„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.

Na soud se neúspěšně obrátila i skupina senátorů, za které jednala Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

„Nastavení dotací je věcí politickou, nikoliv ústavněprávní,“ prohlásil soudce zpravodaj Tomáš Langášek. Úkolem soudu podle něj není udržovat dotační závislost. „Dotace se mohou změnit politickým rozhodnutím, změnou jiných vnějších okolností, politik EU, globálních či místních,“ vyjmenoval Langášek. Plénum ÚS rozhodlo jednomyslně.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) nález přivítal. „Nastavení podpor vychází ze Společné zemědělské politiky, kde se snažíme nastavit maximálně spravedlivé podmínky pro všechny farmáře a zemědělce,“ napsal na síti X.

Podle Schillerové vláda nastavila systém tak, že zvýhodňuje drobné zemědělce, kteří hospodaří sami, ale znevýhodňuje ty, kteří se sdružili do družstev – přestože často obhospodařují stejnou výměru půdy. „To podle nás porušuje rovnost, svobodu sdružování a ve svém důsledku také svobodu podnikání. Chtěli jsme, aby stát rozděloval dotace spravedlivě bez ohledu na to, jakou formu podnikání si zemědělci zvolili, tak jako je tomu ve většině států EU,“ poznamenala.

Předseda spolku Ochránce zemědělců Jaroslav Lád míní, že nynější pravidla rozvrací venkov a že zemědělci prý budou hledat jiné cesty, jak hájit své zájmy – třeba ve volbách. Prohlásil, že vláda rozdělování dotací využívá jako zbraň hromadného ničení proti určité skupině vlastníků. Rozhodnutí ÚS je podle něj nutné akceptovat, avizoval však další kroky, třeba hromadné žaloby, trestní oznámení i politickou aktivitu.

„Budeme chtít takovou vládu, která bude ctít soukromé vlastnictví bez přívlastků, vlastník jako vlastník, stejná práva, stejné povinnosti, stejné podnikatelské příležitosti,“ sdělil Lád, jenž je předsedou Zemědělského družstva Ostaš na Náchodsku. Uvedl, že hájí zájmy dvou set tisíc zemědělců sdružených v družstvech a podnicích. „Zvedneme venkovské obyvatelstvo, aby se začalo bránit,“ prohlásil.

Návrh směřoval proti paragrafu v nařízení vlády o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům, který upravuje doplňkovou redistributivní podporu příjmu pro udržitelnost. Paragraf říká, že podporu lze poskytnout na výměru nejvýše 150 hektarů zemědělské půdy. Na sdružené zemědělské podnikatele se limit uplatní jako na jeden celek. Výše platby se každoročně mění, v roce 2024 činila zhruba 3600 korun na hektar.

Návrh zmiňoval „likvidační dopady“

Podle opozičních zákonodárců nastavení plateb zvýhodňuje malé, samostatné zemědělce na úkor družstev a podniků. „S ohledem na likvidační dopady změn v přímé podpoře bude pro některé zemědělce nemožné ve sdružení dále setrvávat a budou přinuceni právnické osoby zrušit a podnikat nadále pouze samostatně,“ stálo v návrhu.

Poslanci dále navrhli zrušit jeden bod ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky na období 2023–2027. Určuje, že na doplňkovou redistributivní podporu půjde 23 procent z celkového objemu přímých plateb. V této části ÚS návrh odmítl, plán dle něj není právním předpisem, který by soud mohl přezkoumávat a rušit.

Ústav zemědělské ekonomiky loni představil analýzu redistributivní platby, ze které vyplynulo, že počet žadatelů s výměrou sto až 150 hektarů se meziročně zvýšil o čtyřiadvacet procent na 1800. Agrární komora ČR uváděla, že podniky se začaly dělit, aby na podporu dosáhly i vícekrát. Ministr Výborný už dříve řekl, že platba narovnala podmínky malých farmářů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 6 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 8 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 8 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 14 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 18 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 21 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 22 hhodinami
Načítání...