testů, které mají lidé hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Místo dřívější frekvence jednou za tři dny je antigenní test možno podstoupit jen jednou za týden, navíc k tomu jsou ale dva hrazené PCR testy měsíčně. Od července by pak podle vlády mělo ve firmách skončit povinné testování u všech typů zaměstnanců.

Zrovnoprávnění všech forem testů ale nachází své kritiky. „Smířil bych se s tím, ale pokud budu přijímat někoho do nemocnice, byl bych raději, kdyby měl PCR test než test antigenní,“ sdělil někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Nejde říci, že jsou všechny testy na jedné úrovni, protože se liší schopností zachytit pozitivitu, délkou, kdy je validní, i cenou. Měli bychom být připraveni testování vrátit, pokud to bude nutné.“

Člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar uvedl, že aktuální krok vlády jen více proděraví systém ochrany lidí před covidem-19. „Mnoho lidí si řekne: nahrává to nepoctivcům, kteří si mohou situaci ulehčovat, tak proč bych chodil na test já, když mi stačí napsat něco na papír a za minutu je hotovo,“ sdělil.

Snazší příjezd z unijních zemí

Vláda na svém pondělním jednání současně upravila pravidla přeshraničního styku. Od 21. června budou moct do České republiky bez omezení přijet obyvatelé všech zemí Evropské unie a Srbska, pokud se prokážou negativním testem na covid, očkovacím formulářem (minimálně 22 dní po první dávce) nebo zprávou o prodělání nemoci.

Až dosud v Česku liberální režim ošetřovaly bilaterální dohody, především se sousedními zeměmi. Tolerance vůči návštěvníkům z Unie a Srbska se na začátku července podle ministra zdravotnictví Vojtěcha přemostí do široce diskutovaného covidového pasu.

74 minut
Devadesátka: V úterý dojde k dalšímu rozvolnění protipandemických opatření
Zdroj: ČT24

Nové rozestupy Moderny

Vláda rovněž upravovala rozestupy mezi první a druhou dávkou očkování u vakcíny Moderna. Minulý týden zkrácení intervalu doporučoval epidemiolog Petr Smejkal, který je členem Rady vlády pro zdravotní rizika a vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Nově bude moct druhé očkování proběhnout 25 až 35 dní po první dávce, dosud to bylo 38 až 42 dní.

Moderny bylo podáno asi 535 tisíc dávek, tedy zhruba devět procent. „Dneska je určena primárně pro praktiky, tam to z hlediska organizačního nezpůsobí žádné problémy,“ uvedl Vojtěch. Zhruba od poloviny května směřují všechny dodávky vakcíny Moderna do ordinací praktických lékařů, kromě těch, které je třeba jinde podat jako druhou dávku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 5 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 5 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 6 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 7 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 13 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 14 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 16 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 19 hhodinami
Načítání...