Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.

„Nejméně šestnáct mučedníků, včetně devíti dětí, bylo převezeno (do nemocnic) spolu s desítkami zraněných po útoku, jehož cílem byla budova UNRWA, v níž se nachází klinika,“ řekl agentuře AFP mluvčí palestinské civilní obrany Mahmúd Basal. Úřad později bilanci obětí zvýšil na devatenáct.

Také agentura Reuters s odkazem na ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem píše o devatenácti mrtvých při úderu na zdravotnické zařízení, v němž pobývali obyvatelé, kteří uprchli před boji ze svých domovů.

Setkávali se tam agenti Hamásu, tvrdí armáda

Izraelská armáda oznámila, že v oblasti útočila proti příslušníkům Hamásu. „Agenti (Hamásu) se nacházeli v řídicím a kontrolním středisku, které fungovalo jako teroristická infrastruktura a ústřední bod setkávání této teroristické organizace,“ uvedla armáda ve společném prohlášení se zpravodajskou službou Šin Bet. Jako obvykle při podobných akcích dodala, že přijala nezbytná opatření ke snížení civilních ztrát.

Mluvčí UNRWA agentuře AP potvrdila, že byla zasažena budova této agentury OSN v Gaze, uvedla však, že nemá informace o obětech ani o tom, k jakému účelu je budova nyní využívána. Úřad civilní obrany AP sdělil, že objekt nyní slouží k ubytování Palestinců, kteří se museli evakuovat ze svých domovů, a že byly zasaženy dvě místnosti v tomto domě.

Ve středu večer úřady, které kontroluje Hamás, uvedly, že od obnovení izraelských úderů v Pásmu Gazy 18. března zemřelo 1066 Palestinců. Informaci nelze nezávisle ověřit.

Izraelci rozšířili v Gaze vojenskou operaci

Izraelský ministr obrany Jisra’el Kac už dřívě během dne oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Velké části enklávy budou obsazeny a připojeny k bezpečnostním zónám Izraele, řekl také Kac. Ministr dále vyzval obyvatele Pásma Gazy, aby eliminovali teroristické hnutí Hamás a vrátili izraelská rukojmí. To je podle něj jediný způsob, jak ukončit válku. Ministr uvedl, že izraelští vojáci příslušné oblasti vyčistí „od teroristů a infrastruktury a obsadí rozsáhlé území, které bude připojeno k bezpečnostním zónám Státu Izrael“.

Premiér Izraele Benjamin Netanjahu uvedl, že armáda židovského státu vytváří nový bezpečnostní koridor. „Bude to druhý Filadelfský koridor,“ prohlásil podle AP s odkazem na oblast u hranice s Egyptem, kterou kontroluje izraelská armáda. Z prohlášení premiéra není přesně jasné, kde zóna vznikne. Podle agentur by mohla vzniknout mezi městy Rafah a Chán Júnis. „Tím, že dělíme Pásmo Gazy, krok po kroku zvyšujeme nátlak, abychom dostali nazpět naše rukojmí,“ dodal.

„Rafah, který byl zčásti poničen při předchozích izraelských bojích, ale zůstával nadále jedním z center palestinské populace, má nyní být podle Izraele prakticky vysídlen,“ uvedl zpravodaj ČT David Borek k oznámenému rozšíření vojenských operací v Pásmu Gazy. Podle něj jde možná o stovky tisíc lidí.

Borek dodal, že jde o součást tlaku Izraele jednak na Hamás a také se snaží obyvatelstvu Pásma Gazy vnuknout, že jedině Hamás může ukončit jejich neustálé provizorium tím, že ukončí zadržování izraelských rukojmí.

14 minut
Zpravodaj ČT David Borek o vojenské operaci v Pásmu Gazy
Zdroj: ČT24

Izrael už předminulý týden po dvou měsících příměří obnovil bombardování Pásma Gazy a pozemní operace proti Hamásu, jejichž cílem je podle Izraele zvýšit tlak na palestinské teroristické hnutí, aby propustilo zbývající rukojmí. Podle úřadů spravovaných Hamásem od té doby zahynula více než tisícovka Palestinců.

Načítání...
Načítání...