Testování ve školách je zásadní, shodují se Kuba a Vondrák. Placené testy nepovažují za problém

14 minut
UK: Nová opatření na školách proti koronaviru
Zdroj: ČT24

V okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy covid-19 vyšší než tři sta případů na sto tisíc obyvatel, se neočkovaní žáci budou po podzimních prázdninách testovat, dohodli se na tom ministři školství a zdravotnictví. Stejně tak se zavede povinné nošení respirátorů pro neočkované učitele, pro žáky ale nikoli. Podle hejtmanů Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) a Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) je to správný krok. Testování žáků v nejvíce zatížených oblastech pokládají hejtmani za zásadní. Oba byli hosty Událostí, komentářů.

„Myslím, že je rozumné v této chvíli děti testovat. Až čtyřicet procent nakažených v Jihočeském kraji tvoří skupina nula až devatenáct let,“ říká hejtman kraje Martin Kuba. Podle něj se krajští zastupitelé společně s krajskou hygienou domlouvají s řediteli škol na tom, aby se podzimní prázdniny prodloužily ještě o další dva dny.

„Tím bychom získali vlastně devět dnů na to, abychom trochu rozpojili dětské kolektivy, kde opravdu v tuto chvíli to šíření probíhá. Po té periodě je výhodné děti otestovat, protože nebudete do karantény vlastně dávat nikoho, pouze vytáhnete z kolektivu ty pozitivní,“ vysvětluje hejtman. „Znovu ale zdůrazňuji, že je naprosto iluzorní představa, že šíření v dětských kolektivech dostaneme někam na nulu, ať budeme testovat nebo ty děti jakkoliv omezovat,“ doplňuje.

I hejtmanovi Moravskoslezského kraje Ivu Vondrákovi přijdou nově zavedená opatření racionální. Povinné nošení respirátorů u neočkovaných učitelů považuje za rozumný kompromis. Testování žáků pokládá za naprosto zásadní, jelikož mnoho ohnisek v Moravskoslezském kraji je dle něj právě ve školách. „Mám i informace od hygieniků, že nejspíš budou chtít zavádět periodické testování ve školách. Hovoří se také o tom, že by se chtělo testovat PCR testy,“ tvrdí hejtman.

Testování při incidenci tři sta na sto tisíc obyvatel je podle Vondráka příliš vysoké, současnou hranici by snížil. „Když se na to podívám z pohledu současného stavu u nás v kraji, tak máme vlastně 107 ohnisek, 600 pozitivních dětí a učitelů a téměř pět tisíc dětí je v karanténě – to jsou velká čísla. Zcela evidentně se ta nákaza šíří velmi rychle a my musíme v těch počátečních fázích zajistit testování, a tím šíření zabránit,“ apeluje Vondrák.

Placené testy hejtmani nevidí jako problém

„Společnost v této chvíli říká, ano, pokud jste si nevybrali cestu očkování, je to vaše svobodná vůle. Potom ale my třeba nechceme platit opakovaně donekonečna všem testy. Chceme ty peníze ve zdravotnictví třeba na léčbu rakoviny, nemoci dětí a podobné věci. Samozřejmě ty náklady z veřejného zdravotního pojištění byly neúnosné,“ argumentuje Kuba.

Vondrák je podobného názoru a doufá, že placené testy přimějí některé lidi k očkování. „Vůbec nevidím problém v tom, aby se platilo za testy. Máme očkování zdarma, takže si myslím, že každý se může nechat naočkovat. To je ta cesta, testování není ta cesta,“ říká.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na vládě také prosadil návrh, podle kterého by personál v restauraci měl od 1. listopadu kontrolovat, zda mají hosté negativní test, dokončené očkování či v posledním půlroce prodělali covid.

Podle Kuby ale není jasné, jak bude stát tyto kontroly u provozovatelů vymáhat. „Nedokážu odhadnout, jak moc silné nástroje bude stát mít, aby se to v restauracích opravdu kontrolovalo. Vždycky když je nějaký požadavek, tak je také třeba mít nástroj na to, aby ta kontrola probíhala a aby případně za to byly nějaké sankce.“

Vondrák je názoru, že kontrola záleží na disciplíně a zodpovědnosti provozovatelů podniků. „Pokud to nebudou kontrolovat poskytovatelé těchto služeb, tak velkým varováním pro ně musí být, že pandemie se rozroste tak, že budou muset zavřít. Není potřeba to kontrolovat nějak explicitně pomocí městských policistů, ale je to o jakési vnitřní disciplíně lidí,“ apeluje hejtman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOpozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 6 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 7 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...