Zkraje: Zemědělce tíží byrokracie, ministr slibuje zlepšení

61 minut
Zkraje o českém zemědělství
Zdroj: ČT24

Zemědělce stále trápí přílišná byrokracie a levné dovozy zemědělských komodit. V březnu vyjely do ulic tisíce traktorů. Na podzim se mohou protesty opakovat. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v pořadu Zkraje farmáře ujistil, že vláda připravuje opatření v podobě novel zákona, které byrokracii sníží. Obrovským problémem je podle hostů pořadu také klimatická změna.

Málokterá země má tak pestré přírodní podmínky pro zemědělce jako Česká republika, shodli se hosté pořadu Zkraje, tentokrát v Hanáckém muzeu v přírodě v obci Příkazy. Právě Haná je po staletí spjata se zemědělstvím.

„České zemědělství vyniká intenzitou, vybavením i lidmi, kteří svou práci dělají srdcem,“ popsala ředitelka společnosti Paseka, zemědělská Jana Krasulová. Podle ministra zemědělství Výborného je významné i unikátní strukturou. „Máme malé chovatele, střední i velké podniky, které jsou schopné aplikovat moderní trendy,“ řekl.

„Česko je nádherná země. I to zemědělství se na tom podílí, na krajině. Pestrost vnímám. Je vidět víc pasoucího se skotu, diverzita na polích, motýlové louky,“ řekl další host pořadu – herec a autor aplikace Gastromapa Lukáš Hejlík. Podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové má Česko díky tomu vysoce kvalitní, rozmanité a bezpečné potraviny.

Péče o půdu a hlídání předpisů

Bez podpory v podobě dotací by to ale nešlo, poznamenal vedoucí katedry ekologie a životního prostření na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého Bořivoj Šarapatka. „Zejména v podhorských oblastech. Nebezpečí u půdy je degradace, eroze půdy. Pokud o půdu nebudeme pečovat, přijdeme o její úrodnost,“ řekl.

„Každý zemědělec o půdu pečuje, ať je malý, nebo velký. Pokud má všech pět pohromadě, střídá osevní postup a hnojí, pokud možno chlévským nebo jiným hnojem, aby se do půdy vracela organika a udržovala se struktura,“ ujistila Krasulová. Zemědělci ale podle ní nemají prostor, aby přemýšleli nad rozvojem. „Pokud jsme v kanceláři, jen vyplňujeme požadavky a hlídáme předpisy, které se na nás valí,“ poznamenala.

Antibyrokratická opatření

„Já jsem choval ovce ještě před deseti lety a pamatuju si, že když jsem to musel ručně zapsat, tak i pro mě jako absolventa obchodní akademie to bylo těžké. Na druhé straně podnikám v kultuře a vím, že když žádáme o dotaci, je to složitá věc,“ potvrdil Hejlík.

Ministr Výborný ujistil, že byrokracii považuje za jeden z největších problémů nejen zemědělců v tuzemsku, ale i v celé Evropě. „Řada těch opatření není dána Státním zemědělským intervenčním fondem nebo ministrem zemědělství, ale je dána shora,“ poznamenal.

Nicméně vláda už má prý připravené změny, které mají byrokracii snížit. „Novela veterinárního zákona je ve sněmovně a stane se nosičem všech antibyrokratických opatření, která vyžadují legislativní změny. Ve veterinárním zákoně zavádíme například elektronickou evidenci skotu. Nebudou už se vypisovat karty a průvodní listy ručně,“ popsal. Změna se podle něj neprojeví hned, ale v řádech měsíců.

Změna klimatu

Podle soukromého zemědělce Romana Koutka a ekologa Bořivoje Šarapatky je ovšem možná důležitější zabývat se změnou klimatu než řešit byrokracii a dotace. Koutek se už řadu let přizpůsobuje tím, jaké plodiny pěstuje a jak hospodaří. „Pěstuju sóju už sedmnáct let, slunečnice, což na Hané není normální. Mám první agrolesnickou alej,“ vyjmenoval.

Nedaleko Olomouce se v červenci sklízely třeba melouny. „Musíme se na změnu klimatu připravit. Teploty nám rostou, srážky v úhrnu zůstanou stejné, ale chodí ve vlnách, přívalové deště. To nám bude vytvářet velké problémy. Ta opatření budou muset být nejen na povodně, ale i na sucho,“ vysvětlil Šarapatka.

„My také pěstujeme sóju. Ta klimatická změna opravdu existuje. My jsme mívali kdysi sklizeň, když byly hody 22. července. Letos jsme v tu dobu žně končili,“ poznamenala Krasulová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 16 mminutami

Hasiči likvidují na Jihlavsku požár lesa, rozšířil se na tři hektary

Hasiči od dopoledne zasahují u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a hasí i z vrtulníku. Požár už zasáhl asi tříhektarovou plochu, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová před třináctou hodinou.
13:03Aktualizovánopřed 22 mminutami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 50 mminutami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 3 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 6 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 8 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 15 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 16 hhodinami
Načítání...