Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce
V Myanmaru se dalších 373 lidí pohřešuje a 4639 bylo zraněno, uvedla tamní televize. Stanice BBC ovšem v souvislosti s touto statistikou podotkla, že ji zveřejnila místní vojenská junta, která během přírodních katastrof v minulosti podhodnocovala počet obětí. Skutečný počet obětí pátečního zemětřesení je pravděpodobně mnohem vyšší, podotkla britská stanice. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
Ve středu zavládla v Myanmaru ale také chvíle radosti, když záchranáři vytáhli z trosek hotelu ve městě Neipyijto živého muže, napsala AFP. Hotelového pracovníka podle ní vyprostil tým skládající se z myanmarských a tureckých záchranářů. Hasiči z této záchrany zveřejnili na Facebooku video, na němž zachráněný působí malátně, ale je při vědomí.
Páteční zemětřesení mělo sílu 7,7 stupně, přičemž epicentrum se nacházelo nedaleko Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru, které má 1,6 milionu obyvatel. V neděli oblast města zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně.
Přístup k pomoci komplikují poničené silnice nebo stržené mosty. Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli prohlásila zemětřesení v zemi za nejvyšší stupeň nouze. Zároveň vyzvala k urychlené finanční pomoci zemi ve výši osmi milionů dolarů (zhruba 184 milionů korun). Peníze by měly jít na lékařskou pomoc. Humanitární pomoc posílá řada států.
Junta vyhlásila dočasné příměří s povstalci
Podle záchranných skupin reakci na zemětřesení komplikují také boje mezi juntou a složitou spletí ozbrojených skupin stojících proti její vládě, které začaly převratem v roce 2021, podotkla AFP. Myanmarská vojenská junta vyhlásila ve středu dočasné příměří s povstalci ve snaze usnadnit pomoc po zemětřesení, píší agentury s odkazem na tamní televizi.
Povstalecké skupiny se podle tohoto prohlášení musí zdržet útoků na státní bezpečnostní složky a vojenské základny a nesmí se organizovat, shromažďovat síly ani rozšiřovat území. Pokud nebudou tyto požadavky dodrženy, podnikne armáda nezbytná opatření, cituje televizi agentura AP.
Některá povstalecká uskupení již jednostranně vyhlásila po zemětřesení klid zbraní, junta ale dosud podle médií boje zastavit nehodlala, a to i navzdory mezinárodním výzvám. Ze země přicházely zprávy o náletech, vojáci podle BBC v úterý večer dokonce stříleli na konvoj s čínskou pomocí. Podle armády nebyl nikdo zraněn a úřady prý incident vyšetřují.
Zemětřesení dále zhoršilo už tak velkou humanitární krizi v zemi, napsala agentura AP a připomněla, že podle OSN byly vysídleny kvůli bojům přes tři miliony obyvatel a dalších téměř dvacet milionů lidí potřebovalo humanitární pomoc.