V pondělí přibylo 7591 nakažených covidem. Antigenní testy se budou uznávat i nadále

V pondělí laboratoře v Česku potvrdily 7591 nakažených koronavirem. Je to nejvíc od konce letošního března a zhruba o 3300 víc než před týdnem. V nemocnicích je celkem 1813 lidí s covidem, což je o 185 více než v neděli. Ve vážném stavu je 256 pacientů. Zemřelých s nákazou je od začátku epidemie 30 807, o den dříve jich bylo o 32 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Centrální řídicí tým ke koronaviru v úterý zamítl návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, aby se k prokazování bezinfekčnosti používaly pouze PCR testy. Nadále se tak budou uznávat i ty antigenní.

On-line přenos

Koronavirus - listopad

  • 9:32
    Česko

    V Moravskoslezském kraji za pondělí přibylo 1708 nově nakažených koronavirem. Přírůstek je o více než čtvrtinu nižší, než tomu bylo před týdnem.

  • 23:18

    Kanada kvůli variantě omikron nařídila, aby všichni cizinci s výjimkou Američanů při příletu do země podstoupili test na koronavirus. Ottawa také rozšířila seznam zemí, jejichž občané do Kanady vůbec nesmějí cestovat - nově se zákaz týká i lidí z Nigérie, Egypta a Malawi a cizinců, kteří v těchto zemích v posledních dvou týdnech pobývali, napsala agentura Reuters.

  • 19:54

    Francie za uplynulý den zaznamenala 47 177 nově nakažených koronavirem. Jde o nejvyšší přírůstek od 8. dubna, kdy vrcholila třetí vlna epidemie.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je v nemocnicích po víkendu většinou vyšší příjem pacientů, neboť lidé o víkendu často hospitalizaci odkládají, i když mají potíže. „Z nově hospitalizovaných lidí na JIP za včerejšek (pondělí) bylo 67 procent neočkovaných,“ řekl Dušek Radiožurnálu. Podotkl, že na jednotkách intenzivní péče končí překvapivě i mladší ročníky, tedy lidé kolem 45 let.  

Většinově se podle Duška covid šíří mezi neočkovanou dospělou populací. Ještě v září to bylo mezi mladými neočkovanými lidmi, teď už to tak není. „Vidíme nárůsty u dospělé populace 30 až 50 let a je to většinově u neočkovaných, kde samozřejmě to může být zkresleno tím, že očkovaní se testují méně často než neočkovaní,“ uvedl. Doplnil, že nově jsou nárůsty i v kategorii u lidí starších 65 let.

Denní počty případů podle šéfa ÚZIS dál porostou, mohou překonat i devět tisíc případů. Připomněl, že v typických týdnech je nejvyšší nárůst v úterý, znovu však zopakoval, že důležitější číslo je počet hospitalizovaných. Předpokládá, že ten může velmi rychle narůst ke třem tisícům a počet lidí na JIP se může zdvojnásobit.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Dušek o predikci epidemiologické situace (zdroj: ČT24)

Počty nakažených rostou, jsou však nižší než loni

Přestože počty nově nakažených rychle rostou, jsou stále nižší než loni ve stejnou dobu, kdy ve všedních dnech přibývalo mezi zhruba jedenácti až patnácti tisíci případy denně.  Hospitalizovaných bylo loni na začátku listopadu kolem 7500 a ve vážném stavu bylo přes 1100 pacientů s covidem.

Denní počty nakažených v říjnu 2020 a 2021
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Denní počty hospitalizovaných v říjnu 2020 a 2021
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

V přepočtu na sto tisíc obyvatel připadá v Česku 352 potvrzených případů nákazy za posledních sedm dní, což je o 31 více než předchozí den. Od začátku epidemie koronaviru loni v březnu se prokazatelně infikovalo přes 1,77 milionu lidí.

Zdravotníci v pondělí aplikovali celkem 26 409 dávek vakcíny proti koronaviru. Za poslední týden se nechalo naočkovat 124 967 lidí. Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nákazy, je na hodnotě 1,30.

K prokázání bezinfekčnosti se budou dál používat i antigenní testy

Centrální řídicí tým ke koronaviru v úterý zamítl návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, aby se k prokazování bezinfekčnosti používaly pouze přesnější PCR testy. I nadále se tak bude uznávat i méně přesné antigenní testování. Podle Svrčinové by se ale v budoucnu mohlo testovat PCR metodou ve školách, a to v případech, kdy o tom rozhodne příslušná hygienická stanice. 

„Nezávislost krajských hygien je tady daná. Krajští hygienici mají velké kompetence, takže já osobně proti tomu nic nemám,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Lokální testování ve školách v okresech, kde je nad 300 nových případů nákazy covidem na sto tisíc obyvatel týdně, by mohlo skončit po 15. listopadu. Poté by se používaly už jenom PCR testy. 

Jednání centrálního řídicího týmu ke koronaviru (zdroj: ČT24)

„Přestat úplně uznávat antigenní testy nemůžeme, protože se uznávají ty, co jsou relevantní na území evropského společenství, a jsou jím uznané. Samozřejmě se tak budou v tom přeshraničním styku uznávat. Diskutujeme i o možnosti uznávat v určitých situacích pouze přesnější PCR testy,“ řekla hlavní hygienička. Kromě škol by to podle ní mohlo být v místech, kde se setkává více osob.  

V Bílině se uzavřela celá škola

Hygienici uzavřeli základní školu Za Chlumem v Bílině na Teplicku kvůli šíření nákazy mezi žáky a pedagogy. V souvislosti s ohniskem je v karanténě pět set až šest set lidí. Testy ve škole zatím potvrdily covid u 60 lidí, některé žáky testování ještě čeká. Hlavní epidemioložka teplické hygienické stanice Eva Poláčková řekla, že se ohnisko dál nerozšiřuje. 

„Ohnisko zatím nevyhaslo, takže uvidíme, jestli se bude šířit dál,“ uvedla Poláčková. Ohnisko odhalili hygienici poté, co se testům podrobili žáci a učitelé druhého stupně. Dva zaměstnanci školy jsou dokonce v nemocnici na mimotělním oběhu, jeden z nich byl podle hygieničky očkovaný.

Nákaza se ve škole šířila od začátku října. „Rodiče posílali do školy děti, které byly nemocné. Dítě má jeden den teploty, vyspí se z toho, rodič ráno konstatuje, že teplotu nemá a pošle ho do školy. Jednodenní teplota je jediný příznak té nemoci a před objevením se té teploty a po objevení teploty to dítě je schopné stále někoho nakazit,“ vysvětlila Poláčková. 

Škola v Bílině zůstane zavřená do 12. listopadu. Ředitelka školy Barbora Schneiderová na webu uvedla, že situace je v tuto chvíli vážná. „Jen díky vaší a naší zodpovědnosti se nám podaří zastavit šíření viru nejen ve škole, ale v celé Bílině a jejím okolí,“ řekla. Starostka města Zuzana Schwarz Bařtipánová řekla, že radnice žádná mimořádná opatření nechystá. Podle ní se ohnisko šíří pouze ve škole. „Nevíme ani, že by byly nějaké větší rodinné dosahy,“ dodala.

Hejtmani požadují pružnější testování žáků

Hejtmani by preferovali, kdyby testování na koronavirus ve školách pružněji reagovalo na aktuální epidemickou situaci. Navrhují proto, aby stát poskytl každému kraji dostatečný počet testů, které by každý region okamžitě využil v případě nárůstu případů covidu-19. Po zasedání rady Asociace krajů ČR to řekl předseda a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

„Preferovali bychom systém, kdy by zakoupené testy měly k dispozici krajské pedagogické instituty a byl by jich takový dostatek, aby bylo možné testovat v kraji nebo okresu podle výskytu určité incidence. Vyhodnocení situace by bylo ideální například ve čtvrtek, testy by se během pátku a víkendu rozvezly a v pondělí by žáci mohli podstoupit testování. Povede to k tomu, že by se testovalo v regionech, kde se ta incidence aktuálně vyskytuje, a ne s týdenním zpožděním,“ uvedl Kuba.

Testy ve školách absolvovali v pondělí žáci v osmi nejzasaženějších okresech v republice, ale podle týden starých dat. Šlo o nařízení vlády z minulého týdne. V pondělí vládní kabinet rozhodl, že v příštím týdnu podstoupí testování žáci z dalších 31 okresů. „Takové zpoždění pak epidemii extrémně zrychluje. A my jako hejtmani jsme na to už předem upozorňovali. Navíc by námi navrhovaný model zaručil, že by testování nemuselo být plošné a že by se tím rychle reagovalo na vývoj, který ve školách je,“ uvedl Kuba.

Maďar: Zásadní je disciplína

Epidemiolog Rastislav Maďar v úterý řekl, že zásadní pro zvládnutí pandemie je disciplína. Údajně ho velmi zklamalo to, že v Česku na rozdíl od zahraničí nenosil respirátory ani personál restaurací. „Bez spolupráce drtivé většiny lidí to nepůjde ani příště,“ řekl. Klíčem v boji proti koronaviru je podle něj i třetí dávka očkování.

Vláda podle Maďara neměla zrušit úhradu preventivních testů na covid-19 ze zdravotního pojištění. Lidé ani s příznaky se nebudou testovat. Po Vánocích tak předpokládá růst úmrtnosti. Je třeba se poučit a dodržovat vyhlášená opatření, řekl na kongresu na podporu pohostinství Horeka 112 v Praze. 

Maďar reagoval také na odmítavé postoje provozovatelů gastronomických provozů, kteří upozorňují na to, že kvůli protiepidemickým restrikcím klesá návštěvnost. Podle něj by si restauratéři měli uvědomit i fakt, že mnoho zákazníků by nepřicházelo, pokud by se žádná pravidla nehlídala.

Hrozí, že na Vánoce bude zavřeno, říká Válek

Kandidát na ministra zdravotnictví v nové vznikající vládě Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro server Echo24 prohlásil, že při velmi špatném vývoji epidemie se může stát, že na Vánoce se znovu uzavřou všechny obchody a podniky. 

„Už nechci přijít o další Vánoce, o další Velikonoce. Ale teď to tím smrdí. Pokud budeme mít do konce listopadu patnáct, dvacet tisíc pozitivních denně, v nemocnicích a na jipkách polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců – tak skutečně hrozí, že na Vánoce zase budou zavřené obchody a všechno,“ řekl. 

Válek argumentuje tím, že vánoční svátky jsou podložím pro nárůst infekcí, jelikož se lidé z různých míst navštěvují. „Systém musí být připravený na to, že po Vánocích se zvýší počet pozitivních, a on to zachytí.“