Zemědělské podniky si stěžují u Ústavního soudu, že dotace zvýhodňují malé farmáře

Události v regionech: Spor zemědělců (zdroj: ČT24)

Část zemědělců podala ústavní stížnost proti takzvaným redistributivním platbám. Ty podle nich zvýhodňují malé farmáře přerozdělováním dotací na prvních sto padesát hektarů půdy a způsobují tak nerovnováhu na trhu a diskriminují větší podniky. Zemědělci varují, že pokud Ústavní soud nerozhodne včas, může část podniků zkrachovat a situace se ještě zhorší. Ministr zemědělství si za systémem stojí.

Letošní úrodu v brněnském agropodniku už zpracovali, další vyroste příští rok. To všechno za podpory dotací. Letos ale dostali peněz méně. „Náš podnik má zhruba 1350 hektarů. Oproti loňskému roku máme nižší dotaci zhruba o milion a půl korun,“ spočítal manažer zemědělské divize AGRO Brno-Tuřany Pavel Soukop.

Je to kvůli takzvané redistributivní platbě. Resort zemědělství ji zavedl loni v dubnu. Zemědělci dostávají přes tři a půl tisíce korun za každý hektar, o který se starají. Maximálně ale za prvních sto padesát. Na další plochy pak dostávají zhruba osmnáct set korun. „Hrozí, že zemědělci budou mít velké ekonomické problémy a dojde k tomu, že je pohltí a skoupí větší firmy,“ poznamenal Soukop.

Patnáct tisíc agrárníků proto podepsalo petici za změnu dotací. Díky podpisům sedmi desítek zákonodárců z klubů ANO a SPD mohli podat ústavní stížnost. „Z našeho pohledu se jedná o nekompetentní neodborné politické rozhodnutí, které zásadním způsobem poškodilo český zemědělský kapitál,“ řekla členka zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Margita Balaštíková (ANO).

„Považuji tu petici za nedůvodnou. Na druhou stranu, pokud to jednou definitivně řekne Ústavní soud, bude to jen dobře,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Současný systém rozdělování dotací naopak vyhovuje malým zemědělcům, například Jaroslavu Crhákovi v Bořitově na Blanensku. Hospodaří na sto hektarech půdy. „Můžeme investovat, zlepšovat to naše hospodaření,“ řekl. Díky dotaci už koupil například navigaci na traktor. „V letošním roce ta redistributivní platba padne na zaplacení nákladů, protože nám spodní voda zaplavila hektar brambor,“ dodal.

Takto malých zemědělců je v Česku většina. Obhospodařují ale jen pětinu zemědělské půdy. Naproti tomu střední a větší podniky, které představují jedenáct a půl procenta zemědělců, pracují na sedmdesáti osmi procentech půdy a produkují většinu potravin.

Načítání...