Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

3 minuty
Události: Zemřel Alois Švehlík
Zdroj: ČT24

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.

„Alois Švehlík zemřel krátce po dnešní půlnoci (z úterý na středu) ve svém domově obklopen nejbližšími,“ uvedl mluvčí Národního divadla (ND) Tomáš Staněk, který o smrti herce informoval.

Na DAMU ho nevzali

Z Pardubic, kde se Alois Švehlík 30. července 1939 narodil, vedly jeho profesní cesty nejprve na strojní průmyslovku. Už tenkrát chtěl hrát divadlo, ale na pražskou DAMU – kde paradoxně později herectví vyučoval – se nedostal.

Po škole pracoval v továrně, nakonec se ale dostal na prkna, která znamenají svět. Napřed ten omezený oblastními divadly. S profesionálním herectvím začínal Švehlík v Klatovech, následovaly scény v Mostě či Olomouci a Liberci.

V polovině sedmdesátých let získal angažmá v Městských divadlech pražských, kde se zapsal mimo jiné jako rebelský pacient psychiatrické léčebny McMurphy v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Ve filmu se proslavil Jack Nicholson, jehož mimo jiné Švehlík daboval, i když v tomto konkrétním snímku mluví americký herec hlasem Borise Rösnera.

Přes tři dekády v Národním divadle

Švehlíkovým domovským divadlem se ale nakonec stala zlatá kaplička. V Národním divadle působil přes pětatřicet let. Za svou dlouhou kariéru ztvárnil mnoho postav – od komediálních figur a milovníků až po vysoce charakterové role.

„Zemřel oblíbený kamarád, herec s poctivou a velkou kariérou, představitel silných a mužných postav s citlivou a překvapivě proměnlivou duší, dlouholetý vynikající pedagog na DAMU,” uvedl ke Švehlíkově smrti generální ředitel ND Jan Burian.

Alois Švehlík v inscenaci Hordubal v Národním divadle
Zdroj: Národní divadlo/Martin Špelda

Občas hostoval i na jiných scénách, mimo jiné v pražském Divadle Na zábradlí, kde za výkon ve hře Z cizoty získal v roce 2005 Cenu Divadelních novin. Toto komorní představní o prchavosti lidského života ho svedlo na scéně dohromady se synem Davidem, rovněž hercem.

Alois Švehlík je také laureátem ceny Thálie, prestižní divadelní ocenění obdržel za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Pohádkový mlynář či senior „na střeše“

Od sedmdesátých let se Švehlík objevoval před kamerou. Zahrál si například v psychologickém dramatu o venkovském zdravotním středisku Dým bramborové natě nebo v adaptaci Páralovy knihy Mladý muž a bílá velryba v režiích Františka Vláčila a Jaromila Jireše.

V devadesátých letech se u diváků zapsal třeba rolí jednoho z důstojníků v Černých baronech, komedii podtrhující absurditu československé armády. A také jako mlynář ve stále oblíbené pohádce Princezna ze mlejna.

Také na filmovém place se několikrát setkal se synem Davidem. Třeba v příběhu Úsměvy smutných mužů z prostředí protialkoholní léčebny či hořké komedii Na střeše. V ní mu role poněkud nerudného učitele na penzi, jemuž život převrátí naruby mladý Vietnamec na útěku, vynesla první nominaci na cenu Český lev a rovněž na Ceny české filmové kritiky. 

Tuto postavu měl původně hrát Jan Tříska, jenže před začátkem natáčení tragicky zemřel, a tak režisér Jiří Mádl musel změnit obsazení. „Když přišel na kamerovky, jako jediný neuměl text, ale jak jsem ho uviděl, hned jsem se začal těšit na další scény v jeho podání,“ popsal spolupráci se Švehlíkem tenkrát Mádl.

Jednu postavu v různém věku si Alois a David Švehlíkovi zahráli v televizním historickém seriálu Já, Mattoni. Podobně se podělili o postavu myslitele Jana Amose Komenského v dokudramatu Jako letní sníh. To patří k posledním Švehlíkovým titulům, stejně jako historické drama Muž, který stál v cestě o sovětském tlaku na československé politiky v srpnu 1968.

3 minuty
Zemřel Alois Švehlík
Zdroj: ČT24

Hlas Nicholsona či De Nira

Pro svůj chraplavý hlas byl Švehlík i vyhledávaným dabérem. Jeho prostřednictvím promlouvali k českému publiku filmoví herci Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro, Burt Lancaster nebo Jack Nicholson.

„Čeští herci, ale i překladatelé, režiséři vždycky brali dabing jako uměleckou disciplínu a pan Švehlík mezi ně bezesporu patřil. Dokázal se dokonale vcítit do hereckého představitele a často i šel nad výkony těch herců. Připomněl bych jeho dabing seriálu Profesionálové nebo Dempsey a Makepeaceová,“ podotkl prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

Švehlík patří k málu herců, kteří několikrát obdrželi Cenu Františka Filipovského za dabing. V roce 2014 ji získal za celoživotní mistrovství v tomto oboru.

Poslední rozloučení se Švehlíkem se po domluvě s pozůstalými a rodinou odehraje 16. dubna od 11:00 v Národním divadle, sdělil Burian. „Pro veřejnost bude divadlo otevřeno od 10:30, aby mohli lidé položit květiny na jeviště,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 1 hhodinou

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
před 15 hhodinami

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
4. 4. 2025
Načítání...