Rostou náklady na bydlení a s nimi i vyplacená státní podpora

4 minuty
Události: Příspěvky na bydlení
Zdroj: ČT24

Náklady na bydlení loni rostly rychleji než výdělky. Stát vyplatil na příspěvcích přes dvacet miliard, jde o rekordní sumu pro rekordní počet domácností. Dávku na konci minulého roku pobíralo 286 tisíc žadatelů, jejich nárůst ale proti předchozím rokům zpomalil.

Jednou ze skupin, které rostoucí náklady pocítily nejpalčivěji, jsou senioři. Paní Vladimíře je sedmdesát. Ještě loni chodila do práce, pak ale dostala výpověď. Najednou jí tak z rozpočtu vypadlo dvacet tisíc korun a zbyl jen důchod – zhruba stejně vysoký jako její výdaje na bydlení v pražské garsonce.

Půl roku žila z úspor a z výdělků z brigád. Až když rezervu vyčerpala, požádala s pomocí Rady seniorů o příspěvek na bydlení. Měsíčně dostává tři a půl tisíce, přičemž náklady na bydlení počítá na dvanáct tisíc.

Stejně jako ona začalo loni nově pobírat dávku na patnáct tisíc domácností. Oproti roku 2021 jich celkem bylo dvakrát tolik. Tehdy se do problémů kvůli skokovému zdražování energií dostali podle Rady seniorů hlavně důchodci s nižší penzí.

Loni v poradnách pozorovali jiný trend. „Nárůst cen hypotéky zvedl, a to výrazně, i ceny nájemního bydlení. A pocítili to i senioři, kteří mají důchody průměrné nebo i nadprůměrné,“ přibližuje předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová.

Lepší dostupnost i více kvalifikovaných

Nárok na příspěvek na bydlení mají letos ty domácnosti, které za bydlení vydají víc než třicet procent svého příjmu. To zároveň nesmí být víc než průměrná cena bydlení v dané lokalitě. Pro Prahu a Brno ji ministerstvo práce a sociálních věcí vyčíslilo například pro domácnosti s jedním nebo dvěma členy na 17 300 korun, v menších obcích na čtrnáct tisíc. S dalšími členy hranice roste.

„Každý žadatel o příspěvek na bydlení nejdřív musí doložit nájemní smlouvu, potom výše platby energií za čtvrt roku,“ vysvětluje pracovnice sociální poradny Rady seniorů Daniela Dolejší. Potřeba je také doklad o příjmech. Ty domácnostem loni rostly pomaleji než výdaje na bydlení. Stát přispěl přes dvacet miliard korun.

„Vyplacená suma může mít hned několik příčin, jednou z nich je jednoznačně zlepšení dostupnosti. Lidé, kteří mají problémy s úhradou nákladů na bydlení, si mohou požádat o příspěvek on-line,“ popisuje mluvčí resortu práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Kvalifikovanými pro čerpání příspěvku se stalo mnohem více domácností, zdůvodňuje vyšší čísla vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle. „Zároveň pravidla úpravou normativů rozšířila okruh potenciálních žadatelů,“ dodává.

Podmínky má znovu změnit takzvaná superdávka, která slučuje čtyři formy podpory, včetně právě příspěvku na bydlení, do jedné. Návrh projednává sněmovna, a pokud projde, mohla by superdávka začít platit už letos v říjnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
12:35Aktualizovánopřed 23 mminutami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
15:11Aktualizovánopřed 35 mminutami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 6 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 12 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 21 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 21 hhodinami
Načítání...