Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení
Návrh zákona o podpoře bydlení předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni. Vzniknout má dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) se mají dostat do systému existující byty, podle opozice vlastníci soukromých bytů své nemovitosti do systému jejich pronájmu se státní garancí nevloží.
Kulhánek už dříve řekl, že v Česku žije víc než 160 tisíc lidí v bytové nouzi. Obavy z nedostatku bytů odmítá. Ve středu před poslanci řekl, že vláda je připravena zvýšit nařízením koeficient, který určuje, jaká domácnost bude mít na pomoc nárok. Poslanci mají rozhodovat o tom, že to budou domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima. Podle Kulhánka vláda tento koeficient zvýší svým nařízením po publikaci zákona ve sbírce na 1,6. Opakoval, že parametr v zákoně se může novelizovat.
V debatě vystoupila kriticky hlavně poslankyně ANO a místopředsedkyně podvýboru pro bytovou politiku Eva Fialová. Podle ní vznikne předražený a administrativně náročný systém, který nazvala administrativním masakrem.
Pomohla by podle ní spíše úprava zákona o pomoci v hmotné nouzi, protože lidé žijící na ubytovnách nemají peníze na to, aby za pronajímaný byt složili kauci. „Hrajete si se sny,“ vzkázala předkladatelům. Upozorňovala také na to, že na trhu práce není dostatek sociálních pracovníků. Její stranická kolegyně Ivana Mádlová řekla, že zákon, jak je postaven, pouze nahrává obchodníkům s chudobou.
Jurečka: Zákon navazuje na existující projekty
Podle stanoviska klubu SPD přináší návrh drahý a komplikovaný systém, který nepřinese nové byty na trh. Zákon se podle poslankyně Marie Pošarové jen spoléhá na to, že někdo, hlavně soukromníci, vloží byty na trh. Zákon podle ní neřeší potřebu nových bytů a vytváří složitý a finančně náročný systém. „Jako celek nemůžeme tento zákon podpořit,“ dodala.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury návrh zákona neřeší příčiny, jen mírní následky, nejvýše se povede převést potíže s problémovými nájemníky na obce, uvedl. „Nejlepší podpora bydlení je, když vláda bude dělat takovou politiku, aby sami naši občané měli dost peněz na bydlení,“ uvedl Okamura. „Určitě si tento zákon zaslouží zamítnout. Je to socialistický experiment,“ řekla Zuzana Ožanová (ANO).
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na výtky Fialové uvedl mimo jiné, že úřady práce už nyní v osmdesáti procentech poskytují potřebným peníze na kauce za nájemní bydlení. Stejně jako Kulhánek poukazoval na to, že zákon navazuje na už existující projekty, které podle něj ukázaly v řadě měst, že tento systém funguje.
„To není zákon, který by vznikl ze vzduchu, ale je postavený na tvrdých datech,“ prohlásil Kulhánek. Zopakoval, že systém zvýší nabídku bytů. Lidé, kteří nemají jinou možnost než jít do nevyhovujícího bydlení zapojeného do obchodu s chudobou, tak podle něj získají alternativu.
Kulhánek také ujišťoval, že systém bude po pátém roce fungování rozpočtově neutrální a stát ušetří více peněz, než do něj vkládá. Připomínal, že obce s rozšířenou působností mohou zřizovat kontaktní místa také na základě vlastní úvahy a budou na ně dostávat odpovídající příspěvek na výkon státní správy. Původně měla síť kontaktních míst obsahovat všechny obce s rozšířenou působností, kterých je přes dvě stě. Nově jich má být jen 115.
Sněmovna se ve středu ani na pátý pokus nedostala ke schvalování školské novely, kterou chce koalice převést financování nepedagogů ze státu na obce a kraje nebo zavést slučování malých škol. Závěrečné kolo projednávání předlohy, které začalo 7. března, ve středu musela opět oddálit na další pokračování mimořádné schůze dolní parlamentní komory. Situaci předvídal ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který se ze středečního jednání sněmovny omluvil.